Bir Saniye Onüç Salisede Dünya Rekoru

Ahmet Özdemir 1981 yılında Bukgaristan`ın Sofya kentinde, Balkan Şampiyonası`nda Yunanlı rakibini BİR SANİYE ONÜÇ SALİSE DE, DEAŞİ BARAİ (süpürme tekniği) ile iponlamıştı.

 Bir Saniye Onüç Salisede Dünya Rekoru
A+ A-

Güneş doğmak için ne dua, ne de sihir bekler .Doğar ve onu herkes coşkuyla karşılar. Ahmet Özdemir  (Kene Ahmet ) adlı judocu da,, 60 kiloda, milli takımda görevini yerine getirmek için,  alkış ya da övgü beklemezdi. O yapması gerekeni en iyi yapmaya çalıştığından  sevilirdi. Onun erdemli  ruhu,  sonsuz bir kaynak gibidir. Saf, temiz ve koca bir yudum; tatlı ve cömert, insana ne zarar veren  ne de yıkım getiren bir su gibi judo sporunda akar giderdi.
 
 Bir Saniye Onüç Salisede Dünya Rekoru
Türkiye sevdalısı Takahiro Yodoya, Türkiye`de kaldığı süre içinde Türk örf, adet, gelenek, göreneklerine hayran kalmıştı.  Japonya`ya döndükten sonra, kısa sürede hastalanarak vefat etti. Kendisi Budist olduğundan yakmışlardı. Türkiye`yi çok sevdiğinden  ailesi, küllerinden bir kısmını torbayla Türkiye`ye göndermişti.
 
 Bir Saniye Onüç Salisede Dünya Rekoru
 
Hürriyet Gazetesi Spor Yazarı rahmetli Celal Demirbilek, o zamanın misafir milli takım antrenörü, Rus Voloshov Novovotich ile Ahmet Özdemir için bir röportaj yapmıştı. Rus hoca : `` Elimde olsaydı, onu dünya, olimpiyat şampiyonu yapardım "demişti.
 Bir Saniye Onüç Salisede Dünya Rekoru
 
 
Onun fiziksel yapısı her türlü yüklemeye, dayanıklılığa elverişliydi . Aerobik_Anaerobik yapısı, normal ölçümlerin çok üstündeydi. 1979 yılında milli takımı ben çalıştırıyordum. Sariyer Kamp Eğitim Merkezi`nde Güreş Milli Takımı ile ortak kamp yapıyorduk. Kondüsyonu ile herkesi hayran bırakmıştı.
 
 
İşte bu Ahmet Özdemir 1981 yılında Bukgaristan`ın Sofya kentinde, Balkan Şampiyonası`nda Yunanlı rakibini BİR SANİYE ONÜÇ SALİSE DE, DEAŞİ BARAİ (süpürme tekniği) ile iponlamıştı. Bu bir Dünya rekoru idi.. Bu rekor halen kırılamamıştır. Kırılacağını da sanmıyorum. Bir judocuyu koşullar oluşturmaz, koşullar onun sadece kim olduğunu ortaya koyar. Ahmet Özdemir`i judo koşulları oluşturmamış; kim olduğunu ortaya çıkarmıştır.
 
 
 Ahmet Özdemir kimdir? 1954 Ordu, Mesudiye doğumludur. 1971 yılında Ankara Yaşar Doğu Spor Salonu`nda judo sporuna başlamış, 60 kiloda milli takımı defalarca temsil etmiş ,iz bırakan ender sporcularımızdandır.
 
Dr. Zihni PAPAKÇI