Acınmak değil örnek alınmak istiyoruz

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Mehmet Gülpınar,"Bir kaç yıl içinde Türkiye´nin en büyük gurur kaynağı olacağız" dedi.

Acınmak değil örnek alınmak istiyoruz
A+ A-

GÜLPINAR: "TÜRKİYE'NİN GURUR KAYNAĞI OLACAĞIZ"

 Adana'da devam eden Avrupa Tekerlekli Basketbol Şampiyonası'nı değerlendiren başkan Gülpınar, milli takımın zorlu rakiplerle eşleştiğini ifade belirterek "Zor bir gurupta mücadele veriyoruz. Dün yendiğimiz İsveç 2008 Avrupa Şampiyonluğu ünvanına sahip bir takım. Gurupta oynadığımız İngiltere ve Fransa ile başabaş mücade ettik alabileceğimiz maçlardı ama kaybettik" diye konuştu.


Avrupa Şampiyonası öncesinde çeşitli turnuvalara katılarak hazırlandıklarını ifade eden federasyon başkanı Gülpınar, "İsrail'de yapılan ve 5 ülkenin iştirak ettiği uluslararası bir turnuvaya katıldık. Ayrıca yine İstanbul'da yine uluslararası Dr. Trawinski Turnuvası’nda oynadık. Ardından bir de hazırlık kampı yaptık. Amacımız önce çeyrek final sonrada finale kadar gidebilmek" diye konuştu.

 

 


Şampiyonaya katılan tüm ekiplerin organizasyondan son derece memnun kahldığını sözlerine ekleyen Bedenhsel Engelliler Federasyonu Başkanı Mehmet Gülpınar, “Adana'da kalitesi çok yüksek ve akıllarda kalacak bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Önümüzdeki yıllarda tekrar Avrupa Şampiyonası ev sahipliği için başvuru yapabiliriz” dedi.

2010 DÜNYA ŞAMPİYONASINA GİTMEK İSTİYORUZ
İngiltere'de yapılacak 2010 Dünya Kupası'na gitmek istediklerini belirten başkan, “Bunu can-ı gönülden istiyoruz. Rakiplerimizin teknik olarak bizden bir üstünlükleri yok. Mutlaka sporda şans faktörü de var. Burada sakatlıklar veya beklenmedik ufak tefek aksaklıklar olmazsa Dünya Şampiyonasına gitmemek için hiçbir sebep yok. Sporcu arkadaşlarımda inanmış durumdalar ve inançları her geçen gün biraz daha artıyor” diye konuştu.


TRT NEREDE?

BBC ve Raisport gibi uluslararası televizyon kuruluşlarının şampiyonaya büyük ilgi gösterdiğini ifade eden TBESF Başkanı Mustafa Gülpınar: "Raisport, BBC buradalar, İsrail devlet televizyonu bizden görüntü istiyor. Bizim canlı yayın yapılmasını beklediğimiz bir organizasyonda TRT'nin olmaması hiç yakışık almadı. Bu çok büyük bir eksiklik. Hatta şampiyonaya katılan ülke yetkilileri bu duruma çok şaşırdıklarını belirtiyorlar. Aynı şekilde Adanalı sporseverler, "Milletin takımı burada, Milletin televizyonu nerede?" yazan bir pankart açarak TRT'yi bu organizasyonda görmek istediklerini ortaya koydular" şeklinde konuştu.

YEREL YÖNETİMLER DESTEK OLMALI
En büyük sıkıntılarının maddi imkansızlıklar olduğunu ifade eden Gülpınar, “Maddi imkansızlıklar; malzeme temininde ve ulaşım imkanlarını kısıtlı hale getiriyor. Tabi burada kulüplerin yerel yönetimlerle temas halinde olmaları gerekiyor. Yerel yönetimlerin vurdum duymaz davrandıkları ve kulüp yöneticilerinin seslerini duyuramadıkları yerlerde bedensel engellilerin sıkıntıları daha da büyüyor. Yerel yönetimlerle sorun yaşanmayan şehirlerde kulüpler çok daha iyi noktalara gelebiliyor” şeklinde konuştu.

"ACINMAK DEĞİL ÖRNEK ALINMAK İSTİYORUZ"

Acınmak değil örnek alınmak istediklerini kaydeden Mehmet Gülpınar şöyle konuştu: “Bedensel Engelli camiası olarak en önemli mücadeleden birisi, vatandaşlarımızın mantalitesine, algılamalarına ve inanışlarına karşı verdiğimiz mücadeledir. Biz bi spor camiasıyız. Spor yapan bedensel engelli vatandaşlar acınacak değil, örnek alınacak bireylerdir. Bedensel engelli aktiviteleri bir bireyi rehabilite etmekten çok daha önemli bir kavramdır. Temsil ettiğim Bedensel Engelli spor camiasının başkanı olarak çalışmalarımıza sosyal aktivite olarak bakılmasına kesinlikle karşıyım. İfadelerimin tümünde duygusal değil, mantıksal bir tarafı vardır. İnancım odur ki; TBESF bünyesindeki 13 branşta faaliyet gösteren sporcularımız Türkiye'nin en azimli sporcularıdır. Bunu zamanla Türk halkıda anlayacak diye düşünüyorum”

"GURUR KAYNAĞI OLACAĞIZ"

Bedensel Engelli bir sporcunun tüm hayatının başlı başına bir mücadele içinde geçtiğini ifade eden Gülpınar sözlerini şöyle noktaladı: “Sosyal ve günlük yaşamsal alanların mimari ve fiziksel yetersizliklerine girmeden bilinçsiz ve de kadercilik anlayışını yanlış algılamış halkın anlamsız ve tuhaf bakışlarına maruz kalmak bile çok büyük bir mücadeledir. Federasyon olarak hiçbir şekilde ümitsiz değiliz. Bir kaç yıl içerisinde uygulayacağımız projelerle spor manasında Türkiye'nin bir numaralı gurur kaynağı olacağımızı iddia ediyorum”