Avrupa Şampiyonası´nda Milli Bayan Basketbol Takımımız çeyrek finalede

Avrupa Basketbol Şampiyonası´nda Belarus´u harika bir oyunun ardından 65-56 mağlup eden A Milli Bayan Basketbol Takımımız çeyrek finale yükselmeyi başardı...

Avrupa Şampiyonası´nda  Milli Bayan Basketbol Takımımız çeyrek finalede
A+ A-

ALKIŞLAR POTANIN PERİLERİ'NE !!! ÇEYREK FİNALDEYİZ

Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Belarus'u harika bir oyunun ardından 65-56 mağlup eden A Milli Bayan Basketbol Takımımız çeyrek finale yükselmeyi başardı...
 A Milli Bayan Basketbol Takımımız, Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda oynadığı 'Ya tamam ya devam' maçında Belarus'u 65-56 mağlup ederek çeyrek finale yükselme başarısını gösterdi.
Takım halinde müthiş bir mücadele sergileyen Potanın Perileri, çeyrek finalde Karadağ ile yarı finale yükselmek için karşılaşacak.
İLK ÇEYREKTE 3'LÜK BOMBARDIMANI
Milli takımımız maça Birsel Vardarlı, Tuğba Palazoğlu, Şaziye İvegin, Nevriye Yılmaz ve Kristen Nevlin beşiyle başladı.

Maça iyi başlayan taraf Belarus oldu. Rakibimiz 4-0'lık bir seriyle başlarken Potanın Perileri ilk sayılarını Nevlin ile buldu ve 2. dakika 4-2 geçildi. Nevlin'in basketinin ardından Şaziye ile 3 sayılık isabet bulan Türkiye, 4. dakikada 7-6 öne geçti.

İyi savunma yapan Potanın Perileri, Nevriye ile bulduğu basketle 5. dakikayı 9-6 önde geçti. Leuchanka'ın basketine Tuğba'nın 3 sayılık basketiyle cevap veren Türkiye, 7. dakikada durumu 12-8 yaptı. Dış atışlarda başarılı gününde olan Potanın Perileri, Şaziye ile de bir 3 sayılık isabet buldu ve 15-8 ile farkı 7'ye çıkardı.
Belarus'un serbest atıştan bulduğu sayılara Birsel'in 3 sayılık isabetiyle karşılık veren Potanın Perileri, durumu 18-10 yaptı. Şaziye ile üst üste 2 üçlük daha bulan Türkiye, skoru 24-14'e getirdi. Ay-yıldızlı ekibimiz son hücumda sayı bulamayınca ilk çeyreği 10 sayı farkla önde tamamlamış oldu.
İKİNCİ ÇEYREKTE ARA KAPANDI
İkinci çeyreğe Belarus, Marchanka'nın 3 sayılık basketiyle başlarken, bu baskete Bahar ile cevap verdik ve 12. dakika 26-17 geçildi. Hücumda sıkıntı yaşayan bayan basketbolcularımz karşısında Belarus 5-0'lık bir seri yakaladı ve durumu 26-22 yaptı. Hücumda sıkıntı yaşayan Potanın Perileri karşısında Belarus, 16. dakikada durumu 28-28 yaptı ve eşitliği sağladı.
Işıl'ın serbet atıştan bulduğu sayılarla Türkiye, yeniden 30-28 öne geçti. Belarus, Kress ile yeniden eşitliği sağlasa da Yasemin Horasan'ın basketi Türkiye'yi 32-30 ile yeniden öne taşıdı. Işıl ve Birsel'in aynı anda sahada olduğu zaman daha iyi organize olan Potanın Perileri, Yasemin ile bir basket daha buldu ve durumu 34-30 yaptı ve ilk yarı bu sonuçla sona erdi.
ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE MÜTHİŞ SAVUNMA
Türkiye, ikinci yarıya Nevriye'nin basket-faulden kazandırdığı 3 sayıyla başladı ve hemen ardından Birsel'in basketiyle durumu 39-30 yaptı. Belarus'un basketine yine Birsel ile karşılık veren Türkiye, 23. dakikayı 41-32 önde geçti. Nevriye'in basketiyle durumu 43-32 yaptık ve farkı çift haeli sayılara çıkarmayı başardık.
Belarus karşısında harika bir savunma yapan Potanın Perileri, Şaziye ve Nevriye ile bulduğu sayılarla durumu 47-32 yaptı ve farkı 15'e çıkardı. Bu çeyrekte rakibine sadece 4 sayı imkanı veren bayan basketbolcularımız son çeyreğe 15 sayı farkla 49-34 önde girdi.
SON ÇEYREKTEYİZ
Son çeyrek Işıl ve Marchanka'nın karşılıklı basketleriyle bayladı ve 31. dakika 51-36 geçildi. Belarus, 1 dakika içinde yakaladığı 6-0'lık seriyle durumu 51-42 yaptı ve fark 9 sayıya düştü. Nevriye ile hücumda toparlanan Potanın Perileri. 34. dakikanın sonunda durumu 55-44'e getirdi.
Türkiye, savunmada kaptığımız top sonrasında yakaladığı hızlı hücum şansını Tuğba ile iyi kullandıve son 5 dakikaya 13 sayı farkla 57-44 önde girdi. Belarus, yakaladığı 6-1'lik seriyle son 2.5 dakikaya girilirken durumu 58-50 yaptı ve farkı 8'e indirdi.
Mola alan Türkiye, oyuna iyi döndü ve Birsel'in 4 sayısıyla durumu 62-50 yaptı. Belarus, son 1 dakikaya girerken durumu 62-52 yapsa da Potanın Perileri taktik faulleri iyi değerlerdi ve salondan 65-56 skorla galip ayrılıp adını çeyrek finale yazdırdı.
Milli takımda Şaziye İvegin 17 sayı kaydederken, Nevriye Yılmaz 13 sayı-11 ribaund ve Birsel Vardarlı 13 sayı, 7 asist ve 6 ribaund ile oynadı.
Potanın Perileri, bu galibiyetle 2009 elendiğimiz Belarus'dan rövanşı almış oldu. Türkiye, çeyrek finalde E Grubu lideri Karadağ ile eşleşti. Bayan basketbolcularımız, Avrupa Şampiyonası'ndan önce oynadıkları son hazırlık turnuvasında Karadağ'ı İstanbul'da mağlup etmeyi başarmıştı.