Unutmamak Ve Unutturmamak.....
 Yrd.Doç.Dr. Temel ÇAKIROĞLU

Yrd.Doç.Dr. Temel ÇAKIROĞLU

Unutmamak Ve Unutturmamak.....

03 Mayıs 2018 - 15:15 - Güncelleme: 03 Mayıs 2018 - 16:18

                                      Değerli okuyucular; spor camialarımızda ki geçmiş değerli şahsiyetleri unutmamak ve unutturmamak dileğiyle, size bu yazımda judo federasyonumuzda geçmişte Milli Takım Antrenörlüğü ve Uluslararası judo hakemi olarak görev yapmış ve Judo sporuna verdiği emekle hafızalarımızda izler bırakmış olan Sayın Dr Zihni PAPAKÇI’ hocamızdan bir anı ile  bahsetmek istiyorum.

    

     Zihni PAPAKÇI hocamız 1979 yılında bizleri Uluslararası Judo Gençler Bakü Turnuvası hazırlık kampında Antrenörlüğümüzü yapmıştı. Sarıyer Mersinli Ahmet Tesislerinde yaklaşık 1 aylık kamp sonunda inanılmaz bir performansa ulaşmıştık. (Ancak ne yazık ki büyük bir istekle beklediğimiz şampiyonaya gönderilmemiştik ve bu bizleri çok üzmüştü)

     Kamp çok zor olduğu kadar çokta keyifliydi. Zihni hocamızın gece 02 ile 03 arası bizi uyandırması ve gece antrenmanlarında vücudumuzu duvarlara çarparak Uchi-komi (Teknik Çalışma) yaptırması ve duyduğumuz acıya rağmen en ufak bir itirazda bile bulunmamıştık. Esasen kazandırmak istediği şey kendimize daha az acımayı ve zorluklar karşısında direnç gösterebilmeyi öğretmek olduğunu daha sonra anlamıştık. Hatta bize söylediği şu söz hala hafızamda saklıdır. Biz arada sırada yakındığımızda “Arkadaşlar korkmayın size hiçbir şey olmaz, DÜNYADA EN DAYANIKLI VARLIK BİRİNCİSİ EŞŞEK İKİNCİSİ DE İNSANDIR” demişti. Bu söz o an bizim hoşumuza gitmese de vermek istediği mesajla aslında bizlere mücadeleden vazgeçmemeyi ve zorluklar karşısında dirençli olmamızı istemişti.

 

      Zihni hocamız Milli Takım kampında aynı zamanda Müzikolog olarak bizlere Viyolonsel’i ile dinlettiği o güzel eserlerinin başında Adnan SAYGUN’un “YUNUS EMRE ORATORYOSU’nu unutmam mümkün değil.

 

    SAYGIDEĞER JUDO CAMİASI, bütün bunları neden yazdım biliyormusunuz? Camiamızda olan değerlerin farkındamısınız? Hangi spor dalı olursa olsun geçmişte emeği geçen bu önemli şahsiyetleri gelecek nesillere anlatmamız gerek. Eğer biz anlatmazsak inanın bizleri hiç kimse bu kadar bile hatırlamayacaktır. 

 

          Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu DUMESF Başkanı Sayın KAYA MUZAFFER ILICAK hocamıza bu konuda gösterdiği hassasiyeti yakından takip etmekteyiz. Kendisine bu anlamda da teşekkürlerimi arzederim. Sayın Dr.Zihni PAPAKÇI Hocamızın geçirdiği talihsiz sağlık sorunlarının en kısa zamanda daha da düzeleceğine inanıyorum.

 

 UNUTMAMAK ve UNUTTURMAMAK  dileğiyle…

 Saygılarımla,

Yrd. Doç.Dr Temel ÇAKIROĞLU
Öğretim Üyesi
Karabük Üniversitesi
Hasan Doğan Besyo.     

   

 ZİHNİ PAPAKÇI KİMDİR?

1952 yılında Kars'ın Kakaç köyünde doğdu. Ankara Atatürk Lisesi, Güney Kore Kyogii Dehak Üniversitesi, İstanbul Atatürk Eğitim Fakültesi'nde okudu. 1981 yılında ''Uzman Müzikolog'', 1982 yılında Müzikoloji Doktoru oldu. 1982 yılında Marmara Üniversitesi'nde öğretim görevlisi, burada ''Türk Ezgileri'' adlı araştırma ve seslendirme grubunu kurdu. Çinlilere ait 12'li ses sisteminin Pe-Ti-Ti Türk kavimlerine ait olduğunu Ege Üniversitesi'ne sunduğu tezle savundu. Bu tezle Dünya'da Etnomüzikoloji dalında yeni oluşumlara kapı açtı. 1990 yılından sonra araştırmalarını etnoloji, strateji ve Atatürkçülük alanlarında yoğunlaştırdı. 1997 yılında ilk kez ''Uluslararası 1. Terekemeler Sempozyumu''nu düzenledi. Atatürkçülük alanında yazdığı makale Dışişleri Bakanlığınca kaynak gösterilerek kitaplaştırıldı ve birçok dile çevrilerek yurt içinde ve yurt dışında dağıtımı sağlandı. 1997 yılında kendisine ünlü tarihçi Stanford J. Shaw ile birlikte ''Evrenselleşen Atatürk'' ödülü verildi. Papakçı bu çalışmalarının yanında ülkemize judo dalında birçok şampiyonlar yetiştirdi ve uluslararası judo hakemi oldu. 

Papakçı'nın diğer çalışmaları; The Korean Traditional Music (1981), Türk Küğünün Bilinen İlk Evreleri ve Komşu Küğlere Etkisi (1982), Ölümsüz Düşünce Tilbe (1993-5), Bilimsel-Lâik-İnsancıl Üçlemesiyle Evrenselleşen Atatürk (1996), Kök (1998), kitaplarının yanı sıra; Hilalden Yıldıza (2000), Gelibolu-Conkbayırı (2001), Çanakkale'ye Can Verenler (2008), Sarıkamış'tan Çanakkale'ye (2009) oyunları ve Papakçı'nın birçok güfteli besteleri vardır.

 

DANTE DERNEĞİNE ÜYE YAPILMASI

     Judo eski Milli Takımı Antrenörü Dr. Zihni Papakçı, İtalyan Dante Derneği’ne kabul edilişiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Benim yazdığım kitaptaki laiklik anlayışı ile Dante’nin laiklik anlayışının örtüştüğü için beni bu derneğe üye yaptılar. Beni dünya çapında düşünür ve yazar olarak kabul ettiler” dedi.

 

     Dr. Zihni Papakçı’nın sporun haricinde yazdığı kitap ile İtalya’da gündem yaparak İtalya’nlar tarafından Dante Derneği’ne üyeliğe kabulüyle ilgili bir otelde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Dr. Zihni Papakçı, Dünya Uyuşturucuyla Mücadele eden Sporcular Federasyonu (DUMESF) Genel Başkanı Kaya Muzaffer Ilıcak ve basın mensupları katıldı.


     İtalyanların kendisini önemli bir düşünür ve yazar olarak kabul ettiğini belirten Zihni Papakçı, “Beni dünya çapında düşünür ve yazar olarak kabul ediyorlar. Referanslarım Türkiye Cumhuriyeti Genel Kurmay Başkanlığı ile Dışişleri Bakanlığı ve kendi alanında uzman olan profesörlerdir. Bu elit kesimin beni böyle görmesine rağmen toplum tarafından pek tanınmıyorum. Bunu da şuna bağlıyorlar; ‘Çok alçak gönüllüsün’ diyorlar. Genel Kurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı, 1998 yılında bana bilimsel, laik, insancıl üçlemesiyle evrenselleşen Atatürk kitapçığını yazdırdılar. Bu kitapta laiklik konusu çok önemli. Bilindiği gibi Dante de dünyaya laikliği getiren ilk insandır. Papa’ya karşı savaştığı için. Benim yazdığım laiklikle onun laikliği örtüştüğü için beni Dante Derneği’ne üye yapmışlardır. Yaptığımız yazışmalarla da benim beraatımı kabul ettiler” şeklinde konuştu. ( Milliyet, İstanbul haberleri, 16 Ocak 2018)

 

     “ SARIKAMIŞTAN ÇANAKKALEYE” ADLI TİYATRO

     “Sarıkamıştan Çanakkaleye” adlı tiyatro oyununun yazar ve yönetmeni Dr. Zihni Papakçı bu güzel eseri 10 yıldan beri Azerbaycan, Rusya, Gürcistan, Türkiye ve bir çok yerlerde defalarca oynanmıştır. Oyunun özelliği eklektik tiyatro olmasından gelmektedir. Bir başka deyişle gerçek savaş sahneleri, tarihi belgeler, hümanizm bu oyunda en uç noktalarda işlenmektedir. Oyun ayrıca dünyaya gerçek düşündüren insani mesajlar vermektedir.

  

    

Bu yazı 1242 defa okunmuştur .

YORUMLAR

Son Yazılar