Gazi Koşusnu Anatoly kazandı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından bu yana düzenlenen Türk at yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu´nun 85´incisini Osman Hattat´ın sahibi olduğu Halis Karataş´ın biniciliğindeki Anatoly isimli at 2.27.83´lük derecesiyle kazandı.

Gazi Koşusnu Anatoly kazandı
A+ A-

Gazi Koşusu'nu "Anatoly" kazandı


85'inci Gazi Koşusu'nu Osman Hattat'ın sahip olduğu ve jokeyliğini Halis Karataş'ın yaptığı Anatoly adlı safkan kazandı.
 
 
 
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından bu yana düzenlenen Türk at yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu'nun 85'incisini Osman Hattat'ın sahibi olduğu Halis Karataş'ın biniciliğindeki Anatoly isimli at 2.27.83'lük derecesiyle kazandı.
İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda gerçekleştirilen, 3 yaşlı safkan İngiliz taylarının yarış hayatlarında bir kez koşabildikleri, çim pistte 2 bin 400 mesafeli koşuda, 22 safkan start aldı.

Birinciliği Osman Hattat'ın sahip olduğu Halis Karataş'ın biniciliğindeki Anatoly isimli at, 2.27.83'lük derecesiyle kazandı. Gazi Koşusu'nu daha önce 1996, 2005 ve 2006 yıllarında kazanan ünlü jokey Halis Karataş, 4'üncü kez bu başarıyı elde etmiş oldu.

Anatoly'nin ardından Nevzat Seyok sahip olduğu Erhan Yavuz jokeyliğindeki Hanbeş 2.28.62'lik derecesiyle ikinci olarak tamamlarken, Alaattin Karaca'nın sahibi olduğu ve Ömer Kaya'nın bindiği Little Gangster isimli at 2.28.72'lik derecesiyle üçüncülüğü elde etti.

Yarışın sonunda seyircileri selamlayan Halis Karataş'a yarışseverler coşkulu alkışlarla karşılık verdi.

Yarışı, kupayı sahibine veren Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan'ın yanı sıra Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı İrsen Küçük, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Ak Parti Mardin Milletvekili Muammer Güler de izledi.


REKOR KIRILAMADI


Gazi Koşusu'nda 2 bin 400 metrelik çim pistte, “Anatoly”, 2.27.83'lük derecesiyle birinciliği elde ederken, 1996 yılında Özdemir Atman'ın “Bold Pilot” (2.26.22) isimli safkanına ait derecesi bu yıl da kırılamadı.


ÖDÜL


Türk atçılığının en prestijli yarışı olan Gazi Koşusu, Osman Hattat'a birincilik ikramiyesi olan 850 bin liranın yanı sıra yetiştiricilik primi ve kaydiye ücretleriyle birlikte, toplam 1 milyon 383 bin 472 lira kazandırdı.

İkincilik 340 bin lira, üçüncülük 170 bin lira, dördüncülük ikramiyesi 85 bin lira kazandırdı.


İSTİKLAL MARŞINI HAKAN AYSEV OKUDU


Koşu öncesinde Apranti Eğitim Merkezi'nden jokey adayları, flamalarıyla gösteri yürüyüşü yaptı. İstiklal Marşı'nı ünlü tenor Hakan Aysev seslendirdi.

 

GÜNÜN DİĞER YARIŞLARI


Günün ilk yarışı olan Amatör Bayan Binici Koşusu'nu Dursun Efendi isimli atla jokey Berit Weber kazandı.

Bugün koşulan “Şartlı-5 DHÖW Yarışını” Selim Kaya'nın biniciliğindeki “Demirsoy”, “Uluslararası Ali Rıza Bey” yarışını Dawid Badel'in jokeyliğindeki “Rawdat Al Khalidiah”, “Ayasofya Yarışını” Özcan Yıldırım jokeyliğindeki “Steel Cat”, “İstiklal Savaşı Yarışını” Selim Kaya jokeyliğindeki “Onurkaan”, “Zübeyde Hanım Koşusu'nu” Selim Kaya jokeyliğindeki “Mystical Strom”, günün son yarışını da Halis Karataş biniciliğindeki “Belmont” kazandı.

 

85. Gazi Koşusu’nu

Anatoly’ kazandı

Türk Yarışçılığı’nın Derbisi Gazi Koşusu, 26 Haziran Pazar günü İstanbul Velifendi Hipodromu’nda koşuldu. Osman Hattat’ın sahibi olduğu, Faik Gönültaş’ın antrene ettiği Anatoly (Red Bishop – Black Shadow / Persian Bold) isimli safkan, jokey Halis Karataş ile 2.27.83’lik derece ve 5 boy farkla kazandı.


18’i erkek, 4’ü dişi olmak üzere toplam 22 tayın katılımıyla, saat 17.15’te yaklaşık 25 bin yarışseverin takip ettiği, çim pistte yapılan 2400 metrelik koşuda, Hanbeş ikinci, Little Gangster üçüncü, Tough Guy da dördüncü olarak tabelayı tamamladılar. Koşunun farkları 5 Boy, 1/2 Boy, Baş şeklinde oldu.

Birincilik ikramiyesi 850.000 TL olarak belirlenen 85. Gazi Koşusu'nu kazanan Anatoly, sahibine ilk Gazi Koşusu birinciliğinin yanı sıra yetiştiricilik primi ve kaydiye ücretleriyle birlikte toplam 1.383.472 TL kazandırdı.

Koşuyu kazanan atın sahibi Osman Hattat’a kupasını Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan verdi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan tayın antrenörü Faik Gönültaş ile jokeyi Halis Karataş’a da plaket verdi.

Halis Karataş’ın 4. Gazi Koşusu zaferi

Halis Karataş, 1996 yılında Bold Pilot, 2005 yılında Popular Demand ve 2006 yılında Hızel Beyi’nin ardından dördüncü kez bu önemli koşuyu kazanmış oldu.

Gazi Koşusu, 4 televizyon kanalından dünyaya ulaştı

Gazi Koşusu ve diğer yarışların canlı yayını için Türkiye Jokey Kulübü televizyonu TJK TV tarafından geniş bir canlı yayın ekibi görev yaptı. Yarış haricinde, jokey odası, padok ve hipodromun değişik yerlerinden röportajlarla bu özel günün tüm detayları, 2’si slow motion ve high speed kamera olmak üzere toplam 25 kamera ve 70 kişilik ekiple canlı yayında ekranları başındaki yarışseverlere ulaştırıldı. Gazi Koşusu günü yarış programı, röportajlar, yorumlar, analizler ve o güne ait her şey, TJK TV ve TAY TV’nin yanı sıra, yarış tarihimizde ilk defa olmak üzere, Digitürk Spormax kanalından HD kalitesi ile izlendi. Ayrıca Gazi Koşusu ve kupa töreni, Kanal D’den de canlı olarak ekranlara geldi.

Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen, atçılığımızın en önemli gününde, Veliefendi Hipodromu çok önemli misafirleri ağırladı. Devlet Erkanı, Bürokratlar, iş, sanat ve spor dünyasından önemli isimler, atçılık camiasının önde gelenleri ile yabancı konuklarımız bu heyecana ortak oldu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı İrsen Küçük, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Ak Parti Mardin Milletvekili Muammer Güler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı ve YKK Başkanı Vedat Mirmahmutoğulları, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Aykut Cengiz Engin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Yüksek Komiserler Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Celal Sumaytaoğlu, Gazi Koşusu heyecanı için hipodromda bulunan diğer önemli isimler oldu.

Gazi Koşusu öncesi, Apranti Eğitim Merkezi öğrencilerinin gerçekleştirdikleri üzerinde safkanların formaları bulunan bayraklarla yapılan geçit töreni ayakta alkışlandı. Koşu öncesi ünlü tenor Hakan Aysev İstiklal Marşımızı canlı söyledi.