Günaydın´ın hedefini açıkladı

Milli yüzücü Dilara Buse Günaydın, İstanbul´da yarın başlayacak 11. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası´nda final yüzmenin kolay olmadığını, hedefinin Türkiye rekorlarını geliştirmek olduğunu söyledi.

Günaydın´ın hedefini açıkladı
A+ A-

Dilara Buse Günaydın`ın hedefini açıkladı

Milli yüzücü Dilara Buse Günaydın, İstanbul`da yarın başlayacak 11. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası`nda final yüzmenin kolay olmadığını, hedefinin Türkiye rekorlarını geliştirmek olduğunu söyledi.
Kısa Kulvar Avrupa Şampiyonası`nda 50, 100 ve 200 metre kurbağalamada final yüzen Buse, AA muhabirine yaptığı açıklamada Avrupa`da 2 senedir final yüzdüğünü, ancak ilk defa 200 metre kurbağalamada altıncı olduğunu vurgulayarak, “Dünya Şampiyonası çok daha zor. Biz şu anda Avrupa kriterlerine artık ulaşmış durumdayız. Dünya için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Ama burada yarı final çıkacak. Belki final bile çıkabilir” diye konuştu.

Dünya Şampiyonası`nda elinden gelenin en iyisini yapacağını kaydeden Buse Günaydın, “50 ve 100 metrede kurbağalamada yarı final için çabalayacağım. 200 metrenin yarı finali yok, direkt final var. Onda da elimden gelenin en iyisini yapacağım. Üçünde de Türkiye rekorlarımı geliştirmeye çalışacağım” ifadelerini kullandı.

“Madalya hedeflememiz sözde kalır”

Yüzmenin çok zor bir spor olduğunu anlatan Buse, şöyle devam etti:

“Dünyada farklı bir sistem, bizim ülkemizde farklı bir sistem vardı. Şimdi diğer ülkelerin yaptığı gibi yapmaya başladık. Biz 2 senedir uğraşıyoruz, evet bir yol kat ettik ama daha zamanımız var. Bu insanlar bizim şu anda yaptığımız sistemle küçüklüklerinden başlayarak yapıyorlar. Onların seviyesine gelebilmek için bir kaç senemiz daha var. Ancak olmayacak bir şey yok. Onların çalıştığı sistemle çalışmaya başladık ve dereceler de çıkmaya başladı. Yani bizim gelişimimiz artık görülüyor. Dünya Kısa Kulvar Şampiyonası`nda yarı final, final yüzmek Türkiye için çok büyük bir başarı. Şu anda bizim madalyayı hedeflememiz sadece sözde kalır, ama evet yarı final ve finali hedefliyoruz.”

“200 metre kurbağalamada final için uğraşacağım”

Dilara Buse Günaydın, dünya şampiyonasına çok fazla iyi sporcu geldiğini vurgulayarak, “Hedefim 50 ve 100 metrede yarı final, 200 metre kurbağalamada final için uğraşacağım. Çok zor, gerçekten çok fazla iyi sporcu var. Benim derecem belli. Biraz daha iyileştirirsem olma ihtimali var” şeklinde konuştu.

Milli takıma destek verilmesini isteyen Buse, “Eleştiriler tabi ki olacak, ama yersiz eleştiriler olmasın. Önce biraz araştırılsın. 2 sene önce neredeydik, şimdi neredeyiz. Gelişmeyi görecekler zaten. `Derece, madalya var mı, yok. O zaman yüzme sporu kötüye gidiyor` diye bakıyorlar. Böyle bir şey yok, bir gelişme var. Bunun görülmesini ve destek olunmasını istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 
 

Yarı finalde yüzmek istiyor


 
Milli yüzücü Sarıkaya İngiltere`de geliştiğini ve yarı finalde yüzmek istediğini söyledi.
Milli sporcu Hazal Sarıkaya, 50, 100 ve 200 metrelerde sırt üstünde mücadele edeceği 11. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası`nda hedefinin yarı final yüzmek ve kendisine ait Türkiye rekorlarını geliştirmek olduğunu söyledi.

Hazal Sarıkaya,  yaptığı açıklamada, yarın İstanbul`da başlayacak 11. Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası`na iyi hazırlandığını ve yarışmaları büyük bir heyecanla beklediğini belirtti. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları`nda Türkiye`nin en genç sporcusu olarak mücadele eden 15 yaşındaki milli yüzücü, İstanbul`da yarı final yüzmek istediğini kaydederek, şöyle konuştu:
“Bu şampiyonaya çok iyi hazırlandım. Olimpiyatlardan sonra elimden geldiğince kendimi geliştirmeye çalıştım. Bu yarışta da hedefim kendime ait Türkiye rekorlarını kırmak. Sinan Erdem Spor Salonu`nda yaptığım ilk antrenmanda atmosferi çok beğendim. Orada yarışmak için sabırsızlanıyorum. Özellikle 100 metre sırt üstünde yarı final yüzmek ve derecemi geliştirmek istiyorum. Eğer bunu gerçekleştirebilirsem, herkes için büyük gurur olur.”

“İngiltere`de yüzme hayatına yeniden başladım”
Londra Olimpiyatları`nda yüzmede altın madalya kazanan 15 yaşındaki Ruta Meilutyte`nin antrenörü Jon Ruddi ile birlikte Türkiye`ye gelen ve eğitim hayatına İngiltere`nin Plymouth Koleji`nde devam eden Hazal Sarıkaya, “İngiltere`de yüzme hayatına yeniden başladım. Bir yüzücü olarak çok iyi geliştim. Olimpiyat şampiyonu sporcular yetiştiren bir antrenörle çalışıyorum. İstanbul`da yüzmeyle okul bir arada zor gidiyordu. İngiltere`de düzenli ve planlı bir hayatım oldu.
Kaldığım yurtta sadece yüzücüler var ve her şeyi birlikte yapıyoruz. Tabii oraya gidince biraz derecelerim yükseldi ama bu çok normal. Ben bütün sistemimi değiştirdim ve vücudumun buna adapte olması zaman aldı. Son yarışmamda 1 dakika 1 saniye 30 salise yüzdüm. Bu en iyi derecemden sadece yarım salise yavaş. Gün geçtikçe daha hızlı yüzüyorum” ifadelerini kallandı.

Olimpiyatlardan sonra çok eleştirilmesine üzülüğünü dile getiren genç sporcu, “Ben Londra`ya ülkemiz adına en genç sporcu olarak gittim. Orada heyecanlanmam çok normal. Ben bahane uydurabilirdim, ama samimiyetle heyecanlandığımı söyledim. 15 yaşında olimpiyatlarda yüzmenin ve Türkiye`yi temsil etmenin gururunu yaşadım. 2016 Olimpiyatları`nda her şey daha farklı olacak” şeklinde konuştu.

Şampiyonanın Türkiye`de düzenlenecek olmasının kendisine ayrı bir heyecan verdiğini aktaran Hazal, seyircinin de desteğiyle başarılı olacağına inandığını kaydetti.