Bitlis´te bir ilk

Bitlis´te, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından, Türkiye Şampiyonası Atlı Cirit Grup Müsabakaları´nın düzenlenecek.

Bitlis´te bir ilk
A+ A-

Kamp Eğitim Merkezi'nde, gazetecilere açıklama yapan Bitlis Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Güven, ilk defa Türkiye Şampiyonası Atlı Cirit Grup Müsabakaları'nın bir ayağının, Bitlis'te yapılmasından mutluluk duyduklarını söyledi.


Atlı ciritin, örfümüze, adetlerimize ve geleneklerimize uygun bir spor dalı
olduğunu ifade eden Güven, şöyle konuştu:''Atlı cirit, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu'nun faaliyetleri arasında yer alıyor. Atlı cirit, beceri ve yetenek gerektiriyor. Ata iyi binmeyi ve ustalık gerektiren bir spor dalı. Atlı ciritin Bitlis'te ilk defa yapılmasından mutluluk duyuyoruz. Bitlis'teki araziler, bu spor için uygun. Organizasyonun, ilimize sosyal ve ekonomik katkıları olacak. Spor faaliyetlerini iller ve ülkeler kendilerine çekmek için bir yarış içindeler. Bunun için ciddi yatırımlar yapılıyor. Ekonomik yönden büyük katkısı olacak. Turizm yönünden de tanıtımı olacak.''


Yarışmanın, 16-18 Ekim tarihlerinde, 8 Ağustos Mahallesi Panos mevkinde düzenleneceğini anlatan Güven, yarışmaya 32 atla birlikte 50 sporcu ve 8 yöneticinin katılacağını, 3 gün süren yarışmada 6 hakemin görev yapacağını dile getirdi.


Güven, kentte faaliyet gösteren spor kulüplerinin atlı cirit sporuna ilgi
duyması ve önümüzdeki yıllarda kulüp kurmaları gerektiğini kaydetti.


Binicilik ve Cirit Antrenörü Bülent Parlak ise ciritin, Osmanlı döneminde askerlerin her zaman savaşa hazır olması için, haftalık veya günlük olarak spor amaçlı yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
''Osmanlı döneminde askerlerin dinç ve zihinde olmaları için bu oyunu geliştirmişler. Cirit oyunu ilerleyen zamanlarda spor haline dönüştürüldü. 2. Mahmut döneminde cirit Türkiye geneline spor olarak yayılmış. Cirit o dönemde Erzurum ve Bayburt yörelerinde yaygınmış. Ciritin ilk çıktığı yerin Erzurum ve Bayburt olduğu söyleniyor. Şu anda Erzurum'da 80 yıllık kulüplerimiz vardır. Bu yıl müsabakaların birçoğu Doğu Anadolu bölgesinde yapılıyor.''

 

Bitlis'te düzenlenecek olan yarışmaya, Bayburt, Kars, Uşak ve Malatya
illerinden 4 takımın katılacağını bildiren Parlak, müsabakada dereceye giren takımın Türkiye Şampiyonası elemelerine gideceğini bildirdi.


Bitlis'te yarışmaya katılan takımların iddialı olduğunu söyleyen Parlak, ''Buradaki takımlar çok iddialı. Cirit takımı 9 kişiden oluşuyor. 7 kişi oyun
içinde, 2 oyuncu ise yedekte kalıyor. Oyunun amacı, ciriti rakip oyuncuya isabet ettirmek. Belden aşağı cirit değdiğinde puan alınmıyor. Ciritin 7 metreden atılması gerekiyor. Yakın atıldığında sporcu yaralanabilir. Ciritlerimiz, federasyon tarafından yapılıyor. Ciritin boyu 102 santimetre ve ucunda plastikten bir başlık var'' dedi.