Badminton´da Tarihi bir başarı

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik, “Neslihan Yiğit´in olimpiyat vizesi alması, bizim için tarihi bir başarıdır” dedi.

Badminton´da Tarihi bir başarı
A+ A-


Tek bayanlarda Neslihan Yiğit'in 2012 Londra Olimpiyatları için vize almasını  değerlendiren Murat Özmekik, olimpiyatlar için yaklaşık 4 yıldır çalıştıklarını söyledi.

Hazırlık ve organizasyonları olimpiyatlara “sporcu gönderme” üzerine gerçekleştirdiklerini ve bunda “mutlu sona” ulaştıklarını ifade eden Özmekik, “Olimpiyatları hedef alırken 3 sporcuyla başlamıştık. Öznur Çalışkan ve Özge Bayrak ile yola çıktık ama daha sonra Neslihan Yiğit buna dahil oldu. Neslihan sürpriz bir yükselme yaparak olimpiyatlara gitmeyi garantiledi” dedi.

Özmekik, Neslihan'ın son bir yılda 19 uluslararası turnuvaya katıldığını ve güzel puanlar elde ettiğini belirterek, şöyle konuştu:
“Özge daha iyi durumdaydı. Ancak uluslararası bir turnuvada gözüne top gelince yarışmalara katılamadı ve gerileme yaşadı. Neslihan sürpriz yaparak tarihi bir başarı yakaladı. Federasyon olarak 2009 yılından beri çok büyük bir çıkış yakaladık. Gençlerde ve alt yaş gruplarında önemli başarılar elde ettik. Bunların sonucunda da Neslihan olimpiyatlara katılmayı garantiledi. Neslihan'ın başarılı olması için de elimizden geleni yapacağız.”

Neslihan'ın 18 yaşında genç bir sporcu olduğunu ve spor kariyerinin sadece 2012 Londra Olimpiyatları ile sınırlı olmayacağını kaydeden Özmekik, “İmkanlarımız olduğunda iyi bir antrenör bulursak Neslihan'ın kendisini geliştirmesini hızlandıracağız. Neslihan 2016 ve 2020 olimpiyatlarına katılabilecek bir sporcu. Londra'da tecrübe edinirse sonraki oyunlarda bizi madalya için umutlandırabilir” diye konuştu.

Model sporcu

Sporcunun desteklenmesi gerektiğini dile getiren Özmekik, “Olimpiyatlar bizim için bir eşikti ve bunu aştık. Neslihan Yiğit'in olimpiyatlara katılım hakkını elde etmesi bizim için tarihi bir başarıdır. Artık önümüzde bir örneğimiz var. Sponsorlara daha güçlü bir şekilde gidebiliriz” dedi.

Özmekik, uluslararası turnuvalar tercih edilirken, badmintonda gelişmiş ülkelerin profesyonel danışmanlık aldığını kaydetti.

Sporcuların daha iyi puanlar alabileceği turnuvaların seçildiğini anlatan Özmekik, “Turnuva tercihlerini biz yaptık. Yanlış turnuva tercihi sporcunun puansız kalmasına neden olabildiği gibi maddi kayıplara da neden olabiliyor. Elde edilen sonuç doğru tercihlerde bulunduğumuzu gösteriyor” ifadelerini kullandı.