Arınç, ´´Gençlik ve spor, artık bir bakanlığın ismi olacak

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa´nın Organgazi ilçesinde yaptırılan olimpik yüzme havuzunun açılışını yaptı.

Arınç, ´´Gençlik ve spor, artık bir bakanlığın ismi olacak
A+ A-

BURSA’YA MUHTEŞEM STAT
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’nın Organgazi ilçesinde yaptırılan olimpik yüzme havuzunun açılışını yaptı. Bursa’da en kısa zamanda 42 bir kişilik Timsah Arena Satadyumunun temelinin atılacağının müjdesini veren Arınç, “Seçimlerden sonra Gençlik ve Spor artık bir bakanlığın ismi olacak. Kendi bütçesi, kurumlarıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı dinamik yapısıyla Türk sporunda önemli işler yapacak” dedi.
 
 
 
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Gençlik ve spor, artık bir bakanlığın ismi olacaktır'' dedi.
Arınç, Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü  tarafından yaptırılan Osmangazi Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu'nun açılış törenindeki konuşmasında, sporun her alanında başarılı olan yörede, böylesine bir tesisin yaptırılmasının hem spora hem kente hem de ülkeye çok hayırlı bir hizmet olduğunu söyledi.
Tesisin inşasına yıllar önce başlanıldığını, gerekli ödenek aktarılarak ancak bugün tamamlanabildiğini vurgulayan Arınç, ''10 kulvarlı olacak ve bütün uluslararası şartları taşıyan, en büyük, en nitelikli yarışmaların yapılabileceği bir olimpik bir yüzme havuzunu açıyoruz'' diye konuştu.
SPORCU SAYINDA ARTIŞ

Türkiye'de lisanslı sporcu sayısının her geçen gün arttığına da dikkati çeken Arınç, ''Önümüzdeki rakamlara baktım. 2003 ile bugün geldiğimiz nokta arasında müthiş bir fark var. Yüzde 788 artış var. 12 bin civarında olan sayı bugün 88 bin civarına yükselmiş. Tabii spor deyince Türkiye'de önce futbol akla geliyor ondan sonra yüzme, ondan sonra da yüzmeden başlayarak eskrim de dahil olmak üzere federasyonlarını kuran pek çok spor çeşidi var'' dedi.
Bülent Arınç, “42 bin seyirci kapasiteli Timsah Arena Stadyumu'nun temeli bugünlerde atılacak. Biz tabii ihale sürecini beklerken bir taraftan da Büyükşehir Belediyemiz elinden gelen bütün gayreti yapıyor. UEFA kriterlerini fazlasıyla taşıyan böylesine muhteşem bir stadyumun bitirilmesi için gayret ediyor.'' diye konuştu.
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI

Arınç, gençlik ve sporun devlet bakanlıklarından birinin görevi kapsamında bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:
''Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğümüz başta olmak üzere spor konusu ve gençlikle ilgili konular bugüne kadar bütün hükümetler döneminde bir devlet bakanı tarafından deruhte edilmiştir. Gençlik ve Spor artık bir bakanlığın ismi olacaktır. Devlet Bakanlığının uhdesinde görülen bir iş olmanın ötesinde kendi bütçesi olan, kendi kurumları olan, kurumsallaşmış bir gençlik spor bakanlığını umuyorum 12 Haziran seçimlerinin arifesinde ilan edilecek bir şekilde hepimiz duyacağız.”
GSİM tarafından inşaatına 1993'te başlanan ve 18 yılda tamamlanan 2 bin 500 seyirci kapasiteli olimpik kapalı yüzme havuzunun 40 milyon liraya mal olduğu bildirildi.