Gülcan Mıngır, Londra´da final koşmayı hedefliyor

Fenerbahçe Spor Kulübü sporcusu Mıngır, olimpiyatlardan önce iki önemli uluslararası yarışa daha katılacağını belirterek, hazırlıklarını Kütahya ve Eskişehir´de sürdürdüğünü söyledi.

Gülcan Mıngır, Londra´da final koşmayı hedefliyor
A+ A-

HEDEFİ OLİMPİYATTA FİNAL !
Gülcan, olimpiyatta finali gözüne kestirdi... 3000 metre engellide Olimpiyat A Barajı'nı aşan milli atlet hedef büyüttü...
3000 metre engellide 2012 Londra Olimpiyatları'na katılma hakkını elde eden 22 yaşındaki milli atlet Gülcan Mıngır, olimpiyatlara ilk kez katılacağı için heyecanlı olduğunu ve Londra'da final koşmayı hedeflediğini söyledi.
Fenerbahçe Spor Kulübü sporcusu Mıngır, olimpiyatlardan önce iki önemli uluslararası yarışa daha katılacağını belirterek, hazırlıklarını Kütahya ve Eskişehir'de sürdürdüğünü söyledi.

Büyükler Süper Lig 2. Kademe Yarışları 3000 metre engelli koşusunda 9.39.83'lük dereceyle Olimpiyat A Barajını geçmesinden büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Mıngır, atletizm sporuna 9 yıl önce Afyonkarahisar'da başladığını anlattı.

“OLİMPİYATTA FİNAL KOŞMAK İSTİYORUM”
Mıngır, son 3 yıldır antrenörü İhsan Alptekin ile çalıştığını dile getirerek, şöyle konuştu:

''2009 yılında 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda 5'inciliğim, 2008'de Dünya Gençler Şampiyonası'nda 12'nciliğim, Türkiye derecelerim, gençlerde Türkiye rekorlarım var. Önümüzde 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası var. İlk hedefim orada ülkemize madalya kazandırmak. Ondan sonra Dünya Şampiyonası ve Olimpiyatlar var. Bursa'da olimpiyat barajı için yarışa çıkmıştım ve istediğim dereceyi aldım. Olimpiyatlarda da 3000 metre engellide ülkemizi temsil edeceğim. Nerede ve ne zaman hazırlanacağıma antrenörümle birlikte karar vereceğiz. Olimpiyatlara ilk kez katılacağım için heyecanlıyım. Her sporcunun istediği gibi final koşmayı hedefliyorum.''

Mıngır, iki yıldır bünyesinde yer aldığı Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kendisine gereken desteği verdiğini bildirerek, kulüp yöneticileri ve antrenörü İhsan Alptekin'e teşekkür etti.

“A BARAJINI AŞMAK KOLAY DEĞİL”
Antrenör Alptekin ise Mıngır'ın olimpiyat barajını aşmasının kendileri için sürpriz olduğunu, ancak Bursa'daki yarışlara üç yıldır hazırlandıklarını söyledi.

Olimpiyat A Barajını aşmanın kolay olmadığına işaret eden Alptekin, Mıngır'ın öncelikli hedefinin, 9-10 Temmuz'da Çek Cumhuriyeti'nde yapılacak 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda madalya kazanmak olduğunu ve Bursa'daki 9.39.83'lük dereceyle burada altın madalya şansının yüksek olduğunu belirtti.
Alptekin, ondan sonraki ilk uluslararası yarışma olan Dünya Şampiyonası'nda da final koşmayı hedeflediklerini ifade ederek, ''Asıl hedefimiz 2012 Londra Olimpiyatları. Olimpiyatlara hazırlanmak için önümüzde epey zaman var. Çalışmalarımızı yurt içi ve yurt dışında en güzel şekilde sürdüreceğiz'' dedi.
Uluslararası şampiyonalardan önce o ülkenin iklim koşullarına uyum sağlamak için çeşitli illerde antrenmanlar yaptıklarını vurgulayan Alptekin, bu yıl Kayseri'deki Erciyes Kamp Eğitim Merkezinde yüksek irtifa antrenmanları gerçekleştirdiklerini bildirdi.
Alptekin, bundan sonraki üç uluslararası yarışmada deniz seviyesine ineceklerinden dolayı bu iklim koşullarında antrenmanlar yapmaları gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
''Orta rakımda Kütahya da önemli. Ancak antrenmanlarımızın yüzde 90'ını, Kütahya'da sentetik tartan pist bulunmamasından dolayı hemen hemen her gün Eskişehir'de gerçekleştiriyoruz. Bu da sporcunun yorulmasına neden oluyor. Aslında bu pistin Kütahya'da olması lazım. Çünkü Gülcan'ın yanı sıra atletizmde Halil Akkaş ve Aslı Çakır gibi iki önemli olimpik sporcumuz var.
Gülcan'ın 3000 metre engellide derecesini 9 dakika 10 saniye seviyesine çekebilirsek, Londra'da madalya şansı olduğuna inanıyoruz. Böylelikle Türkiye'de doğup büyümüş gerçek bir Türk sporcusu, olimpiyatlardan madalyayla dönmüş olacak. Bu tür sporcular kolay yetişmiyor. Bursa'daki baraj yarışmalarında hedefimize ulaştık. Şu anda çok mutluyuz.''