Karate`de hedef sekizde sekiz

Olimpiyat Oyunları tarihinde ilke kez Tokyo 2020`de yer alacak karate branşında kota alma heyecanı Fransa`da sona erecek. 24 sporcunun kota alacağı Tokyo 2020 Kalifikasyon Turnuvası, 11-13 Haziran tarihleri arasında başkent Paris`te yapılacak.

 Karate`de hedef sekizde sekiz
A+ A-

Olimpiyat Oyunları tarihinde ilke kez Tokyo 2020`de yer alacak karate branşında kota alma heyecanı Fransa`da sona erecek. 24 sporcunun kota alacağı Tokyo 2020 Kalifikasyon Turnuvası, 11-13 Haziran tarihleri arasında başkent Paris`te yapılacak. 
 
 
 Karate`de hedef sekizde sekiz
Avrupa Şampiyonası`nın ardından tamamlanan olimpik puanlamada sonunda beş sporcusu Tokyo 2020 kotası alan Karate Milli Takımı, üç sporcu ile mücadele edeceği Paris`te de tüm kategorilerde başarılı olarak ev sahibi Japonya`nın ardından en fazla kotayı almayı hedefliyor. 
 
Ay-yıldızlı ekipte Dilara Bozan, Eray Şamdan ve Erman Eltemur, 11-13 Haziran tarihleri arasında Pierre de Coubertin Salonu`ndaki müsabakalarda Tokyo 2020 vizesi alabilmek için mücadele edecek.
 
 Karate`de hedef sekizde sekiz
98 ülkeden 500`e yakın sporcunun mücadele edeceği organizasyonda, Eray Şamdan kumite 67 kiloda, Dilara Bozan ferdi kata dalında, Erman Eltemur da kumite 75 kiloda Tokyo 2020 vizesi arayacak. 
 
11-13 Haziran tarihleri arasında Paris`te gerçekleşecek müsabakalar, TRT Spor ve Sportstv`den canlı yayınlanacak. 
 
AYDEMİR: TÜM KATEGORİLERDE KOTA ALMAK İSTİYORUZ
 
Karate A Milli Takım Başantrenörü Levent Aydemir, hedeflerinin Tokyo 2020`de tüm kategorilerde kota almak olduğunu söyledi. 
 
32 sporcunun kota aldığı Olimpik puanlamada Türk karatecilerin tüm kategorilerde ilk 6 içerisinde yer aldığına dikkat çeken Levent Aydemir, "Puanlamada beş kota almak bizim için önemli bir başarıydı ama bu sayı artabilirdi. Çünkü sporcularımız puanlama sürecini ilk altı içerisinde tamamladı. Şimdi önümüzde Kalifikasyon Turnuvası var. Üç sporcuyla burada mücadele edeceğiz. Yaklaşık iki yıllık süreç, bu hafta sona erecek. Önümüzde sadece bir maç kaldı. Avrupa Şampiyonası`nda elde ettikleri başarılar ile Paris`e moralli bir şekilde gelen sporcularımızın kota alacağına inanıyoruz" dedi. 
 
Türk karatesinin gücünün ve dünyadaki yerinin bilindiğini vurgulayan Başantrenör Levent Aydemir, "Her müsabakaya her sporcumuz için hep iddialı çıktık. Amacımız iyi mücadele etmek ve sonucunda da hedeflediğimiz başarıya ulaşmaktı. Tabii ki hedefimiz Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları`nda ev sahibi Japonya`dan sonra en fazla kotayı almak çünkü ev sahibi ülkenin sıralamaya tabii olmadığı olimpik puanlamada en fazla kota alan ülke olduk. Başaracak gücümüz var, sporcularımıza da inanıyoruz. Ancak Paris`teki müsabakalar, telafisi olmayan maçlar. Dolayısıyla tüm ülkelerin, sporcuların bakış açısı bu yönde olacak. Biz de temkinli olmak zorundayız ama günün sonunda üç sporcumuzun da kota alması için mücadele edeceğiz" ifadelerini kullandı. 
 
Kovid-19 tedbirleri kapsamında Fransa`da 10 gündür karantinada olduklarını da hatırlatan Levent Aydemir, "Tabii bu durumu öğrenir öğrenmez hemen gerekli makamlar ile iletişime geçtik. Çünkü kafilede yer alan herhangi birinin olası pozitif olması durumunda tüm sporcuların müsabakaya katılamama durumu vardı. Bu süreç de bugün itibarıyla tamamlandı ve sorunsuz bir şekilde kayıtlarımızı yaptık. Artık maç saatini beklemeye başladık" diye konuştu.