Akgül, “Stat yaşayan bir stat olacak”

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın müjdesini verdiği Ankara´ya yapılacak yeni stadyumu yaşayan bir proje olarak gördüklerini söyledi. Akgül,yeni stadın UEFA ve FIFA standartlarında olacağını ve herkesin bu alandan yararlanabileceğini belirtti.

Akgül, “Stat yaşayan bir stat olacak”
A+ A-

ANKARA’YA YAŞAYAN STAT
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği yeni stadın içeriğiyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, “Stat yaşayan bir stat olacak” dedi. UEFA ve FIFA standartlarında bir stadı hedeflediklerini, burada Ankara’nın en ünlü alış veriş merkezleri, restorantları ve otelinin bile bulanabileceği bir tesisi Başkent’e kazandıracaklarını belirten Akgül, yapılacak yeni statla ilgili olarak yarışma düzenlemeyi planladıklarını söyledi.
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği Ankara'ya yapılacak yeni stadyumu yaşayan bir proje olarak gördüklerini söyledi. Akgül,yeni stadın UEFA ve FIFA standartlarında olacağını ve herkesin bu alandan yararlanabileceğini belirtti.
Stadın 40-45 bin kişilik olacağını dile getiren Akgül, şöyle konuştu:
''Stadın projesiyle ilgili yarışma yapmayı düşünüyoruz. Ankara'ya özel ve özgün tasarımlı bir projeyle bu stadın yaşayan bir stat olmasını istiyoruz. Sadece 15 günde bir, haftada bir maçlarda kullanılan bir stat olmasını istemiyoruz. Bir kenarının otel şeklinde kullanılması, alt zemin katlarının otopark olarak ayrılması, hatta yapabilirsek alışveriş merkezlerinin içinde olması, katlarda restoranlar olması... Böyle bir stat projelendireceğiz. Bunu yarışmayla satın alacağız.''
Her kapasitedeki stadın UEFA ve FIFA standardı olduğunu belirten Akgül, ''Şimdi bin kişilik stadın da 5 bin kişilik stadın da 100 bin kişilik stadın da UEFA standardı var. 45-50 bin kişilik yapacağımız stat FIFA standartlarında bir stat olacak. UEFA ve FIFA standartlarında olması gereken her şey burada olacak'' dedi.
''19 MAYIS SPOR KOMPLEKSİ TAMAMEN YIKILACAK''
Gençlik ve Spor Genel Müdür Yunus Akgül, mevcut 19 Mayıs Stadı Spor Kompleksi'nin, içindeki tüm yerler yıkılarak yeni yüzüyle inşa edileceğini vurguladı.
Akgül, şöyle devam etti:
''19 Mayıs Sahası'nın tamamının projelendirmesini yaptık. Stadı yıkmaya başladığımızda tüm alanı yıkacağız. Yüzme havuzu, atletizm pisti, küçük antrenman salonları, tamamı yıkılacak. Bunların hepsini de yeniden yapacağız. Yüzme havuzunu kapalı yapacağız. 12 ay kullanılabilen bir havuz yapacağız. Yine 5 bin kişilik bir salon düşünüyoruz. Ankara'da 10 bin kişilik salonumuz var. Voleybolun salonu var, hentbolun salonu yapılıyor. Atatürk Spor Salonu'nu yıkarak yeniden 5 bin kişilik bir salon yapacağız. Dış sahalar orada kalacak. Amatörlerin hizmetine sunulacak. Yeni projede, kafeler, dinlenme alanları da olacak. Tenis kortları da yapılacak.''
Amatör futbol kulüplerini yeni projede değerlendirmediklerine dikkati çeken genel müdür Akgül, ''Kulüpler oradan çıkacak. Kendi bölgelerinde onlara yerler yapacağız. Şu an için onların kompleks içinde olmasını düşünmüyoruz. Dış sahaların yerlerini yeniden tasarlarken, amatör futbol kulüplerine de yerler verebiliriz'' diye konuştu.