Güreşçilerimiz Bulgaristan yolcusu

Milli Güreşçilerimiz Bulgaristan’ın Sofya kentinde düzenlenecek olan Dünya Olimpiyat kotası eleme müsabakası için yarın bu ülkeye hareket edecek.

 Güreşçilerimiz Bulgaristan yolcusu
A+ A-

Milli Güreşçilerimiz Bulgaristan’ın Sofya kentinde düzenlenecek olan Dünya Olimpiyat kotası eleme müsabakası için yarın bu ülkeye hareket edecek. Daha önce Kazakistan’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonasında 4, Macaristan’da organize edilen Avrupa Olimpiyat eleme müsabakalarında da 4 olmak üzere 8 kota alan, güreşçilerimiz, kota sayısını yükseltmeyi hedefliyor. Bulgaristan’da düzenlenecek olan Dünya Olimpiyat Kota Eleme Müsabakalarında mindere ilk olarak Serbest stilde ki sporcularımız çıkacak. Yarın Bulgaristan’a hareket edecek olan Serbest güreşçilerimiz şunlar: 65 Kg: Selahattin Kılıçsallayan ve 74 Kg Soner Demirtaş. Serbest stilde daha önce 57 Kg Süleyman Atlı, 86 Kg Osman Göçen, 97 Kg Süleyman Karadeniz ve 125 Kg Taha Akgül Olimpiyat kotası almıştı.
Dünya Olimpiyat Elemelerinde serbest stil müsabakalarından sonra mindere kadın güreşçilerimiz çıkacak. 53 Kg Zeynep Yetgil, 57 Kg Bedia Gün, 62 Kg Elif Jale Yeşilırmak, 68 Kg Buse Tosun ve 76 Kg Yasemin Adar Olimpiyat vizesi almaya çalışacak. Kadınlar 50 Kg’da Evin Demirhan daha önce Olimpiyat kotası almayı başarmıştı. Dünya Olimpiyat elemelerinde son olarak Gerekoromen stil müsabakaları yapılacak. 67 Kg Enes Başar, 77 Kg Fatih Cengiz ve 87 Kg’da Metehan Başar ülkemizi temsil edecek
isimler. Grekoromen stilde daha önce 60 Kg Kerem Kamal, 97 Kg Cenk İldem ve 130 Kg Rıza Kayaalp Olimpiyat kotası almıştı.
 Güreşçilerimiz Bulgaristan yolcusu
 
MUSA AYDIN: HEDEFİMİZ 12 KOTAYA ULAŞMAK
Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın yaptığı açıklamada Tokyo’ya 12 kota ile gitmek istediklerini söyledi. Musa Aydın “En son yapılan Rio Olimpiyatlarında Güreşte her sıklette 23 olan toplam kota sayısı bu olimpiyatlarda 16’ya düştü. Biz Rio’ya 14 kota alarak gitmiştik. Şu ana kadar 8 kota aldık. Hedefimiz Bulgaristan’da yapılacak olan dünya Olimpiyat Kota elemelerinde 4 kota daha alıp, toplam kota sayımızı 12’e yükseltmek. Bazı branşlarda kota almak başarı olabilir ama bizde madalya almak asıl hedef. Çünkü Güreşten Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun ve Türk halkının beklentileri yüksek. Bizde bunun bilincinde olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sporcularımız büyük bir özveriyle, adeta hiç dinlenmeden çalışıyor. Bizde Federasyon olarak onların her zaman yanlarındayız. Rio’da 1 Altın madalya almıştık, bu kez altın sayımızı ikiye çıkarmak istiyoruz. Amacımız Tokyo’da daha büyük başarılar elde etmek. Geçmişe bakıldığında Olimpiyatlarda Türkiye’nin aldığı toplam 91 madalyanın 63’ü, alınan 39 altın madalyanın da 29’u Güreş branşından gelmiş. Yani Güreş bu ülkenin madalya deposu. Güreş Türk milletinin gururu, Ata sporu. Güreş aynı zamanda Peygamber sporu. Dolayısıyla tüm bu saydıklarımın bilinci ile Tokyo’da ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
 
 Güreşçilerimiz Bulgaristan yolcusu