Belkıs´tan altın madalya

Grand Prix tamamlandı, bu sezonun yıldızı Belkıs Zehra Kaya Türkiye´ye altın madalya sevinci yaşattı. Grand Prix´de Gülşah Kocatürk ve Sümeyye Akkuş da bronz madalya kazandı.

Belkıs´tan altın madalya
A+ A-

BELKIS'TAN ALTIN MADALYA...
Samsun Judo Grand Prix 2013'ü 3 madalya ile tamamladık.

Samsun’un ev sahipliğindeki prestijli judo organizasyonu Grand Prix tamamlandı, bu sezonun yıldızı Belkıs Zehra Kaya Türkiye’ye altın madalya sevinci yaşattı. Grand Prix'de Gülşah Kocatürk ve Sümeyye Akkuş da bronz madalya kazandı.


2. GÜN..

Uluslararası Judo Federasyonu’nun (IJF) en prestijli organizasyonlarından olan ve Samsun’da düzenlenen Grand Prix’nin ikinci ve son gününde Türkiye Belkıs Zehra Kaya ile sevindi


Bu sezonun formda ismi Belkıs Zehra Kaya, Türkiye’nin en iddialı olduğu sıklet olan +78 kiloda, Fulya Kul’u eleyip çıktığı yarı finalde Rus Mariia Şekerova’yı ippon’ladı ve finalde Alman Carolin Weiss ile eşleşti. Seyircilerin yoğun tezahüratı altında Weiss’ı da ippon ile deviren Belkıs Zehra Kaya, kusursuz geçen organizasyonu altın madalya ile taçlandırdı. Bu yıl Prag’da gümüş, Sofya’da bronz madalya kazanan Belkıs Zehra Kaya, madalya seremonisinde İstiklal Marşı çalarken gözyaşlarını tutamadı. Türkiye’nin bu dev organizasyona ev sahipliği yapmasının büyük onur olduğunu söyleyen Belkıs Zehra Kaya, “Seyircimizin önünde şampiyonluk yaşamanın hissettirdikleri tarif edilemez, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.


Samsun’da +78 kiloda bir diğer iddialı isim Gülşah Kocatürk ise bronz madalya kazanıp, kapanış gününde çoşkuyu ikiye katladı. Repesajda peş peşe iki Rus judocuyu yenen Kocatürk, Belkıs Zehra Kaya ile birlikte podyuma çıktı.


AÇILIŞ...

1. GÜN..
Samsun’da başlayan Grand Prix Judo Turnuvası’nın açılışını yapan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye’nin her yönüyle dünyaya örnek teşkil eden bir ülke konumuna geldiğini belirterek, “İstanbul ve Türk insanı olimpiyatları hak ediyor” dedi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye’nin olimpiyatları hak ettiğini söyledi… Samsun’da bugün başlayan Grand Prix Judo Turnuvası’nın açılışını yapan Bakan Kılıç, İstanbul’da yapılacak olimpiyatlarla Türkiye’nin tüm dünyaya köprü olacağını söyledi.

Bir dizi tesis açılışı için Samsun’a gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ilk defa Grand Prix Judo Turnuvası’na ev sahipliği yapan Yaşar Doğu Spor Salonu’nun Türk sporuna hayırlı olmasını temenni etti. Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ile birlikte salona gelen Kılıç, burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin her yönüyle olimpiyatları hak eden bir ülke olduğunu söyledi.


“Canımdan aziz Samsunlu hemşehrilerimi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” diyerek söze başlayan Kılıç, Yaşar Doğu’nun adını taşıyan bu güzel salonda bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti.


Dünya Judo Federasyonu Başkanı Marius L.Vizer, Avrupa Judo Başkanı Sergey Solavoyçik, Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal ile birlikte Grand Prix Turnuvası’nın açılışını yapan Bakan Suat Kılıç, Samsun’a kazandırılan bu tür tesislerle daha büyük organizasyonların yapılabileceğini dile getirdi.


“MEDENİYETLER ARASINDA KÖPRÜYÜZ”
Türkiye’nin her yönüyle dünyaya örnek teşkil eden bir ülke konumuna geldiğini ifade eden Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 40 ülkeden 320 sporcunun mücadele ettiği Grand Prix Turnuvası’na katılan tüm sporcuları Samsun’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Kılıç, “Bundan dolayı Samsun’a teşekkür ediyorum. Bu zenginlik Samsun’un ve Türkiye’nindir. Judonun en prestijli organizasyonu olan Grand Prix Turnuvası Samsun’a yakıştı. Samsun bundan sonra daha büyük organizasyonları yapacak bir kent haline geldi” dedi.


Türkiye’nin olimpiyatları alması halinde tüm dünyaya köprü olacağını ifade eden Bakan Suat Kılıç, şöyle konuştu: “Bizim hedefimiz; medeniyetler arası, kıtalar arası, bugün ve yarınlar arası ve inançlar arasında tüm dünyaya İstanbul ile köprü kurmaktır. Biz bunu başaracağız. Bu önemli organizasyonun başında bulunan birisi olarak böyle kutsal bir görevi yürüttüğüm için mutluyum. İstanbul ve Türk insanı olimpiyatları hak ediyor”


Daha sonra diğer yetkililer ile birlikte organizasyonun açılışını yapan Bakan Kılıç, Grand Prix’in Samsun’a ve Türkiye’ye gelen tüm sporculara hayırlı olması temennisinde bulundu.


BAYKAN: “SPORCULARIMIZA BAŞARILAR DİLİYORUM”
Samsun’a yapılan tesislerin Türk sporuna hayırlı olmasını temenni eden Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Grand Prix Judo Turnuvası’na olan yoğun ilginin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Samsun’un bu turnuvaya katılan 40 ülkeden 320 sporcuyu en iyi şekilde misafir edeceğini belirten Baykan, “Son yıllarda ülkemiz çok önemli organizasyonlara evsahipliği yaptı ve bunları da başarıyla gerçekleştirdi. 40 ülkenin judocularına ev sahipliği yapıyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Burada ülkemizi temsil eden tüm sporcularımıza da başarılar diliyorum” dedi. Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan daha sonra 52 kiloda altın madalya kazanan Bosnalı sporcu Majlinda Kelmendi'ye ödülünü takdim etti.

VİZER: “TÜRKİYE’NİN YANINDAYIZ”
Grand Prix Judo Turnuvası için Samsun’a elen Dünya Judo Federasyonu Başkanı Marius L. Vizer de yaptığı konuşmada 2020 Olimpiyatları için tüm iyi dilekleriyle Türkiye’nin yanında olduklarını söyledi. Bakan Suat Kılıç’ın turnuvaya gelerek kendilerini onurlandırdığını belirten Vizer, şampiyonada mücadele eden tüm sporculara başarılar diledi.


Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal da yaptığı kısa konuşmada Grand Prix’nin Samsun’a kazandırılmasında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a teşekkür ederek, “Şehrimize gelen tüm misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayarak onları sağ salim ülkelerine göndereceğiz” dedi. Avrupa Judo Federasyonu Bakanı Sergey Solovoyçik de Samsun gibi şirin bir şehirde bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi.

SÜMEYYE AKKUŞ’TAN BRONZ MADALYA
Samsun’un ev sahipliğindeki prestijli judo organizasyonu Grand Prix’de ilk gün geride kalırken, Sümeyye Akkuş Türkiye’ye bronz madalya kazandırdı. Yeni tamamlanan 7500 kişilik Yaşar Doğu Spor Salonu’ndaki organizasyonun ilk gününde Türkiye’ye bir bronz madalya geldi.


İlk gün programında erkeklerde 60, 66 ve 73 kiloda, kadınlarda ise 48, 52, 57 ve 63 kiloda şampiyonlar belirlendi. Kadınlar 48 kiloda Sümeyye Akkuş, üçüncü olup, Türkiye’ye bronz madalya kazandırdı. İkinci turda Rus rakibine yenilip, yoluna repesajda devam eden Sümeyye, sırasıyla Dilara Lokmanhekim ve Ebru Şahin’i yenip, bronz madalyaya uzandı.


Yarı finalde Moğol rakibine elenip, repesaja geçen Hasan Vanlıoğlu, bronz madalya mücadelesinde Fransız rakibi Ugo Legrand ile karşılaştı. Nefes kesen mücadele, altın puanda 4 dakika 39 saniye devam etti. Kübalı hakem, ortada devam eden maçta Hasan Vanlıoğluna ikinci shido cezasını verince, üçüncülük Legrand’a gitti.


Grand Prix’de, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da takip ettiği ilk gün, erkekler 60 kiloda Moğol Amartuvşin Dashdavaa, 66 kiloda Ukraynalı Georgii Zantaraia ve 73 kiloda Rus Musa Moguşkov şampiyon oldu. Kadınlarda ise 48 kiloda Belçikalı Charline Van Snick, 52 kiloda Kosovalı Majlinda Kelmendi, 57 kiloda Avusturyalı Sabrina Filzmoser ve 63 kiloda Fransız Gevrise Emane altın madalya taktı. Grand Prix, yarın ( pazar) yedi sıkletteki müsabakalarla son bulacak.

SÜMEYYE GERİ DÖNDÜ !...
Samsun’un ev sahipliğindeki prestijli judo organizasyonu Grand Prix’de ilk gün geride kalırken, Sümeyye Akkuş Türkiye’ye bronz madalya kazandırdı.

Uluslararası Judo Federasyonu’nun (IJF) en prestijli organizasyonlarından olan Grand Prix, 40 ülkeden 202 erkek, 117 bayan sporcunun katılımıyla Samsun’da başladı. Yeni tamamlanan 7500 kişilik Yaşar Doğu Spor Salonundaki organizasyonun ilk gününde Türkiye’ye bir bronz madalya geldi.

İlk gün programında erkeklerde 60, 66 ve 73 kiloda, kadınlarda ise 48, 52, 57 ve 63 kiloda şampiyonlar belirlendi. Kadınlar 48 kiloda Sümeyye Akkuş, üçüncü olup, Türkiye’ye bronz madalya kazandırdı. İkinci turda Rus rakibine yenilip, yoluna repesajda devam eden Sümeyye, sırasıyla Dilara Lokmanhekim ve Ebru Şahin’i yenip, bronz madalyaya uzandı.

Hasan Vanlıoğlu Madalyayı Kaçırdı ....
Takvimin en önemli buluşmalarından biri olan Grand Prix’nin ilk gününde Türkiye Hasan Vanlıoğlu ile de madalyaya çok yaklaştı. Yarı finalde Moğol rakibine elenip, repesaja geçen Hasan Vanlıoğlu, bronz madalya mücadelesinde Fransız rakibi Ugo Legrand ile karşılaştı. Nefes kesen mücadele, altın puanda 4 dakika 39 saniye devam etti. Kübalı hakem, ortada devam eden maçta Hasan Vanlıoğluna ikinci shido cezasını verince, üçüncülük Legrand’a gitti.

Yedi Madalya, Yedi Ülkeye ....
Grand Prix’de, Gençlik ve Spor Bakanımız Sn.Suat Kılıç’ın da takip ettiği ilk gün, erkekler 60 kiloda Moğol Amartuvşin Dashdavaa, 66 kiloda Ukraynalı Georgii Zantaraia ve 73 kiloda Rus Musa Moguşkov şampiyon oldu. Kadınlarda ise 48 kiloda Belçikalı Charline Van Snick, 52 kiloda Kosovalı Majlinda Kelmendi, 57 kiloda Avusturyalı Sabrina Filzmoser ve 63 kiloda Fransız Gevrise Emane altın madalya taktı. Grand Prix, yarın ( pazar) yedi sıkletteki müsabakalarla son bulacak.

Judo Grand Prix 'in açılışını yapan Gençlik ve Spor Bakanımız Sn.Suat Kılıç, Türkiye’nin her yönüyle dünyaya örnek teşkil eden bir ülke konumuna geldiğini belirterek, “İstanbul ve Türk insanı olimpiyatları hak ediyor” dedi.



Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Suat Kılıç, Türkiye’nin olimpiyatları hak ettiğini söyledi…
Grand Prix Judo Turnuvası’nın açılışını yapan Bakan Kılıç, İstanbul’da yapılacak olimpiyatlarla Türkiye’nin tüm dünyaya köprü olacağını söyledi.
Bir dizi tesis açılışı için Samsun’a gelen Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Suat Kılıç, ilk defa Grand Prix Judo Turnuvasına ev sahipliği yapan Yaşar Doğu Spor Salonunun Türk sporuna hayırlı olmasını temenni etti.

Beraberinde milletvekilleri ve Spor Genel Müdürümüz Sn. Mehmet Baykan ile birlikte salona gelen Kılıç, burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin her yönüyle olimpiyatları hak eden bir ülke olduğunu söyledi.

Daha sonra IJF, EJU ve Federasyonumuz Başkanı Sn. Fatih UYSAL ile organizasyonun açılışını yapan Bakanımız; Sn.Suat Kılıç, Grand Prix’in Samsun’a ve Türkiye’ye gelen tüm sporculara hayırlı olması temennisinde bulundu.

TÜRKİYE’NİN YANINDAYIZ ...
Dünya Judo Federasyonu Başkanı Marius L. Vizer de yaptığı konuşmada 2020 Olimpiyatları için tüm iyi dilekleriyle Türkiye’nin yanında olduklarını söyledi.
Bakanımız Sn. Suat Kılıç’ın turnuvaya gelerek kendilerini onurlandırdığını belirten Vizer, şampiyonada mücadele eden tüm sporculara başarılar diledi.
Sn. Kılıç 'a Teşekkür ....
Başkanımız Sn. Fatih Uysal da yaptığı kısa konuşmada Grand Prix’nin Samsun’a kazandırılmasında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a teşekkür ederek, “Şehrimize gelen tüm misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayarak onları sağ salim ülkelerine göndereceğiz” dedi.

Samsun'da bulunmaktan mutluyum ...
Avrupa Judo Federasyonu Bakanı Sergey Solovoyçik de Samsun gibi şirin bir şehirde bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi.

İlk gün sonuçları için TIKLAYINIZ !...
ilk gün tüm fotoğraflar için TIKLAYINIZ !...