2010 Türkiye Fair Play Ödülleri

Ataköy Olimpiyatevi´nde Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, TMOK Başkanı Uğur Erdener, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirilen törende, ödüle layık görülen isimler plaketlerini aldı.

2010 Türkiye Fair Play Ödülleri
A+ A-

TMOK ÖDÜLLERİ VERİLDİ
Ödüle layık görülenler plaketlerini aldı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Fair Play Komisyonu'nun düzenlediği ''2010 Türkiye Fair Play Ödülleri'' sahiplerini buldu.
        
 
              Ataköy Olimpiyatevi'nde Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, TMOK Başkanı Uğur Erdener, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirilen törende, ödüle layık görülen isimler plaketlerini aldı.
TMOK Başkanı Uğur Erdener, törenden önce yaptığı konuşmada fair playin önemine değinerek, ''Fair playin yaşam felsefesi, doğru olmak, dürüst olmak, karşıdaki kişinin haklarına saygı duymaktır. Sadece sporda değil yaşamın her alanında önde tutulması gereken bir ilkedir. Sporda kazanmanın ön planda olduğu günümüzde fair play önemini giderek arttıran bir kavram. Sporun adil, karşılıklı haklar çerçevesinde yapılması adına biz spor yöneticilerine düşen önemli bir görevdir fair playi teşvik etmek. Bugün ödül alanları gönülden kutluyorum'' dedi.
KİMLER ÖDÜL ALDI? 
TMOK ''2010 Türkiye Fair Play Ödülleri'' sportif davranış, kariyer ve tanıtım dallarında, ''Büyük Ödül'', ''Şeref Diploması'' ve ''Kutlama Mektubu'' şeklinde derecelendirilerek verildi.
TMOK ''2010 Türkiye Fair Play Ödülleri''ne layık görülenler şöyle:

DAVRANIŞ DALI
Davranış dalında ''Büyük Ödül'', Asya-Pasifik bölgesinin önemli yat yarışlarından biri sayılan China Cup International Regatta'da kendilerini birincilikten etme pahasına rakip teknenin cezalı dönüş yapmadığına tanıklık eden Goblin Alaturca Yelken Ekibi'ne verildi.
Okulun voleybol takımını kredi kartını kullanarak Türkiye şampiyonasına götüren Manisa Salihli Alpaslan İlköğretim Okulu Müdürü Salim Ateş, ''Şeref Diploması''na layık görüldü.
''Kutlama Mektubu'' ise Gaziantep'e ''Gazi'' unvanının verilişinin yıldönümü nedeniyle yapılan bin 500 metre koşu yarışında ilk sıradaki rakibini kaldırıp onun varış çizgisini geçmesini ve birinci olmasını sağlayan Yakup Mercan'ın oldu.

KARİYER DALI

Kariyer dalında ''Büyük Ödül''e sportif başarıları nedeniyle İstanbul Davutpaşa Lisesi, ''Şeref Diploması'na'' Erzurum'da basketbol sahasını buz pateni tesisine dönüştürüp sokak çocuklarından bir buz hokeyi takımı oluşturan Emniyet Müdürü Serhat Enyüce, ''Kutlama Mektubu''na da Kastamonu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu işbirliğiyle ''Kastamonu Çocukları Projesini'' geliştiren polis memuru Suat Çetinkaya sahip oldu.

TANITIM DALI

Tanıtım dalında ''Büyük Ödül''ü 2010 Basketbol Dünya Şampiyonası'nda 2. olan (A) Milli Erkek Basketbol Takımı, ''Şeref Diploması''nı İstanbul Kürek İl Temsilcisi Derya Dağaşan, ''Kutlama Mektubu''nu ise ''Spor Ahlakı ve Sorunları'' kitabının yazarı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Oğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin aldı.
Törende ayrıca, TMOK'un eski başkanlarından Jerfi Fıratlı anısına konan özel ödül, Görme Engelliler Spor Federasyonu Golbol Milli Takımı'na verildi.
Öte yandan TMOK'ta 25 yılını dolduran genel kurul üyeleri Özcan Özyemişçi, Fahri İkiler, Ali Gümüş, Şengün Kaplanoğlu, Ali Azmi Kazaz, Can Sayar ve Erdoğan Teziç'e ''Gümüş Rozet'' takıldı.