Atina´da Özel Madalyalar

Atina´daki oyunlara Türk damgası... Atina´da devam eden 13. Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları´nda madalya yağmuru bugün de sürdü.

Atina´da Özel Madalyalar
A+ A-

ATİNA'DA "ÖZEL" MADALYALAR
Ünlü Rumen cimnastikçi Nadia Comaneci’nin madalya töreninde zihinsel engelli sporcularla bir arada olması, organizasyonu renklendirdi.
 
 
 Gözde Dinçer ve Şemsi Koçak’tan oluşan kız cimnastik takımımız şampiyonanın dördüncü gününde 1 gümüş ve 2 bronz madalya alıp, yüzümüzü güldürdü. Yüzmede ise 2 bronz madalya ile yetindik.
Atina’da devam eden oyunlarda Türkiye Özel Sporcular Derneği’nin iki sporcusu denge, yer aleti ve atlama masası olmak üzere üç alette yarıştı.
Ünlü Rumen cimnastikçi Nadia Comaneci’nin madalya töreninde zihinsel engelli sporcularla bir arada olması, organizasyonu renklendirdi.
CİMNASTİKTE 1 GÜMÜŞ, 2 BRONZ
16 yaşındaki sporcumuz Gözde Dinçer yer aletinde ikinci olup, kürsüye çıktı. 15 yaşındaki Şemsi Koçak ise bu alette üçüncü oldu. Atlamada ise Şemsi Koçak ile Gözde Dinçer kendi gruplarında üçüncü oldu ve bronz madalyanın sahibi oldu. Dengede Şemsi Koçak 4. Olurken, Gözde Dinçer ise dereceye giremedi.

Önceki gün yapılan erkekler cimnastik yarışlarında Türkiye fırtına gibi esmiş, Orhan ve Burhan Arınak kardeşler 6 alette 3 altın, 4 gümüş, 1 de bronz madalya kazanmıştı.
YÜZMEDE 2 BRONZ
Oaka Stadı Yüzme Kompleksi’nde yapılan yüzme yarışmalarında ise sporcularımız 25 metre sırtüstünde 2 bronz madalyanın sahibi oldu. Ömer Karşılıklı ve Şevket Dönmez gruplarında başarılı bir yarış çıkartıp, üçüncülük kürsüsüne çıktı. Abdullah Yiğit ise grubunda dördüncü oldu.
FUTBOLDA GÜNEY AFRİKA’YA YENİLDİK
Öte yandan Hellenikon Spor Kompleksi Futbol Sahası’nda yapılan 7’li Karma Futbol Şampiyonası’nda Türkiye, Güney Afrika’ya 7-1 yenildi. Türkiye, 25 Haziran’da başlayıp, 5 Temmuz’da sona erecek olan Oyunlara futbol, voleybol, basketbol, masa tenisi, yüzme, atletizm ve cimnastik dallarında 106 sporcu ile katıldı.
“TÜRKİYE’NİN DÜNYADA ÖZEL BİR YERİ VAR”
Özel Olimpiyatlar Türkiye Ulusal Direktörü Melih Gürel, sporcuların morallerinin çok yüksek olduğunu belirterek, “Böyle bir sporcu topluluğu ile Atina’da bulunmaktan çok mutluyuz. Bu ülkemize sporcularımıza inanılmaz deneyimler kazandırdı. Artık zihinsel engelli sporunda Türkiye’nin özel bir yeri olduğunu tüm dünya kabul etti” diye konuştu.