Akgül, tesisler boş kalmayacak

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, sporun kendileri için top yekun bir anlam taşıdığını, branş ve federasyon farkının önemli olmadığını belirterek, “Erzurum´daki tesislerin boş kalmayacağını söylemiştik. 2012 yılının Zihinsel Engelliler Dünya Kayak Şampiyonası bu ilimizde düzenlenecek” dedi.

Akgül, tesisler boş kalmayacak
A+ A-

TÜRKİYE’YE “ÖZEL” ŞAMPİYONA
Farklı sporların organizasyon merkezi olan ve olmaya devam eden Türkiye, yeni ve anlamlı bir şampiyonaya daha imza atacak. Erzurum’da 2012 yılının ocak ayında Zihinsel Engelliler Dünya Kayak Şampiyonası yapılacak. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, sporun kendileri için top yekun bir anlam taşıdığını, branş ve federasyon farkının önemli olmadığını belirterek, “Erzurum’daki tesislerin boş kalmayacağını söylemiştik. 2012 yılının Zihinsel Engelliler Dünya Kayak Şampiyonası bu ilimizde düzenlenecek” dedi.
 
 
Erzurum’a “özel” ve anlamlı bir şampiyona daha…
Bu sene başında 25. Dünya Universitelerarası Kış Oyunları’nı başarılı bir şekilde organize eden Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, bu ildeki tesislerin atıl kalmaması için yoğun bir çaba içinde.
Nitekim, Erzurum UNIVERSIADE’dan sonra birçok kış sporlarının Avrupa ve dünya şampiyonalarının bu ilde yapılmasıyla ilgili olarak ilgili uluslar arası federasyonlarla işbirliği içine giren GSGM, yeni bir spor organizasyonuna daha imza attı…
Erzurum’da 2012 yılının ocak ayında Zihinsel Engelliler Dünya Kayak Şampiyonası düzenlenecek.  
 
TESİSLER BOŞ KALMAYACAK
 Erzurum’da kayak ve kış sporlarıyla ilgili olarak çok ciddi yatırımlar yaptıklarını belirten  Yunus Akgül, "Herkes, 2011 Kış Oyunları'ndan sonra Erzurum'daki tesislerin akıbetini merak ediyordu. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte Erzurum'da bir kampanya başlattık. Şu anda oradaki salonlarımız dolu dolu çalışıyor.” Dedi.
Yerel çalışmalarla yetinmeyeceklerini ve uluslar arası birçok şampiyonayı Erzurum’a kazandırdıklarını ifade eden Akgül, “Kayak ve buz pateni federasyonumuz çeşitli şampiyonalara aday oldular. 2012 Dünya Gençler Kayak Şampiyonası artık Erzurum'da. Bu sene curlingde uluslararası turnuva aldık. Buz hokeyi ve buz pateninde yaz boyunca birçok ülke ve takım kamp yapmaya geliyor. Dolayısıyla faaaliyet dolu dolu olacak.” Diye konuştu.
 
ÖZEL ŞAMPİYONA

Erzurum’un gerek Türkiye’nin gerek bölge ülkelerin kış sporu merkezi olma yolunda çok önemli mesafeler kat ettiğini ve Avrupa, dünya şampiyonası gibi çok önemli organizasyonları bu ilde gerçekleştireceklerine vurgu yapan Yunus Akgül, “2012 yılında özel bir şampiyonaya daha Erzurum7a kazandırdık. Zihinsel Engelliler federasyonumuzun yoğun çabası üzerine  2012 dünya Kayak Şampiyonası Erzurum’da yapılacak. Biz engelli federasyonlarımıza ayrı bir önem veriyoruz. Bunlarla ilgili ciddi yatırım yaptık ve federasyonlarımızın gelirlerini olağanüstü arttırdık.” dedi.
Türkiye’de uluslar arası engelliler spor oyunlarının yanı sıra Avrupa, dünya şampiyonası gibi önemli şampiyonaların düzenlenmesi için federasyonlarımıza maddi katkıda bulunduklarını ve bunmaya devam edeceklerini belirten Akgül, “Federasyonlarımız da organizasyonlara aday oluyorlar ve sonuçları yavaş yavaş geliyor. Görme Engelliler Dünya Oyunları Antalya'da yapıldı. Zihinsel Engelliler Federasyonumuz da bu anlamda ciddi şekilde çalışmaya başladı. Daha bu ilk organizasyon. Bundan sonra da ülkemizin farklı yerlerinde buna benzer organizazyonlar alıp düzenleyeceğiz" açıklamasında bulundu.
 
"ERZURUM, SPORUN BAŞKENTİ OLDU"

2011 Kış Oyunları'nın ardından Erzurum'da bir önceki yıla göre turizm hareketinin yüzde 30 arttığını ifade eden Akgül, "Erzurum'daki yerel verileri söylüyorum. Oyunlar Şubat ayında yapıldı. Mart ayından sonra böyle bir artış sağlanmış. Bunlar küçük rakamlar. İşin turizm yanından başka sportif yanı da var. Spor çok ciddi şekilde oraya gidecek. Tesis olduğu için Erzurum'a organizasyonlar da gidecek. Kendi federasyonlarımız da oraya organizasyon veriyor. Diğer ülkeler de bu şehrimize gelecek. Dolayısıyla Erzurum, sporun başkenti oldu" diyerek sözlerini noktaladı. 
 
ARKASI GELECEK

Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Gürdal Gümüş de Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül’ün desteğiyle çok önemli bir şampiyonayı Türkiye’ye kazandırdıklarını söyledi. Henüz yeni bir federasyon başkanı olduğunu ancak yönetim kurulu üyeleriyle çok önemli projeleri hayata geçireceklerini belirten Gümüş, “2012 yılında Zihinsel Engelliler Dünya Kayak Şampiyonası’nı Erzurum’da düzenleyeceğiz. Bu çok önemli bir organizasyon. Genel müdürümüzün engelli federasyonlara karşı tavrından dolayı kendinse teşekkür ediyorum.” dedi.