Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,,Güncel corona virüsü verileri açıklandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye`deki corona virüsü salgınıyla ilgili güncel verileri açıkladı. 12 Ağustos Çarşamba gününün tablosuna göre, son 24 saatte 18 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu can kaybı 5 bin 891 oldu.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,,Güncel corona virüsü verileri açıklandı!
A+ A-

 Güncel corona virüsü verileri açıklandı! 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye`deki corona virüsü salgınıyla ilgili güncel verileri açıkladı. 12 Ağustos Çarşamba gününün tablosuna göre, son 24 saatte 18 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu can kaybı 5 bin 891 oldu. Vaka sayısı da bin 212 artarak 244 bin 392`ye yükseldi. Sosyal medya hesabından güncel verilere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Koca, "Hastalığın yayılımı sabit ortamlarda, örneğin aile içinde daha hızlı. Bir hasta hastalığa yakalanmış bir aile demek." ifadesini kullandı.
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü salgını nedeniyle yaşanan yeni can kaybını ve vaka sayısını açıkladı.
 
Son bir gün içinde 18 kişi corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti, toplam can kaybı ise 5 bin 891 oldu.
 
Bugün toplam 67 bin 237 test yapılırken, bin 212 yeni vaka tespit edildi ve toplam vaka sayısı 244 bin 392’ye yükseldi.
 
Tabloda bugüne kadar yapılan toplam test sayısının 5 milyon 454 bin 988’e ulaştığı ifade edildi.
 
Bugün iyileşen 934 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı 227 bin 89’a yükseldi.
 
Güncel verilerin yer aldığı tabloda hastalarda zatürre oranının yüzde 8.2, toplam ağır hasta sayısının ise 632 olduğu belirtildi.
 
 
SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
 
Sosyal medya hesabından güncel verilere ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Koca şu ifadeleri kullandı:
 
* 2 Marttan itibaren en yüksek test sayısına son 24 saatte ulaştık. Ağır hasta sayımızda 15 artış var.
 
* Hastalığın yayılımı, sabit ortamlarda, örneğin aile içinde daha hızlı. Bir hasta, hastalığa yakalanmış bir aile demek. Her birimiz, hepimiz için tedbir alalım.
 
 
DÜN 15 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ
 
Sağlık Bakanlığı, dün corona virüsü salgını nedeniyle 15 kişinin hayatını kaybettiğini, bin 183 yeni vaka tespit edildiğini ve bin 185 hastanın iyileştiğini duyurmuştu.
 
 
 
 
 
 
Bakan Koca’dan önemli corona uyarısı
Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, "Yüz yüze eğitimin, en az önümüzdeki bir ay boyunca başlatılmaması, gerekirse online eğitim yapılması, yüz yüze eğitime kademeli olarak geçilmesini tavsiye ettik" dedi. Coronayla mücadele konusunda da Koca, Ekim, Kasım aylarına dikkat çekerek, "Altını çizerek ifade etmek istiyorum. Tedbirlere riayet hala istediğimiz, arzuladığımız seviyede değil. Bu konudaki gevşeme bize bu günlerimizi aratabilir. Özellikle Ekim, Kasım aylarında gribal enfeksiyonların da devreye girmesiyle riskin daha fazla artması muhtemeldir" dedi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada toplantının ana gündemini paylaştı.
 
Öğrenci aileleri başta olmak üzere, bütün halkın merakla beklediği okulların eğitim-öğretime hazırlanması konusunun birinci gündem maddesi olduğunu belirten Koca, bunun yanı sıra, salgının dünyadaki ve ülkemizdeki seyri, vaka artışının sebepleri, vaka sayılarının arttığı illerde alınacak önlemler, hastane kapasiteleri ve aşı çalışmalarının ele alındığını belirtti.
 
Koca’nın açıklamaları şu şekilde devam etti;
 
*Covid-19 salgını, dünyada hız kesmeden yayılmaya, ekonomileri, çalışma hayatını, sosyal hayatı, eğitimi etkilemeye, daha trajik olan sağlık boyutuyla, can almaya devam ediyor. Bugün itibariyle tespit edilebilen vaka sayısı 20 milyon 500 bin, can kaybı ise 746 bini buldu.
 
*Birçok ülkede vakaların tespitinin sağlıklı şekilde yapılmadığını biliyoruz. Ülkelerin büyük bölümü, sağlık altyapısı itibariyle imkânları elvermediği için yeterli tespiti yapamıyor.
 
“TÜRKİYE NADİR ÜLKELERDEN BİRİ”
 
 
*Gelişmiş ülkelerde ise tarama yapmaktan imtina edildiğini ve ancak hastaneye yatışı yapılan ağır vakaların kaydının tutulduğunu biliyoruz. Gururla söyleyebiliriz ki Türkiye, filyasyon ve temaslı takibi çalışmalarını sağlıklı şekilde yürüten nadir ülkelerden biridir.
 
*Türkiye, vaka sayılarını ilk günden beri şeffaf şekilde açıklamaktadır. Bugünlerde, vaka sayılarına göre daha üst seviyede bir alarm halinde olmamız öngörülen risklere bir hazırlıktır. Kaygıları anlayabiliriz. Fakat spekülasyonlar, tedbirden çok tehdide hizmet etmektedir.
 
EKİM, KASIM AYLARINA DİKKAT ÇEKTİ
 
*Dünyada vaka artışları hız kesmeden devam etmektedir. Ülkemizde de bölgesel artışlara şahit oluyoruz. Birçok ülkenin aksine, bizde vaka artışlarının kontrolden çıkmamış olması, devlet kurumlarımızın ve vatandaşımızın bugüne kadar özveriyle uyguladığı önlemler sayesindedir.
 
*Ancak altını çizerek ifade etmek istiyorum. Tedbirlere riayet hala istediğimiz, arzuladığımız seviyede değil. Bu konudaki gevşeme bize bu günlerimizi aratabilir.
 
*Özellikle Ekim, Kasım aylarında gribal enfeksiyonların da devreye girmesiyle riskin daha fazla artması muhtemeldir. Gribal hastalıklarının semptomlarının benzer olması kaygı ortamına da yol açabilecektir.
 
 
*Vatandaşlarımızın tedbirlerden ister istemez yorulduğunu biliyoruz. Hepimiz sevdiklerimiz, akrabalarımız, dostlarımızla yakın ilişkiler içinde olmayı özledik. Seyahatlerimizde eskisi gibi rahat olabilmeyi, sosyal ve kültürel hayata tam olarak dönebilmeyi arzuluyoruz.
 
*Kontrollü Sosyal Hayat, salgın günlerinde, bize bunların en makul sınırlarını sunuyor. Kurallara uymak kaydıyla özlediğimiz şeyleri, tam olmasa da, yaşayabilme imkânımız var.
 
“AĞIR TEDBİRLERE DÖNMEMİZ GEREKEBİLİR”
 
*Hem kendi sağlığımız, hem sevdiklerimizin hayatı üç basit kurala bağlı. Temizlik, maske, mesafe. Bu kuralları dikkate almazsak, yarın karşımıza kontrol edilemez bir tablo çıkabilir.
 
*Vaka sayılarındaki artış eğilimini hepimiz görüyoruz. Artış bu hızla devam ederse bir daha yaşamak istemediğimiz ağır tedbirlere dönmemiz gerekebilir.
 
*Çabamız, bunun bir daha yaşanmaması içindir. Önümüzdeki günlerde COVID-19 iletişimi konusunda yeni çalışmalar ortaya koymaya çalışacak, düzenlemelere gideceğiz.
 
OKULLARIN AÇILMASIYLA İLGİLİ TAVSİYE KARARI
 
Okulların açılmasıyla ilgili de Bakan Koca, “Bilim Kurulu`nun gündeminde öne çıkan, önümüzdeki dönemde eğitim ve öğretim süreçlerinin hangi şartlarla yürütüleceği konusuydu. Bu konudaki öneri, yüz yüze eğitimin, en az önümüzdeki bir ay boyunca başlatılmaması, gerekirse online eğitim yapılması, yüz yüze eğitime kademeli olarak geçilmesi yönündedir. Bu görüş ve öneriyi Milli Eğitim Bakanlığımız ile paylaştık” dedi.
 
 
 
Corona virüsünde korkutan sayı: Covid-19 gençlere bulaşmaya başladı
 
Covid-19 salgınının Almanya`da genç yaştaki insanları giderek daha fazla etkisi altına almaya başladığı ortaya çıktı. Alman basınına göre bu duruma bazı gençlerin dikkatsizliği katkıda bulunuyor.
 
Alman Robert Koch Enstitüsü raporuna göre ülkede koronavirüse yakalanan hastaların yaş ortalaması nisan ayında 52 civarında seyrederken ağustos ayında yaş ortalaması 36’ya kadar düştü.
 
Hamburg Üniversitesi’nden epidemiyolog Ralf Reintjes Alman Focus dergisine yaptığı açıklamada bu durumu, “Virüs gençler arasında ne kadar yayılırsa, çeşitli şekillerde toplumda o oranda geniş kitlelere yayılır. Zira bir yandan, gençlerin virüsü bulaştırabilecekleri sosyal temasları yaşlılara göre daha fazla diğer yandan semptom göstermemeleri nedeniyle enfeksiyonu genellikle fark etmiyorlar ve bu nedenle kendilerini izole etmiyorlar. Ne kadar çok insan enfekte olursa, hastalıkların sayısı da o kadar artar” sözleriyle açıkladı.
 
“ARTMAYA DEVAM EDECEK”
Epidemiyolog Reintjes, gelecek günlerde ve haftalarda enfeksiyon sayısının muhtemelen yeniden önemli ölçüde artacağını ve enfekte olanların yaş ortalamasının da düşmeye devam edeceğini dile getiriyor.
 
Bunun başlıca nedeninin okulların açılması olduğuna işaret eden Reintjes, “Bu durum, yakın gelecekte daha önce yoğun bir şekilde korunan ve enfeksiyon sürecinden uzak tutulan yaşı çok genç insanları giderek daha fazla etkileyecek. Artık daha fazla ortaya çıkıyorsunuz. Sonuç olarak; yaş ortalaması önemli ölçüde düşecek.” diyor. (Euronews)