Dünya Tekvando Şampiyonası

Dünya Gençler Taekwondo Şampiyonası Meksika´nın Tijuana kentinde başlarken şampiyonanın ilk gününde sporcumuz Ozan Berken Bindak 73 kiloda dünya şampiyonu oldu.

Dünya Tekvando Şampiyonası
A+ A-

 
Dünya Taekwondo Federasyonu (WTF)'nun düzenlediği 8. Dünya Gençler Taekwondo Şampiyonası Meksika'nın Tijuana kentinde başladı. 9 Mart 2010'a kadar olan şampiyonaya ülkemiz bayan ve erkeklerde toplam 20 sporcu ile katılıyor. Bir önceki Dünya Şampiyonası Türkiye Taekwondo Federasyonu tarafından İzmir'de düzenlenmişti.
Gençler Dünya Şampiyonası'nda 10 sıklette yapılacak olan müsabakalarda ülkemizi temsil edecek olan Taekwondo Genç Milli Takım Seçmeleri, 23-24 Ocak 2010 tarihleri arasında Alanya'daki Atatürk Spor Salonu'nda yapıldı. Bu seçmeler ve yine Alanya'da yapılan Gençler Türkiye Taekwondo Şampiyonası sonucu ülkemizi;
Bayanlarda; Nurgül Çelik 42 Kg'da, Şeyma Tuncer 44 Kg'da, Kübra Dürdane Çakır 46 Kg'da, Çilem Sarıoğlu 49 Kg'da, Şule Yılmaz 52 Kg'da, Damla Dede 55 Kg'da, Kübra Okur 59 Kg'da, Ayşenur Yılmaz 63 Kg'da, Efsa Karaca 68 Kg'da ve Nafia Kuş +68 Kg'da temsil ederken, Erkeklerde; İbrahim Ethem Pak 45 Kg'da, Evren Karaca 48 Kg'da, Ömer Aksoy 51 Kg'da, Seyithan Akbalık 55 Kg'da, Yusuf Kocaman 59 Kg'da, Berkcan Süngü 63 Kg'da, Mumammet Talha Sarı 68 Kg'da, Ozan Berken Bindak 73 Kg'da, Uğurcan İslamoğlu 78 Kg'da ve Mehmet Soylu +78 Kg'da tatemiye çıkacak.
Şampiyona'nın birinci gününde;
Nafia Kuş - +68 Kg
İlk turda Kanada'lı BOESVELD Jenna'yı 14-6, ikinci turda Amerika'lı IVEY Adrienne'yi 11-8 yenen Nafia yarı finale yükseldi. Yarı finalde Hırvat MIA Rados'u da 2-0 ile geçen sporcumuz adını finale yazdırdı. Finalde Çin'li FEI Lulu ile karşılaşan Nafia Kuş, Dünya İkincisi olarak kürsüde gururumuz oldu. Final müsabakası 8-2 lik skorla sonuçlandı.
Bu kiloda, Çin'li FEI Lulu birinci olurken, sporcumuz Nafia KUŞ ikinci, Yunan GRAMMATIKI Christidou ve Hırvat MIA Rados ise üçüncülüğü elde ettiler.
Şampiyona'nın ikinci gününde ise kürsü yine ülkemizindi;
Ozan Berken Bindak - 73 Kg
İlk turda Meksika'lı JORGE JONATHAN Rojas'ı 5-2, ikinci turda Karadağ'dan VILSON Lajcaj'ı 3-2 yenen sporcumuz çeyrek finalde Fransız MUNIER Mickael'i de 6-5 ile geçerek yarı finalde Belarus'lu SHMAKOU Aliaksandr ile karşılaştı. Bu maçı da 10-1'lik skorla rahat geçen Ozan finale adını yazdırdı. Finalde, Alman TAHIR Gulec'i 8-7 yenen sporcumuz Dünya Şampiyonu oldu.
Bu kiloda sporcumuz Ozan Berken Bindak Dünya Şampiyonu olurken, Alman TAHIR Gulec ikinci, Arjantin'li ALVES Agustin ile Belarus'lu SHMAKOU Aliaksandr üçüncülüğü elde ettiler.
Ömer Aksoy - 51 Kg
İlk turda Vietnam'lı MAI TAN Phat'ı 11-1, ikinci turda Kazak MUSLIM Mustafin'i 11-7 yenen sporcumuz, çeyrek finalde AHMED YASSER Elmohandes'i 11-2 yenerek yarıfinalde Mısır'lı CESAR ROMAN Rodriguez'in rakibi oldu. Mücadeleyi 16-7 kaybeden Sporcumuz Dünya Üçüncüsü oldu.
Bu kiloda, Sporcumuzu da yenen Meksika'lı CESAR ROMAN Rodriguez birinci olurken, Rus ALEXEY Denisenko ikinci, sporcumuz Ömer Aksoy ile Japon HARADA Daisuke üçüncülüğü elde ettiler.
 
BİNDAK ALTIN, KUŞ GÜMÜŞ, AKSOY BRONZ KAZANDI

İlk turda Meksika'lı Jorge Jonathan Rojas'ı 5-2, ikinci turda Karadağ'dan Vilson Lajcaj'ı 3-2 yenen Ozan Berken Bindak, çeyrek finalde Fransız Munier Mickael'i ile yaptığı macı kazanarak yarı finalde Belarus'lu Shmakou Aliaksandr ile karşılaştı.

Bu maçı da 10-1'lik skorla rahat geçen Ozan finale adını yazdırdı. Finalde, Alman Tahır Gulec'i 8-7 yenen sporcumuz Dünya Şampiyonu oldu.

Bu kiloda sporcumuz Ozan Berken Bindak Dünya Şampiyonu olurken, Alman Tahir Gulec ikinci, Arjantin'li Alves Agustin ile Belarus'lu Shmakou Aliaksandr üçüncülüğü elde ettiler.NAFİA'DAN GÜMÜŞ MADALYA

Bayanlar 68 kilo'da ülkemizi temsil eden Nafia Kuş, ilk turda Kanada'lı Boesveld Jenna'yı 14-6, ikinci turda Amerika'lı Ivey Adrienne'yi 11-8 yenerek adını yarı finale yazdırdı. Yarı finalde Hırvat Mia Rados'u da 2-0 ile geçen Nafia Kuş altın madalya müsabakasında Çinli Fei Lulu'nun rakibi oldu.

 

Finalde Çin'li Fei Lulu ile karşılaşan Nafia Kuş, rakibine 8-2 yenilerek dünya ikincisi oldu. Bu kiloda, Çin'li Fei Lulu birinci olurken, sporcumuz Nafia Kuş ikinci, Yunan Grammatiki Christidou ve Hırvat Mia Rados ise üçüncülüğü elde ettiler.

ÖMER AKSOY BRONZDA KALDI

Şampiyonanın ikinci gününde tatamiye çıkan milli sporcu Ömer Aksoy, ilk turda Vietnam'lı Mai Tan Phat'ı 11-1, ikinci turda Kazak Muslim Mustafin'i 11-7 yenerek çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde Ahmed Yasser Elmohandes'i 11-2 yenen Ömer Aksoy, yarı finalde Meksikalı Cesar Roman Rodriguez'in rakibi oldu. Yarı final mücadelesinde rakibine 16-7 kaybeden sporcumuz dünya üçüncüsü olarak bronz madalya kazandı.