Uğur Kobaş, önemli görev`de

Tokyo 2021 Olimpiyat Oyunları’nda görev yapacak tek Türk karate hakemi olan Uğur Kobaş, yeniden yapılanan Dünya Karate Federasyonu Merkez Hakem Kurulu’nda önemli bir göreve getirildi.

  Uğur Kobaş, önemli görev`de
A+ A-

Tokyo 2021 Olimpiyat Oyunları’nda görev yapacak tek Türk karate hakemi olan Uğur Kobaş, yeniden yapılanan Dünya Karate Federasyonu Merkez Hakem Kurulu’nda önemli bir göreve getirildi. 2016’dan bu yana kurulda yer alan Kobaş, yeni dönemde Video Analiz Odası’ndan (VAR) sorumlu tek isim olacak.
Dünya Karate Federasyonu, geçtiğimiz günlerde yaptığı genel kurulun ardından Merkez Hakem Kurulu’nda yeni bir yapılanmaya gidildiğini açıkladı. Tokyo 2021 Olimpiyat Oyunları’nda görev yapacak isimler arasında yer alan Uğur Kobaş, yeni yapılanmada önemli bir görevi üstlendi.
WKF’nin internet sitesinde yayımlanan açıklamada, 14 asil üyeden oluşan MHK’nin yeni dönemde 9 asil üye ve iki danışmandan oluşacağı bilgisi yer aldı. İsveçli Javier Escalante’nin başkanlığında 9 asil üye arasında yer alan Uğur Kobaş da Video Analiz Odası (VAR) sorumlusu oldu.
  Uğur Kobaş, önemli görev`de
2016’da WKF Merkez Hakem Kurulu üyesi seçilen Uğur Kobaş, Dünya ve Avrupa şampiyonalarındaki görevinin yanında Video Analiz Odası’ndan (VAR) tek yetkili isim olacak ve hakemlerin görevlendirilmesi, denetlenmesi, görüntülerin incelenmesi sorumluluğunu üstelenecek.
 
  Uğur Kobaş, önemli görev`de
KOBAŞ: SORUMLULUKLARIMIZ FAZLALAŞTI
Türkiye’yi Tokyo 2021 Olimpiyat Oyunları’nda temsil edecek tek Türk hakemi olan Uğur Kobaş, “Tekrar atandığım ve gururla yürüteceğim bu görevde şahsıma desteklerini esirgemeyen başta aileme, Federayon Başkanımız Esat Delihasan’a ve camiamıza şükranlarımı sunuyorum. Yeni yapılanma ile asil üye sayısı 14’ten 9’a indi ve sorumluluklarımız biraz daha arttı. VAR odasından sorumlu olacağım; hakemlerin ataması, kontrolü, görüntülerin incelenmesi gibi konularda tek yetkili oldum. Pandemi sona erdiğinde yoğun maç programı yeniden başlayacak. Bize duyulan güveni boşa çıkarmadan, hem ülkemizi hem de camiamızı başarıyla temsil etmek için var gücümüzle çalışacağız ve Tokyo 2021 Olimpiyat Oyunları’yla bunu taçlandırmak istiyorum” dedi.
 
DELİHASAN: CAMİAMIZIN HER FERDİYLE GURUR DUYUYORUZ
Türkiye Karate Federasyonı Başkanı ve aynı zamanda Dünya Karate Federasyonu (WKF) Yönetim Kurulu Üyesi de olan Esat Delihasan, karate camiası olarak amaçlarının Türkiye’yi her platformda başarıyla temsil etmek olduğunu söyledi.
Dünya karatesinin gelişiminde Türk karatesinin katkısının çok fazla olduğuna dikkat çeken ve bununla ilgili uluslararası otoritelerden geri dönüşler aldıklarını vurgulayan Başkan Esat Delihasan, “Şunu açık bir şekilde belirtmeliyim ki, camiamızın her ferdiyle gurur duyuyorum. Nerede ve hangi pozisyonda olursa olsun, her bir ferdimiz ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyor. Uğur Kobaş da o isimlerden biri. Türk karate hakemliğinin başarısı ortada ve hocamız da hem camiamızı hem de hakemlik müessesini başarılı bir şekilde temsil ediyor” ifadelerini kullandı.
 
 Dünya Karate Federasyonu Merkez Hakem Kurulu şu isimlerden oluşuyor:
 
 Javier Escalante (SWE)      Başkan
Robert Hamara (NOR)        Genel Sekreter
 
Fariba Madani (USA)         Genel Sekreter Yardımcısı
 
Mansour Alsultan (KWT)   Üye
 
Dion Panossian (AUS)        Üye
 
Guido Abdalla (GTM)        Üye
 
Zitouni Metyout (MAR)     Üye
 
Giuseppe Zaccaro (ITA)     Üye
 
Ma Junting (CHN)              Üye
 
Uğur Kobaş (TUR)           Üye
 
Kazuo Takahashi (JPN)      Üye
 
Roland Lowinger (GER)     Danışman
 
Raphael Ortega (FRA)        Danışman