Almanya Tekvando Turnuvası

Almanya´nın Hamburg kentinde bu yıl 4.sü düzenlenen ve Türkiye´nin de aralarında

Almanya  Tekvando Turnuvası
A+ A-

Almanya Açık Tekvando Turnuvası 

Almanya'nın Hamburg kentinde bu yıl 4.'sü düzenlenen ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 50'nin üzerinde ülkeden 1500 sporcunun katıldığı 2011 Almanya Tekvando Turnuvası tamamlandı.


Almanya'nın Hamburg kentinde yapılan "2011 Almanya Tekvando Turnuvası"nda Türk sporcular 3 altın, 4 gümüş, 2 bronz madalya aldı.Hamburg'daki Alsterdorfer Sporthalle'de yapılan ve 2 gün süren turnuvada büyükler kategorisinde turnuvanın ilk gününde 74 kiloda Uğur Aktaş ve 46 kiloda Rukiye Yıldırım altın madalya, 68 kiloda Servet Tazegül gümüş madalya, 62 kiloda Durdane Altunel bronz madalya kazandı.

İkinci gün final karşılaşmasında da bayanlar ağır sıklette (+73) Nur Tatar altın madalya, 54 kiloda Ömer Aksoy ile 63 kiloda Cem Uluğnuyan gümüş madalya, 73 kiloda Furkan Asena Aydın gümüş madalya, bayanlar ağır sıklette Nafia Kuş bronz madalya aldı. Tekvando Milli Takımlar Teknik Direktörü Ali Şahin, müsabaka öncesinde Hamburg'daki yarışmalara her yıl katıldıklarını belirterek, ''Müsabakalar zorlu geçecek. Ülkeler, bu müsabakalar sonrasında dünya şampiyonasına katılacak sporcuları belirliyor. Bu yüzden her ülke bu karşılaşmalara çok iddialı hazırlanıyor'' dedi. Tekvandoda dünya sıralamasında ilk beşte yer aldıklarını kaydeden Şahin, ''Pekin'de 2008 yılında yapılan olimpiyatlara 4 sporcu ile katıldık ve 2 madalya kazandık. Hedefimiz 2012 yılında Londra'da yapılacak Yaz Olimpiyatları'nda altın madalya almak. Hamburg'daki bu turnuva, dünya şampiyonasına katılacak yarışmacıları deneme niteliğindedir'' şeklinde konuştu.

Tekvando Milli Takımlar Teknik Direktörü Ali Şahin, müsabakalar sonrası yaptığı açıklamada, sporcuların gösterdiği performanstan memnun kaldığını belirterek, "Beklediğimiz performansı aldık. Çok kural hatası oldu. Gümüş madalyalarımızın çoğu altın madalya olabilirdi. Bu tip turnuvalarda kural hatalarını dahi yenmeye çalışıyoruz. Önümüzde 1-6 Mayıs'da Güney Kore'de yapılacak Dünya Şampiyonası karşılaşmaları var. Bu karşılaşma öncesi takımımızı belirlememiz gerekiyordu. Sporcularımızın çoğunu bu turnuvada tespit ettik" dedi.2012 Londra Olimpiyatları için haziran ayında Azerbaycan'da olimpiyat eleme müsabakaları yapılacağını belirten Şahin, "Hamburg'daki tekvando turnuvası bizim için çok olumlu geçti. Tekvando Milli Takımı olarak çalışmalarımıza bütün hızımızla devam edeceğiz. Turnuvada bayanlar ağır sıklette altın madalya kazanan Nur Tatar, daha önce Avrupa ve dünya şampiyonu olan İspanyol rakibine karşı çok iyi performans gösterdi. Olimpiyatlara hazırladığımız bir sporcu. Bizim için gelecek vadeden bir sporcu" şeklinde konuştu. Şahin ayrıca, Tatar'ın yarışmaya Van ilinden katıldığına dikkat çekerek Türkiye'nin her köşesinden yıldız sporcu yetiştirdiklerini ve bunun da federasyonun geniş kapsamlı çalışmalarının ürünü olduğunu söyledi.