Mahmut Demir`den altın öneriler

Avrupa, Dünya, Olimpiyat ve Cihan Güreş Şampiyonu Amasyalı Mahmut Demir, Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek olimpiyatlara katılacak sporculara önerilerde bulundu.

 Mahmut Demir`den altın öneriler
A+ A-

 
 
Avrupa, Dünya, Olimpiyat ve Cihan Güreş Şampiyonu Amasyalı Mahmut Demir, Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek olimpiyatlara katılacak sporculara önerilerde bulundu.
 Mahmut Demir`den altın öneriler
Sizin döneminizdeki olimpiyat ile günümüzü kıyaslarsak neler söylersiniz?
 
Demir: “Her şeyden önce şunu söylemek lazım. Olimpiyatlar her sporcuya nasip olmayacak bir zirve diyebiliriz. Çünkü bütün şampiyonalarda sporcular başarı gösterebilir ama olimpiyatlarda apayrı. Çünkü çok sık tekrarlanmayan, 4 yılda bir yapılan, belki 20 yıllık spor yapan bir sporcunun hayatında olimpiyat şampiyonluğu nasip olmayabilir, olimpiyata katılmak da nasip olmayabilir. Onun için sporcularımız bir sonraki olimpiyatlara katılamayacakmış gibi bu olimpiyatlara hazırlanmalılar.
 
Tokyo’da güreşte şansımız nedir, hangi isimler madalyaya yakın?
 
Demir: Tabi serbest ve grekomen güreşte, ağır siklette spor yapan çocuklarımız Yaha Akgül ve Rıza Kaya en garanti sporcularımız. Bunların yanında 97 kiloda Süleyman Karadeniz, 86 kiloda Osman Göçen, yine grekomende Cenk İldem, Kerem Kemal genç sporcumuz sürpriz yapıp altın madalya alabilir. Yine bayanlar güreşinde Yasemin Adar kardeşimizi iyi bir sporcu, ondan da madalya bekliyoruz. Evin Demirhan yine genç bir sporcu ondan da gerçi alt siklet zor bir yer ama oradan da sonuç bekliyoruz.
 
Olimpiyat sporun çatısı. Siz de bu havayı defalarca soludunuz. Sporculara neler tavsiye edersiniz?
 
Demir: Olimpiyatlar diğer organizasyonlara göre Olimpiyat Köyünün havası çok daha farklı. Oranın ihtişam ve görsel havasına kapılmamak lazım, orada heyecanlanmamak lazım. Kilo düşen sporcularımız özellikle çünkü orada 24 saat büfe yeme, içme imkanı var. Kendi beslenmelerine ve alışıla gelmiş beslenme kültürünün dışına çıkmamaları lazım. Birde bu pandemi sürecinden dolayı çok sık pandemi ile ilgili kontrollerden geçecekler. Ona da şimdiden motive olsunlar. Bu da motivasyonlarını bozmasın. En fazla yeme, içme ve ikili ilişkilere dikkat etmeleri lazım.
 
Pandemi nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşanıyor. Bu sürecin Tokyo’da olumlu ya da olumsuz etkileri neler olur?
 
Demir: Sporcular her zaman seyirci ile müsabaka yapmaya alışkınlar. Pandemi sürecinden dolayı seyirci alınmayacak. Tabi bu bütün sporcular için geçerli. Onun için seyircinin olmaması da onları psikolojik olarak etkilemesin. Çünkü alışıla gelmiş bir seyirci kitlesini orada bulamayacaklar. Onun için seyircisiz bir ortamda nasıl ki futbol müsabakalarında günümüzde oynanıyorsa olimpiyatlarda da aynı şartlarda karşı karşıya kalacağız. Tabi olimpiyatların en büyük özelliği sporcuların ve olimpiyatlara katılanların sosyalleşme ruhuydu, o bu olimpiyatlarda maalesef olmayacak. Onlar hiçbir şeyi düşünmesinler, hiçbir şeyi dert etmesinler. Sadece yapacakları şampiyonadaki başarıya kilitlensinler. Kendilerine de başarılar diliyoruz.
 
Güreş dışında madalyaya en yakım sporcular kimler olur?
 
Demir: Kadın Voleybol takımımız çok iyi gidiyor. Onlardan umutluyum. Halter, atletizm, 100 metrede Azerbaycanlı Guliyev’i şanslı görüyorum. Yine tekvando, geçmiş yıllarda madalya aldığımız bir spor branşımız, onlardan da madalya bekliyoruz. Bunun dışında karate, boks ve diğer katılan branşlarda da başarılı olacağına inandığımız gençlerimiz var. Tabi bu olimpiyat 4 yılda bir yapıldığı için herkes madalya almak için kovalayacak. Onun için zor bir organizasyon zor bir süreç, inşallah biz her ne kadar ben güreş sporundan gelen bir insan olarak bulunsam da tüm branşlarda katılacak sporcularımıza başarılar ve muvaffakiyetler diliyorum. Her müsabakaya çıktıklarında 83 milyon aziz Türk Milletinin onlar için dua ettiğini, onlar için kalplerinin attığını unutmasınlar. Ülkemizin, her zaman söylüyoruz birlik ve beraberliğe, motivasyona, mutluluğa ihtiyacı olduğu bir dönemdeyiz. Onun için bu genç kardeşlerimizden, yavrularımızdan üst seviyede bir performans sergilemelerini bekliyoruz. Aziz yüce Türk Milletini başarılı bir şekilde temsil etsinler, bizde millet olarak onlarla gururlanalım, döndüklerinde de bağrımıza basalım inşallah.