Madalyalar Esat Başkan için

Karate 1 Premier Lig’de üç altın, altı bronz madalya kazanarak genel sıralamada birinci olan Karate Milli Takımı, madalyaları iki hafta önce hayatını kaybeden Başkan Esat Delihasan’a hediye etti.

 Madalyalar Esat Başkan için
A+ A-

Karate 1 Premier Lig’de üç altın, altı bronz madalya kazanarak genel sıralamada birinci olan Karate Milli Takımı, madalyaları iki hafta önce hayatını kaybeden Başkan Esat Delihasan’a hediye etti.
Karate Milli Takımı pandemi sonrası yapılan ilk Premier Lig turnuvasını genel sıralamada şampiyon olarak tamamladı. Portekiz’in başkenti Lizbon’da yapılan organizasyonu üç altın ve altı bronz madalya ile Ay-yıldızlı ekip 19-22 Mayıs tarihlerinde Hırvatistan’da yapılacak Avrupa Şampiyonası’na da hazır olduğunu gösterdi.
 
 Madalyalar Esat Başkan için
Karate Milli Takımı başantrenörü Levent Aydemir, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na kota puanı veren organizasyonda alınan sonuçların sevindirici olduğunu söyledi. Karate 1 Premier Lig Lizbon etabında 87 ülkeden 740 sporcunun mücadele ettiğini vurgulayan Aydemir, “13 ay sonra yapılan ilk kota müsabakası olması nedeniyle katılım yoğundu. Ayrıca Lizbon’daki turnuva Avrupa dışındaki ülke sporcuları için puan alabilecekleri son müsabakaydı. Bu nedenle maçlar stresli ve çekişmeli geçti. Madalyalar kadar kadınlar kumite 61 kiloda Merve Çoban’ın Tokyo 2020 bileti almasına ve +68 kiloda da Meltem Hocaoğlu Akyol’un olimpiyatlar için büyük avantaj yakalaması bizi sevindirdi” diye konuştu.
 
Karate camiası olarak iki hafta önce hayatını kaybeden Başkan Esat Delihasan’ın vefatı nedeniyle büyük travma yaşadıklarını belirten Aydemir, “Sporcularımıza bu süreçte psikolojik destek sağladık ama yine de herkeste hala acı olayın izi vardı. Madalyalar aldık, şampiyon olduk ama sevincimiz buruk oldu. Lizbon’da kazandığımız tüm madalyaları merhum başkanımız Esat Delihasan’a adadık. Takımımızın iki bankosu Serap Özçelik Arapoğlu ve Eray Şamdan’ın kürsüye çıkamadığı bir organizasyonda genel sıralamada birinci olmamız sevindirici. Bu da Milli Takımın potansiyelini ve sporcularımızın kalitesini gösteriyor” dedi.
 
 Madalyalar Esat Başkan için
HEDEF AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU
 
Levent Aydemir, 19-22 Mayıs tarihlerinde Hırvatistan’ın Porec şehrinde yapılacak Avrupa Karate Şampiyonası’nda da zirveyi hedeflediklerini söyledi. Avrupa Şampiyonası’nda Meltem Hocaoğlu Akyol’un da kilosunda Tokyo 2020’ye gitmeyi garantilemesini beklediklerini belirten Aydemir, “Daha sonra da Haziran ayında Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak Kalifikasyon Turnuvası’na konsantre olacağız. Meltem’le birlikte beş sporcumuz Tokyo’ya gidiyor. Biz Paris’te üç kategoride daha olimpiyat vizesi alarak Merhum Esat Delihasan’ın ‘Sekiz kategoride sekiz Türk sporcu’ hayalini gerçekleştirmeye çalışacağız” diyerek sözlerini tamamladı.