Elveda Judo

Yazımın başlığı acı ama, .gerçeği yansıtıyor. Bu gerçekte şimdiki ve bundan önceki federasyonumuzun çok fazla suçu ve günahı yoktur.  Ama bu gerçek, yılların  olumsuzluklarının bir ürünüdür. Bu olumsuzlukların birikiminin bir patlamasıdır.  Türk judosunda sistem var mı?    Yok.  Türk judosunda ekol var mı?      Yok.  Türk judosunda alt yapı var mı?  Yok.

Elveda Judo
A+ A-

Merhabalar

Yazımın başlığı acı ama, .gerçeği yansıtıyor. Bu gerçekte şimdiki ve bundan önceki federasyonumuzun çok fazla suçu ve günahı yoktur. 
Ama bu gerçek, yılların  olumsuzluklarının bir ürünüdür. Bu olumsuzlukların birikiminin bir patlamasıdır.

 Türk judosunda sistem var mı?    Yok. 
Türk judosunda ekol var mı?      Yok. 
Türk judosunda alt yapı var mı?  Yok.

Geçmiş federasyonların hamaset duygularından tutunda , her federasyonda değişmeyen teknik kurulların ve sporcu seçenlerinden başlayan, judoya siyaseti sokmaları, judoyu ehil ellerden alarak yandaşlarına  vermeleri, bir baltaya sap olamayanların çıkarları  uğruna yönetim kurullarına getirilmeleri , bazı megolomanların  kendi  kendilerine kuşak vermeleri Türk judosunu  bu konuma sürüklemiştir.

Bir zamanlar yumruklarını sağlam sanarak önündeki judo masasına vurup duranlar,  çevresinde olup biten işleri hep kendilerinin yapmış gibi göğüslerini  kabartanlar vardır. Seslerini çok uzaklara duyurmaya çalışanlar vardır. 

Onların ceplerinde gerçek  judocuların hakları vardır. Onların  midesinde gerçek judocuların  şeref ve emeği vardır. Onlar sağlam judo masasını çürütmüşlerdir. Bu çürütmeyi asla şimdiki ve bundan önceki federasyona bağlamamak gerekir.

Türk judosuna elveda. 

Artık  çok uzun  yıllarda bile  Türk judosu dünya standartlarını  yakalayamaz.. Türk judosu için çok büyük bir devrim gerekir. Bilimsellik gerekir. Türk judosunda devrim eski efendilere baş kaldırmadır. 

Yeniden eski efendilerin tutsağı olmamaktır.  Türk judosunda devrim yeniden yapılanmadır.
Türk judosunda bu acı görünümler için asla şimdiki ve bundan önceki federasyonda  kusur aramayalım.  Kuşkusuz eleştiriler olacaktır. Suçlamalar olacaktır. Hatta yeni seçimler için propogandalar bile başlamıştır. 

Bu propogandalar  eski çürümüşlüğü iyice pekiştirmektedir. Kendilerini idare etmekten yoksun olanlar, Türk judosunu yönetmeğe kalkmaktadırlar. Bu yeltenişler akılcı değildir. 
Judonun ne olduğunu bilmeyenler böyle bir yürekliliği nerden buluyorlar? Bu tür oluşumlar tam bir yıkım getirir.

Sonuç çok üzücü.  Gerçek gerçektir. Gerçeğin dışında bir gerçek olamaz. Türk judosunda ki gerçek ise  tarihsel süreçteki olumsuzlukların  bir ürünüdür. Bunu böyle bilmek gerekir..

Elveda Türk judosu

Dr. Zihni Papakçı