Baykan Erzurum´da

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Erzurum´da çeşitli incelemelerde bulundu ve uluslararası organizasyonlara katıldı.

Baykan Erzurum´da
A+ A-

Genel Müdür Baykan Erzurum’da incelemelerde bulunuyor.

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Erzurum'da çeşitli incelemelerde bulundu ve uluslararası organizasyonlara katıldı.


Genel Müdür Baykan’ı, Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çintımar ile Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık ve Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın karşıladı. Baykan, Çintımar’dan Erzurum’la ilgili son gelişmeler hakkında bilgi aldı. Özer Ayık ve Birol Aydın da, Genel Müdür Baykan’a şampiyonalarla ilgili brifing verdi.


Erzurum’da oldukça yoğun bir gündemi olan Genel Müdür Baykan, ilk olarak tesislerde incelemelerde bulundu. Baykan, incelemeler doğrultusunda 3 Temmuz Futbol Sahaları ve 500 kişilik Spor Salonu hakkında bilgi aldı. Baykan’a incelemeleri sırasında Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çintımar, Türkiye Futbol Federasyonu Erzurum Bölge Müdürü Muhammet Metin Çodur ile Erzurum Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Selahattin Çodur eşlik etti.


Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, daha sonra Erzurum Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Şube Başkanı Abdusselam Gökcan’ı ziyaret etti. Gökcan ile bir süre sohbet eden Baykan, amatör spora desteklerinin artarak süreceğini söyledi.


Şehir merkezindeki incelemelerini tamamlayan Genel Müdür Baykan, daha sonra beraberindekilerle Palandöken Dağı’na gitti. Baykan, burada Erzurum’un ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Gençler Snowboard Şampiyonası’nı denetledi. Türkiye Kayak Federasyonu Özer Ayık’tan şampiyona ile ilgili bilgi alan Mehmet Baykan, organizasyonun sorunsuz devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Federasyon Başkanı Ayık, Genel Müdür Baykan’a desteklerinden dolayı bir plaket takdim etti. Baykan, daha sonra Dünya şampiyonasında Türkiye’yi temsil eden sporcularla bir araya geldi. Sporcularla yakından ilgilenen Baykan, genç sporculara çok güvendiklerini ifade etti


Yeniden şehir merkezine dönen Genel Müdür Baykan, salonlarda spor yapan kadınların faaliyetlerine katıldı. Baykan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın daha önce Erzurum’a yaptığı ziyarette verdiği ‘Burada spor yapan kadınlarımıza malzeme yardımı yapacağız’ sözünü yerine getirdi ve 7’den 77’ye spor yapan kadınlara malzemeleri dağıttı.


Genel Müdür Baykan, daha sonra atlama kulelerinde incelemelerde bulundu.


ERZURUM'DA EN 'ÖZEL' DÜNYA ŞAMPİYONASI...
Erzurum’da 3-9 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan Uluslararası Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu (INAS) 7. Dünya Kayak Şampiyonası’nın basın toplantısına katılan Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, özel sporcuların gayretlerini büyük bir takdirle karşıladıklarını söyledi.


Genel Müdür Baykan, “9 ülkenin katılımıyla çok özel bir şampiyonaya ev sahipliği yapıyoruz. Bu gençlerimizin spor yapma gayreti tüm takdirlerin üzerindedir. Mücadele edecek tüm sporcularımıza başarılar diliyor, bu anlamlı şampiyonada bizlere destek olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na da teşekkür ediyorum” dedi.


Genel Müdür Baykan, Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün ‘İyilik Ağacı' projesini de yakından inceledi.


"TÜRKİYE BÜYÜK ORGANİZASYONLARI HAK EDİYOR"
Erzurum’da gezi ve incelemelerine gün boyu devam eden Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye’nin her konuda büyük organizasyonları hak eden bir ülke olduğunu söyledi. Baykan, “Türkiye İzmir Yaz Oyunları’nın ardından 2011 Erzurum Üniversiade’ı başarı ile yaptık. Ardından Trabzon EYOF’u başarı ile tamamladık. Şimdi Mersin Akdeniz Yaz Oyunları için seferberiz. Devletimiz Mersin Akdeniz Yaz Spor Oyunları için 500 milyonluk bir yatırım yapıyor. Türkiye büyük organizasyonlara layık bir ülke ve her türlü büyük organizasyonu yapacak düzeyde bir ülke” dedi.


"TÜRKİYE MUCİZELERE İMZA ATIYOR"
Baykan, burada yaptığı açıklamada, Türkiye'nin her türlü güzelliği bünyesinde barındırdığını, batıda denize girenlerin iki saat sonra Erzurum'da kayak yapma imkanı bulduğunu söyledi. Baykan, daha sonra şöyle konuştu: "Türkiye sırasıyla uluslararası önemli ve güzel organizasyonlara ev sahipliği yaptı. Sırada 17. Akdeniz Oyunları var. Mersin'de düzenlenecek olan oyunlar için hummalı bir çalışma var. Yunanistan'ın 6 yıl önce alıp, oyunlara iki yıl kala ortada bıraktığı organizasyonu şimdi Türkiye yapacak. Üstelik kısa bir süre içerisinde, 500 milyon liralık bir yatırımla yapacak. Bu mucize Mersin'de yaşanıyor. Erzurum'da aynı mucizeyi 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'nda yapmıştı." Baykan, ülkemizde önemli gelişmelerin yaşandığını ve son yıllarda sporun iyi bir konuma geldiğini anımsattı.


Erzurum'un ev sahipliği yaptığı Dünya Gençler Snowboard Şampiyonası'na katılımın fazla olmasına dikkati çeken Baykan, "Türkiye, Dünya Gençler Snowboard Şampiyonası'na kalabalık bir takımla katılıyor. 34 ülkenin yarıştığı şampiyonada Türk sporcularımızın sayısının fazla olması çok güzel. Ülkemizin her alanda olduğu gibi sporda da önü açık" diye konuştu.

EN 'ÖZEL' MADALYALAR...

7. INAS Dünya Kayak Şampiyonası, Erzurum'da başladı...
Erzurum'da düzenlenen 7. INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nda Alp Disiplini'nde Tuğba Tekin altın, Tajdin Ören ise bronz madalya kazandı.

Palandöken Kayak Merkezi'nde, bugün düzenlenen alp disiplini slalom kategorisinde, Özel Sporcular Türkiye Milli takım sporcusu Tuba Tekin, bayanlarda birinci oldu. Slalom yarışlarında Türkiye adına, Muhammet Bakırhan, Yasin Çiftçi, İlker Gencer, Murat Duran dereceye giremezken, Faik Çelik dördüncü oldu. Kuzey Disiplini'ndeyse Tajdin Ören, yarışları 3. sırada tamamlayarak bronz madalyanın sahibi oldu.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, yarışların ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin tarihinde bir ilke imza attığını söyledi. INAS Dünya Şampiyonası'nın Erzurum'da ikinci kez düzenlendiğini anımsatan Aydın, ''Türkiye, tarihinde ilk kez altın madalya kazandı. Bu altın madalyayı başta bize büyük destek veren Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm Türkiye'ye hediye ediyoruz. Engelli çocuklara sahip çıkan herkese teşekkür ederim. Çok mutluyum söyleyecek kelime bulamıyorum'' dedi.


BASIN TOPLANTISI

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, "7. INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nda inşallah ülkemiz en üst sıralarda yer alacak. Buna inancımız tam" de

Genel Müdür Baykan, Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda Türkiye Özel Sporcular Milli Takımının katılımıyla basın toplantısı düzenledi. Türkiye'de yapılan çalışmalar sonucunda engelli vatandaşların topluma kazandırılmasında önemli yol alındığı vurgulayan Baykan, şöyle konuştu:


''Ülkemizin son 10 yılda yakaladığı önemli trendlerinden birisi de özürlü vatandaşlarına, özel gençlerine, özel çocuklarına sahip çıkması ve onları toplumun içerisinde olmaları gereken yerde bulundurma çabasıdır. Arkadaşlarımızın spor yaparak bizlerle olması, bizi mutlu ve memnun ediyor. Onların sporda yakaladıkları başarılar, yakalamaya çalıştığı başarılar bizlere örnek oluyor. Bizim de spor yapmamızı teşvik ediyor.''


“GÖSTERİLEN GAYRET TÜM TAKDİRLERİN ÜZERİNDE”
Baykan, Londra Olimpik ve Paralimpik Oyunları'nda elde edilen başarının önemine değinerek, özel sporcuların gayretinin her türlü takdiri hak ettiğini dile getirdi. Aynı başarıların Erzurum'da düzenlenecek olan 7. INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nda da elde edileceğini ifade eden Baykan, şunları kaydetti:


''Bu gençlerin spor yapma adına ortaya koyduğu çabayı, gayreti her türlü taktirin üstünde görüyoruz. Son olarak Londra Olimpik ve Paralimpik Oyunları'nda kazandıkları madalyalarla ülkemizin ülkemizin bu alanda yakaladığı başarının hangi noktaya geldiğinin açık göstergesidir. Erzurum'da düzenlenecek olan 7. INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nda sporcularımız mücadele edecek. 7. INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nda inşallah ülkemiz en üst sıralarda yer alacak. Buna inancımız tam. Bu organizasyonda emeği geçenlere, katkı sağlayanlara teşekkür ederim."


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi de geçtiğimiz yıl düzenlenen 6. INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nda bir gümüş, bir bronz madalya alan Türk Milli Takımından 7. INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nda yeni başarılar beklediklerini söyledi. Bu arada toplantıya Uluslararası Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu (INAS) Başkanı Geoff Smedley ve Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Başkanı Birol Aydın da katıldı.


Toplantının ardından katılımcılar, Türkiye Özel Sporcular Milli Takımı ile hatıra fotoğrafı çektirdi


SERAMONİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…
7. INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nın açılış seremonisi yapıldı.


Kazım Karabekir Spor Salonu'nda düzenlenen törende, şampiyonaya katılan 10 ülkenin temsilcileri, bayraklarıyla geçerek seyircileri selamladı.


Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde 60 spor federasyonunun faaliyet gösterdiğini ifade ederek, ''Faaliyet gösteren 60 federasyondan, 4'ü özel sporcuların da içinde olduğu, engelsiz sporcularımızın bulunduğu federasyonlarımızdır. Bu özel federasyonlarımızın gerçekleştireceği organizasyonları, başarıyla yapmaları için diğer federasyonlara yapılan desteklerden daha fazlasını onlara vermeye gayret ediyoruz'' diye konuştu.


Uluslararası Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu (INAS) Başkanı Geoff Smedley, burada yaptığı konuşmada, Erzurum'da düzenlenen şampiyonaya 10 ülkenin katıldığını söyledi. Şampiyonada yer alan özel sporcuların başarılarının, tüm dünyaya duyurulması gerektiğini belirten Smedley, şöyle konuştu:


''Bütün basın mensuplarından, gazetecilerden isteğim: Bu değerli sporculara en güzel şekilde haberlerinizde yer verin. Onlara bu şansı tanıyın. Benim bu değerli sporcuları tekrar seyredebilmek için ancak 2000 yılından sonra, yani 12 yıl sonra 2012 Olimpik ve Paralimpik Oyunları'nda şansım oldu. Fakat şimdi bu sporcuları seyretmem için artık 12 yıl beklemeyeceğim. 2018 Olimpiyatları'na giden yol şimdi buradan geçiyor. Türkiye'ye gelmekten ne kadar memnun olduğumu dile getirmek isterim. Türk misafirperverliğini bana gösterdiğiniz için teşekkür ederim.''


Smedley, Türkiye'nin aday olduğu bütün uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmasını çok isteğini ve bu konuda iyi dilekler beslediğini sözlerine ekledi.


Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Başkanı Birol Aydın ise INAS Dünya Kayak Şampiyonası'nın ikinci kez Türkiye'de düzenlendiğini hatırlatarak, Türk milli takımında yer alan sporcuların önemli başarılar elde edeceğine inandığını söyledi.


Konuşmaların ardından, İzmir Sabahat Akşıray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'nde eğitim gören çocukların yer aldığı mehteran takımı sahne aldı. Otistik çocukların verdiği kısa konser, davetliler tarafından ilgiyle dinlenildi.


İtalya Özel Sporcular Milli Takımı oyuncuları, Erzurumlu ses sanatçısı Didem Dilara Duman'ın söylediği türkülere halay çekerek eşlik etti. Program, havai fişek gösterisinin ardından sona erdi.