Antrenman volümü ve antrenmanın süresi
Namık EKİN

Namık EKİN

Namık EKİN

Antrenman volümü ve antrenmanın süresi

25 Nisan 2018 - 21:47

HATIRLAYALIM
• Egzersiz sırasında çalışan aktif kaslara giden kan akımı dayanıklılık egzersizleri ve bölgesel ağırlık egzersizleriyle ile daha da artırılabilir.
• Artan kas kan akımı aşağıdaki 4 faktörün gelişimine sebep olur.
1. Kılcal damar artmasına (kapilarizasyon)
2. Varolan kılcal damarlara daha büyük açılışların oluşumu (yardımcı kapiller)
3. Daha etkili kan akımı dağılımı 
4. Kan volümünün artması
• Sınırda yüksek tansiyonu olanlarda dayanıklılık egzersizleri kas gücü dayanıklılık antrenmanları (Circuit/ interval circuit) ile istirahat kan basıncı düşer. Normal tansiyonu olan kişilerde egzersiz ile tansiyon düşmesi oluşmaz.
• Maksimalin altında yapılan egzersizler ile aynı yüklemeler ile kan basıncı kas gücü dayanıklılık egzersizleri ile düşer. Fakat maksimal egzersizlerde sistolik kan basıncı artar ve diastolik kan basıncı azalır. Bu antrenmana başlamadan önceki değerlere göre olan sonuçtur.
• Dayanıklılık çalışmaları ile kan volümü artar.Kuvvette uzun süreli dayanıklılık egzersizleri ve yük altında geçen süre ( TUL=Time Under Load = Yük altında geçen süre/ TUT= Time Under Tension=Gerilim altında geçen süre) çalışmaları aynı faydalı etkiyi kazandırır.
• Plasma volümü artan protein içeriği nedeniyle genişler (lenflerden dönen ve artan protein sentezinden dolayı). Bu oluşum sıvı koruyan hormonlar tarafından korunur desteklenir.
• Artan plasma volümü kanın ağdalığını (akışmazlık=viskosite() azaltır, dokulara kanın girişi, emilimi ve oksijen varlığını artırır.
• Alyuvarların volümüde artar, fakat plasma volümü genellikle daha yüksektir.
• En iyi antrenman şekli bir model seçip onu dönemlere bölme prensibi ile birleştirmektir. Vücudumuz sistematik olarak çok az antrenman, kısa aşırı yükleme ve sıçrama, tepe yapma gibi aşamalara katlanmak zorunda kalır. Bu devreler maksimal performans kazanmak için çok iyi planlanmalıdır.
• Lüzumsuz, aşırı antrenmanlar ile kastedilen şey önemsiz yere, ihtiyaç olmadan zamansız, Yüksek volümde yapılan antrenmanlardır. Yüksek volümde ve zorlukta yapılan antrenmanlar çok az veya hiç gelişme sağlayamayabilir. Kazanılmış performansıda bozabilir, kas yımına, isteksizliğe,aşırı antrenman sendromlarına ve de sağlık sorunları yaratabilir.
• Antrenman volümü; antrenmanın süresini veya sıklığını artırmakla veya her ikisini de artırmakla elde edilebilir.
Atletlerde ve yüzücülerde yapılan birçok çalışmada tipik volüm ile artırılan volüm arasında (günde bir kez yerine 2 kez antrenman) belirli bir gelişim farkına rastlanmamıştır.Belli evrelerde! (mujika, I., Padilla, S.)
• Antrenmanın zorluğu belirli uyum sağlanması ile kararlaştırılır, bu antrenman uyarılarına sporcunun verdiği yanıt ile meydana gelir. Yanıt iyi (positif) ise devam edilir. Yavaş yavaş artırılabilir, yanıt kötü ise (negatif) yavaş yavaş sıklık, zorluk, süre ve antrenman tipi değiştirilip azaltılır. Antrenmanın zorluğu arttıkça, antrenmanın volümü (süre ve sıklığı) azaltılmalıdır veya tersi.
• Bilim adamları insan vücudunun (organizma) bir yılda en çok 2 kez çok aşırı yükleme periodlarına katlanıp, yüksek forma girebileceğini, bunların arasında katılacağımız daha küçük müsabakalar (dünya ve olimpiyat şampiyonası, Avrupa ve Asya şampiyonası, Ameraki, pan Amerikan şampiyonası vs. altındaki müsabakalar) test müsabakası olarak kabul edilip, bu müsabakalarda eksikliklerimizi öğrenip giderilmesi için yapacağımız düzeltmelerin ortaya çıkarılması faydalı olacaktır. (Matwejew).
• “Hiç kimse tüm yıl boyunca üst düzey form seviyesinde kalamaz, kalmamalı. Buna hem insanlar hem de hayvanlar uygun yaratılmamışlardır. Sporcular senenin belirli zamanlarında kasten, bilinçli formların bozup (Down/ Detraining) aşağı çekmeliler ki tekrar üst yüksek forma (peak) ulaşabilsinler. (Costill, D.L., Coyle, E.F., Armstrong, L.E. Numek, E. De Souza MJ. Toombs R. J.Sanders & Ekin

Bu yazı 795 defa okunmuştur .

YORUMLAR

Son Yazılar