Dijital Oyunlar Federasyonu

Beyazkuşak Mücadele Sporları Haber Sitemizin Genel Koordinatörü ve İstanbul´dan yayın yapan Müjde FM´de ´Her Daldan Spor´ programını hazırlayan tecrübeli gazeteci Serap Özaksoy´un programına konuk olan Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Dijital Oyunlar Federasyonu
A+ A-

Akgül,Dijital Oyunlar Federasyonu kurulacak


“TÜRKİYE OLİMPİYATLARA HAZIR”

 

            Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Türkiye’nin her yönüyle olimpiyatlara hazır bir ilke haline geldiğini söyledi. Bir ülkenin olimpiyatları düzenleyebilmesi için uluslar arası normlara uygun 40 tesisin bulunması gerektiğinin altını çizen Akgül, “Türkiye’de bu standartlara sahip 10 tesisi var. Bunlar da son yedi senede yapılanlar. Bunların devamı gelecek” dedi. Türkiye’de çok büyük spor organizasyonlar düzenlediklerini de ifade eden Akgül, “Bu başarılı organizasyonlarımız IOC tarafından dikkatle takip ediliyor” diye konuştu. 

 
           Beyazkuşak Mücadele Sporları Haber Sitemizin Genel Koordinatörü ve İstanbul’dan yayın yapan Müjde FM’de 'Her Daldan Spor' programını hazırlayan tecrübeli gazeteci Serap Özaksoy’un programına konuk olan Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

          Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Türkiye’nin olimpiyat düzenleyecek kapasiteye geldiğini söyledi. Olimpiyatların bir ülke tarafından düzenlenebilmesi için her şeyden evvel uluslar arası normlara uygun tesislerinin olması gerektiğini söyleyen Akgül, “Bugün itibarıyla Türkiye’nin bu anlamda 10 tesisi var. Oysa uluslar arası olimpiyat komitesi bunun için 40 tesis standardı getirmiş. Biz bu 10 tesisi de son yedi senede Türkiye’ye kazandırdık” dedi.


ADAY OLMAKLA İŞ BİTMİYOR

          Olimpiyatların dünyanın en görkemli ve kapsamlı spor organizasyonu olduğunu ifade eden gençlik ve Spor genel müdürü yunus Akgül, olimpiyat düzenlemenin bir değil birçok ayağının bulunduğunu söyledi. Geçmişte Türkiye’nin olimpiyatlara maketler üzerinden talip olduğunu ancak o dönemlerin artık çok gerilerde kaldığını belirten Akgül, “Türkiye bugün spor tesisi anlamında büyük yatırımlar yapıyor. Biz GSGM olarak bugünkü spor tesissi yapımı açısından Türkiye’nin en büyük yatırımcı kuruluşları arasına girdik. Nüfusu 30 binden fazla olan ilçelere bile tesis yapıyoruz” diye konuştu.
          Son yıllarda Türkiye’yi adete bir şantiye haline getirdiklerini ve bu tesis yapımı hızının son sürat devam ettiğini ve edeceğini belirten Akgül, “Uluslar arası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) istediği bazı kriterler var. Mesela uluslar arası çapta 40 tesisiniz olması gerek. Bizde ise sadece bu anlamda 10 tesis var. Ve biz bu 10 tesisi son yedi senede ülkemize kazandırdık” dedi.

          Türkiye’nin olimpiyat düzenlenmesinde en önemli kriter olarak belirlediği spor organizasyonlarını son derece başarılı bir şekilde tertip ettiğine dikkat çeken Akgül, “Olimpiyat kadar olmasa da dünya çapında çok büyük spor organizasyonlarına imza atıyoruz. Ve bu organizasyonlardaki başarı standardını çok yükselttik. Hal öyle olunca, IOC bizi dikkatli bir şekilde takip ediyor ve memnuniyetini belirtiyor” yorumunda bulundu.

DİJİTAL OYUNLAR FEDERASYONU

         Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı 60 federasyonun hizmet verdiğini ve bazı yeni federasyonların kurulma aşamasına geldiğini de kaydeden Yunus Akgül,  “Önümüzdeki günlerde yeni bir federasyon daha kurulacak. Adı Dijital Oyunlar Federasyonu. İnternetteki oyunların resmiyete dökülmesi açısından bu federasyonun büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. Gün geçtikçe bunlara yenileri eklenecek.’ ifadesini kullandı.
          Mevcut federasyonların ise yeniden bir yapılanma içine gireceğini özellikle sponsorluk konularında yeni atılımları hayata geçireceklerini belirten Akgül, “Federasyonların özerk olması kendi lehlerine. Daha bağımsız hareket edebiliyorlar. Kendi mali programlarını kendileri yapıyor.” dedi.
 
“YASALAR UYGULANMALI”

          Türkiye’de sporda şiddeti sona erdirmek için hummalı bir çalışma içinde olduklarını ve mevcut yasanın da şiddeti önlemek için yasa uygulayıcılar tarafından hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Yunus Akgül, “Şiddeti uzaklaştırmanın tek yolu; kişileri spora yönlendirmekten geçer. Biz bunları hayata geçirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Yeni yasalar kapıda” dedi.
         İngiltere’nin futbol terörü yüzünden büyük acılar yaşamış bir ülke olduğuna dikkat çeken Akgül, “Ne var ki son senelerde aldığı katı tedbirleri İngiltere yönetimi acımasızca uygulayınca, spordaki şiddet bir anda kesiliverdi. Önemli olan yasanın uygulanması. Ayrıca insanların spor kültürüne sahip olması lazım. Bu da bir süreç meselesi. Bunlar bizim ülkemizde de olacak” diye konuştu.
 

 
Serap Özaksoy
Beyazkuşak
Genel Koordinatör