Atina´da İrem fırtınası

Özel sporcularımız Atina´da devam eden 13. Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları´nın ilk 4 gününe damgasını vururdu.

Atina´da İrem fırtınası
A+ A-

MİNİK İREM DÜNYANIN GÖZDESİ
Atina'da İrem fırtınası esiyor... Özel sporcularımız Atina’da devam eden 13. Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları’nın ilk 4 gününe damgasını vururken, 11 yaşındaki Samsunlu minik atlet İrem Kaltelek, sempatik tavırları ve sevimliliği ile oyunların adeta maskotu oldu.
Oaka Stadı’nda yarışan tüm diğer ülke sporcuları ile kısa zamanda kaynaşan minik atletimiz, aradaki dil sorununu bile aşıp, şimdiden Olimpiyat Oyunları’nın ilgi odağı haline geldi.
 
 
ZOR BİR ÇOCUKTU

Minik İrem’in hayata kendi yaşıtlarından dezavantajlı başlaması yetmedi, bir de anne-baba ayrılığı onu zor ve mutsuz bir çocuk olmaya itti. Tek başına ayakları üstünde durmaya çalışan anne, çocuğunun bu durumunu erken fark edip, gerekli yerlere başvurunca, İrem için de eğitim süreci erken başladı.
Ancak onun diğer yaşıtlarına göre şansı yaver gitti. Necatibey İlköğretim Okulu’nda kaynaştırma öğrencisi olarak eğitim gören İrem’in yolu, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü mezunu ve Özel Olimpiyatlar Atletizm Antrenörü Özlem Yeşilyurt ile kesişince, bir anda hayatı değişti.
Samsun İlkumut Özel Eğitim Merkezi’nde kurum danışmanı ve Beden Eğitimi öğretmeni olarak görev yapan Özlem hoca, İrem’in atletizmdeki yeteneğini keşfedip, çalıştırmaya başladı. Spor yolu ile rehabilitasyonun öneminin ısrarla altını çizen 26 yaşındaki genç eğitmen, “İrem bize geldiği zaman bölünmüş bir ailenin zor çocuğu idi. Özellikle yaşadığı baba özlemi, beraberinde onun erkek hocalara adeta düşman olmasını ve içe kapanmasını getirmiş. Ancak biz bu durumu sevgi ile aştık” dedi.
 
“SPORLA BÜYÜK MESAFELER KAT ETTİK”

Spora başladıktan sonra İrem’de büyük değişiklikler olduğunu belirten Özlem Yeşilyurt, “Çalıştığımız bir yıllık süre içinde büyük mesafeler aldık. Çekingenliğini üstünden attı. Sosyal ilişkileri gelişirken, yeni yeni arkadaşlar edindi. O şimdi sadece Türkiye Özel Sporcular takımlarının değil, Oaka Atletizm Pisti’nin de en sevilen atleti” diye konuştu.
 
“YORGO AMCASINI ÇOK SEVİYOR”

İrem’in Atina’da en çok sevdiği kişiler ise, Oyunlar’da gönüllü olarak Türk kafilesinin mihmandarlığını yapan Yorgo Kostantinidis ve kızı Smaro. Yunanistan’a 1973 yılında İstanbul’dan göçen Yorgo amcası ile uzun uzun sohbetler eden İrem, onun kendisine getirdiği şekerlemeleri çok seviyor.
Kuşkusuz minik İrem’in en büyük destekçileri ise başta hocaları Özlem Yeşilyurt, Cem Yoksuler Yılmaz ile takım arkadaşları Kader Sağlam, Gülhan Kaya, Tuğba Eskin, Abdullah Aslankaya, Mete Yituk, Ayhan Aydın ve Ömercan Özger. Samsun’dan, Rize’den, Erzurum’dan Adıyaman’dan geldiler. Ülkelerini Atina’da başarı ile temsil ediyorlar. Şimdi gözler onlarda. Bugün başlayacak finallerde onların hedefi de yarıştıkları 100 metre ve uzun atlamada ülkelerine altın madalya kazandırmak.
 
KRİZ OYUNLARI ETKİLEDİ

Atina’da devam eden 177 ülkeden 7 bin 500 sporcunun yarıştığı oyunlar ülkedeki tüm siyasi krize rağmen devam ediyor. Ancak Olimpiyatlar’ın yapıldığı muhtelif yerlerdeki tesislerin bir birine uzak olması ve yolların protestolar nedeniyle kapalı olması, ulaşımı aksatıyor. Buna rağmen Yunan Özel Olimpiyatlar Organizasyon Komitesi, oyunların belirlenen tarih ve saatler içinde yapılması için her türlü çabayı gösteriyor.
 
MADALYA MÜCADELESİ SÜRECEK

Türk sporcular bugün de madalya mücadelesini sürdürecek. 13. Oyunlara tarihin en kalabalık sporcu topluluğu katılan Türkiye, bugün atletizm, yüzme ve masa tenisinde ilk üç için mücadele ederken, takım sporlarında ise grup maçları oynanacak. Dün yapılan müsabakalarda ise sonuçlar şöyle:
Basketbol Kızlar: Türkiye – Cezayir: 10-3
7’li Kız Futbolu: Türkiye – Finlandiya: 1-1
7’li Erkek Futbolu: Türkiye – Fransa: 3-6