Antrenör Eğitim Çalıştayı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Antrenör Eğitim Çalıştayı, Antalya´nın Kemer İlçesinde başladı.

Antrenör Eğitim Çalıştayı
A+ A-

 Antrenör Eğitim Çalıştayı Antalya'da Başladı..
Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Antrenör Eğitim Çalıştayı, Antalya'nın Kemer İlçesinde başladı.

 Göynük Beldesi'ndeki Majesty Mirage Resort Hotel'de gerçekleştirilen ve üç gün sürecek çalıştayın açılış törenine, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Genel Müdür Yardımcısı Ömer Altunsoy, Spor Eğitim Daire Başkanı Necip Fazıl Kishalı ve üniversitelerimizin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarından akademisyenlerin, spor federasyonlarının eğitim kurulu üyeleri ile Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüz temsilcilerinden oluşan 300 kişinin katılımıyla başladı.


"2020'DEN UMUTLUYUZ"
Çalıştayın açılışında konuşan Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türk sporunun çok yoğun günlerden geçtiğini belirterek, İstanbul'un Japonya ve İspanya ile birlikte 2020 Olimpiyat adaylığında önemli bir sınav verdiğini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul'a gelerek incelemelerde bulunan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu'na yemek verdiğini hatırlatan Baykan, şunları söyledi:


"Olumlu hava ve ortam, İstanbul'un 2020 Olimpiyatları adaylığının ev sahipliğine dönüşmesi adına bizi fazlasıyla umutlandırdı. Türkiye, 2020 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmayı fazlasıyla hak ediyor. Son 10 yılda spor dallarında çok önemli gelişmeler kaydedildi. 70 milyonluk ülkede nasıl sporcu çıkmaz?' diye hayıflandık durduk. 'Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili ama yüzücü çıkmıyor' yargılaması yaptık. Yüzücülerin havuzlardan çıkacağını ve bu ülkede bugün itibariyle yüzme havuzu olmayan il kalmasın anlayışıyla çalışan Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 42 ilde olimpik ve yarı olimpik yüzme havuzu yapımı başladı."


Türkiye'nin tesadüfen sporcular yetiştirdiğini söyleyen Mehmet Baykan, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Bilinç, program ve bir çaba içerisinde değil, tesadüfen sporcular çıktı. Türkiye bugün sportif anlamda tesislerini hızla tamamlıyorken ve spor kültürü anlamında da bir çaba içerisindeyken, antrenörlük eğitimi, antrenör yetiştirme ve yetişmiş antrenörlerin kendilerini sürekli yenilemesi gerekir. Öte yandan tam donanımlı 2 spor tırı ülkeyi dolaşıyor. Ve gittikleri yerlerde yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. Spor yapma imkanı olmayan gençlere, imkanlar sunuyoruz."


"BİRİKİMLERİNİZE İHTİYACIMIZ VAR"
Antrenörlere de seslenen Genel Müdür Baykan, birikimlerine ihtiyaçları olduğunu vurguladı. Avrupa Birliği standartları konusunda sporcu yetiştirme adına, bilim adamlarına da ihtiyaçları olduğunu anlatan Baykan, açıklamasına şöyle devam etti:


"Başarıyı kulaktan dolma, kendi bildiği çarelerde arayan antrenör tipi bu ülkeyi ve bu ülke sporunu yoruyor. Bizim de hata, eksik ve yanlışlarımız var. Gereken bilimsel ortamları sağlayamazsanız, başarıya aday sporcuları erken tespit edemez ve bir arada çalışabilecek şartları ortaya koyamazsanız, başıboş bıraktığınız insanların nereye gideceği belli olmaz."


Açılış konuşmasının ardından Mehmet Baykan, Spor Eğitimi ve Bilim Kurulu Üyeleri'ne teşekkür plaketi verdi.