Karate 1 Premier Lig’de 9 madalya

Karate Milli Takımı, 2020 Tokyo Olimpiyatları için kota puanı veren Karate 1 Premier Lig`in Lizbon etabını 3 altın ve 6 bronz madalya ile tamamladı.

 Karate 1 Premier Lig’de 9 madalya
A+ A-

Karate Milli Takımı, 2020 Tokyo Olimpiyatları için kota puanı veren Karate 1 Premier Lig`in Lizbon etabını 3 altın ve 6 bronz madalya ile tamamladı.
 
    Türkiye Karate Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Portekiz`in başkenti Lizbon`da gerçekleştirilen organizasyonda milli karateciler, bu ay Hırvatistan`da yapılacak Avrupa Şampiyonası öncesi ciddi bir sınav verdi.
 Karate 1 Premier Lig’de 9 madalya
 
2020 Tokyo Olimpiyatları`na puan veren organizasyonda erkekler kata finalinde 27.4 puan alarak İsviçreli rakibi Yuki Ujihara`yı geride bırakan Enes Özdemir şampiyon oldu. Mart ayında İstanbul`da yapılan Karate 1 A Serisi Turnuvası`nda üçüncü olan genç karateci, Lizbon`da elde ettiği altın madalyayla kariyerinin en büyük başarısına ulaştı.
 
Kadınlar kumite +68 kiloda olimpiyat vizesi kovalayan Meltem Hocaoğlu Akyol da Lizbon`da altın madalya kazanarak büyük avantaj yakaladı. Finalde İspanyol Maria Torres Garcia ile mücadele eden Meltem, son 19 saniyesine 4-3 geride girdiği çekişmeli maçı 7-4 kazanarak kürsünün zirvesine çıktı.
 Karate 1 Premier Lig’de 9 madalya
 
Ali Sofuoğlu, Enes Özdemir ve Emre Vefa Göktaş`tan oluşan Avrupa ikincisi Erkek Kata Milli Takımı da finalde İtalya`ya üstünlük sağlayarak şampiyon oldu. Erkek Milli Takımı, Mart ayında İstanbul`da yapılan Karate 1 A Serisi organizasyonunu da zirvede tamamlamıştı.
 
Millilerden 6 bronz madalya geldi
Organizasyonda ay-yıldızlı karateciler 3 altın madalyanın yanı sıra 6 bronz madalya kazandı. Erkekler katada iki Türk sporcuyu buluşturan üçüncülük maçında Ali Sofuoğlu aldığı 27.74 puanla takım arkadaşı Emre Vefa Göktaş`a üstünlük sağladı.
 
Kadınlar katada Dilara Bozan bronz madalya maçında Çek Cumhuriyeti`nden Veronika Miskova`yı yenerek üçüncülük kürsüsüne çıktı.
 
Kadınlar kumite 55 kiloda Tuba Yakan İtalyan rakibi Veronica Brunori`yi 2-1 yenerek üçüncü olurken, 61 kiloda Merve Çoban son üç saniyesine 2-0 geride girdiği maçta İranlı Rozita Alipourkeshka`yı 3-2 mağlup ederek bronz madalya kazandı. Merve Çoban, Lizbon`daki turnuvada elde ettiği puanlarla 61 kiloda Tokyo Olimpiyatları`na katılmayı garantiledi.
 
Erkekler kumite 67 kiloda Burak Uygur da Suudi Arabistanlı Sultan Alzahrani`yi hakem kararıyla 5-0 yenerek üçüncülük kürsüsüne çıktı.
 
Türkiye`ye erkekler kumite 84 kiloda Tokyo`da temsil edecek Uğur Aktaş da dünya ve Avrupa şampiyonu Fransız Kenji Grillon`u 2-1`lik sonuçla geçerek bronz madalya kazandı.
 
Erkekler kumite 67 kiloda üçüncülük maçında Mısırlı Ali Elsawy`e 2-1 mağlup olan Muratcan Deniz ise Karate 1 Premier Lig Lizbon`u beşinci olarak tamamladı.