Ders Başarısını Etkileyen Faktörler..
Sadettin EKİNCİ

Sadettin EKİNCİ

  Ders Başarısını Etkileyen Faktörler..

04 Ağustos 2018 - 12:36

                 

Spor, sistem, disiplin, hedef ve başarıyı kapsayan bir olgudur. Spor bedenimizi geliştirirken, zihinsel gelişmeye de yol açar. Özellik ile küçük yaşlar da çocuklarımız da, spor bir yaşam biçimi haline getirilmesi gerekir.

  Spor hedeflenirken iki amaç çerçevesinde yapılmalıdır. Birincisi sporu belli bir branşta uzmanlaşarak, ulusal ve uluslararası alanlar da ülkesini temsil etme hedefidir. İkincisi ise sporu bir yaşam biçimi haline getirerek belli aralıklar ile egzersizler yapmak ve bazı branşlar ile hobi olarak uğraşmaktır. Bu ikincisi biraz ailenin biraz da okulun ve Beden eğitimi öğretmenlerinin rehberliğinde faydalı olacaktır.

İlköğretim de görev yapan Beden eğitimi öğretmenlerinin başlıca iki önemli yönlendirmesi olmalıdır. Birincisi Öğrenciye sporun önemini kavratarak, bir yaşam biçimi haline getirmeleri ve ömür boyu spor  alışkanlığını kazandıracak devam ettirecek eğitimi vermelidir. Bu çok önemlidir. O birey daha sonraki yıllar da bunun önemini kendi çocuklarına da kavratacak ve spor yapan kitleler çoğalacak böylece hem zeki hem sağlıklı bireylere sahip bir toplumun temelleri atılmış olacaktır. İkincisi öğrencileri yetenekleri doğrultusunda branşlara yönlendirmek ve onların uzmanlaşmasını  sağlayarak, Millî takımların temelini oluşturmaktır..

Son yapılan Üniversite ve Lise giriş sınavlarında öğrencilerimizin başarısı ve başarısızlığı tartışma konusu oldu. Özellik ile Üniversite giriş sınavında 41.281 çocuğumuzun sıfır çekmesi 496.616 adayın 150 barajını aşamaması, göz önüne alınınca, gerçekten eğitim anlamında sıkıntıların devam ettiği görülmektedir.
Ben bir eğitimci olarak, okul başarısı ile ilgili çalışma ve disiplin ile birlikte, faydalı olabileceği ilk şey spor eğitimi olduğunu söylemek durumundayım.
Enerjisini atan, sosyal bir gruba ait olan çocuğun mutluluğu, çevresinin desteği ve kazandığı başarılar ,sağlığı, direnci, görüntüsü ve becerisi ile hem kendi öz güven sağlaması hem de arkadaşları arasında da saygı kazanmasına neden olur. Ayrıca ergenlik dönemlerinde kolay bir şekilde kötü alışkanlıklardan korunmasını da sağlayacaktır. Bunlar Sigara,Madde,ve bilgisayar bağımlılığı gibi.
Hedeflerine koşarken SPORTİF HEDEFLERİ İLE DERS BAŞARISINI Paralel tutması ile ivme de paralel yükselecektir.
Yapılan bir araştırma da spor yapan ilköğretim çağı öğrencilerinin, spor yapamayan öğrencilere göre zihinsel aktivitelerinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Analitik düşünebilen,problem çözmeye motive olmuş, müsabakayı düşünür ve odaklanır gibi hayatını planlayan ,düzenli yatıp, düzenli beslenen bir öğrencinin direnci daha yüksek olacağından, daha az hastalanacak ve derslerinden de geri kalmayacaktır.Bu da okul yaşamını daha kaliteli hale getirecek ve okul başarısını arttıracaktır.

Bu yazı 534 defa okunmuştur .

YORUMLAR

Son Yazılar