Dünya Gençler Tekvando Şampiyonası

Dünya Tekvando Federasyonu tarafından Meksika´da düzenlenen 8. Dünya Gençler Tekvando Şampiyonası´nda Türkiye bayan ve erkeklerde 2 altın, 1 gümüş, 4 bronz toplam 7 madalya kazanarak her iki branşta da dünya üçüncüsü oldu.

Dünya Gençler Tekvando Şampiyonası
A+ A-

TÜRKİYE MADALYALARI TOPLADI

 

Meksika’da yapılan dünya Gençler Tekvando Şampiyonası’nda Türkiye bayan ve erkeklerde takım halinde dünya üçüncüsü oldu.

 

 

Türkiye şampiyonayı 2 altın, 1 gümüş ve 4 bronz toplam 7 madalyayla tamamladı. Bu sonuçla Türkiye, Kore'nin ardından en çok madalya kazanan takım olurken, bayanlarda ve erkeklerde sıralamada üçüncülüğü elde etti. Erkeklerde, İran 68 puanla birinci olurken, Kore 62 puanla ikinci, Türkiye 49 puanla dünya üçüncüsü oldu. Bayanlarda ise, Kore 82 puanla birinci, Çin 52 puanla ikinci, Türkiye 41 puanla üçüncü oldu.

 


Gençler Dünya Şampiyonası bayan ve erkeklerde 10'ar sıklette yapılan müsabakalara sahne oldu. Ülkemizi; Bayanlarda; Nurgül Çelik 42 Kg'da, Şeyma Tuncer 44 Kg'da, Kübra Dürdane Çakır 46 Kg'da, Çilem Sarıoğlu 49 Kg'da, Şule Yılmaz 52 Kg'da, Damla Dede 55 Kg'da, Kübra Okur 59 Kg'da, Ayşenur Yılmaz 63 Kg'da, Efsa Karaca 68 Kg'da ve Nafia Kuş +68 Kg'da temsil ederken, Erkeklerde; İbrahim Ethem Pak 45 Kg'da, Evren Karaca 48 Kg'da, Ömer Aksoy 51 Kg'da, Seyithan Akbalık 55 Kg'da, Yusuf Kocaman 59 Kg'da, Berkcan Süngü 63 Kg'da, Mumammet Talha Sarı 68 Kg'da, Ozan Berken Bindak 73 Kg'da, Uğurcan İslamoğlu 78 Kg'da ve Mehmet Soylu +78 Kg'da tatemiye çıktı.


ALTINLAR OZAN VE KÜBRA’DAN

 

Milli Takımlar Teknik Direktörü Ali Şahin yönetimindeki millilerden, şampiyonanın birinci gününde +68 Kg da Nafia Kuş gümüş madalya kazanırken, ikinci günde 73 Kg'da Ozan Berken Bindak dünya şampiyonu oldu. Yine şampiyonanın ikinci gününde 51 Kg'da Ömer Aksoy bronz madalaya kazandı. Üçüncü günde 45 Kg'da İbrahim Ethem Pak ve 42 Kg'da Nurgül Çelik ile 2 bronz madalyaya daha uzanan millilerimiz, şampiyonanın son gününde 46 Kg'da Kübra Dürdane Çakır ile tekrar altın madalyaya kavuşurken, son madalyamız, 59 Kg'da Yusuf Kocaman'dan gelen bronz madalya oldu.