Türkler Avrupa'ya Korku Saldı
Mustafa KARAGÖL

Mustafa KARAGÖL

Türkler Avrupa'ya Korku Saldı

02 Nisan 2018 - 20:13

 

Boks deyince hiç şüphe yok ki; ilk akla gelen ülke Amerika…

Dünya ağır sıklet boks şampiyonlarının yüzde 97’si Amerikalılardan olmuş bugüne kadar. Amerikalılar için çok en önemli ferdi sporlardan ve seyircisinin de çok olduğu bir spor dalı...

  Geçtiğimiz hafta Hamburg’da düzenlenen çok önemli bir boks galasına katıldık. Bu gecede bir Avrupa Şampiyonluk Kemeri ve birde Dünya Şampiyonluk Kemer maçları vardı. Saat 18.00’de başlayıp gece saat 01.00’de biten maçları yerimden hiç kalkmadan seyrettim. Çok kaliteli maçlar izledim. 5 bin kişilik salonda tek bir kişilik dahi yer yoktu. Seyirciler de verdikleri paranın karşılığını aldılar.  Gecede Avrupa Şampiyonluk Kemer maçına çıkan Ali Eren Demirezen’in maçına kadar tam 8 tane maç yapıldı. 

   Ali’nin maçında heyecanım en üst düzeye çıktı. Biz aslında Ali’nin kemeri alıp alamayacağını bilmiyorduk. Ya yenilirse 8 maçın tamamını kazanmış olan Ali tekrar sıfırdan başlayacak. Aman Allah’ım Ali ringe çıktı rakibi bekliyor. Rakibi ise şov yaparak geliyor işimiz zor diye düşünürken maç başladı. Maç hızlı başlayan Ali sen misin şov yapan? Karşımda şov yaparsın ha diyerek ilk raunda rakibini iyice dövdü. Rakip, Ali’nin çok ciddi bir rakip olduğunu anladı ama ilk dakikalarda aldığı yumruklar tersini çevirdi. İkinci raundun başlamasıyla Ali bindirmeye başladı ve rakibini yere sererek nakavt etti ve Avrupa Şampiyonluk Kemerinin yeni sahibi oldu. Salonu dolduran binlerce seyircinin alkışları arasında kemeri beline takarken, sanki biz takmışız gibi mutlu olduk ellerine sağlık Ali Eren Demirezen… Bu gece yine kemer maçına çıkacak olan Fırat Arslan’ın ise rakibi hasta olduğu gerekçesiyle maça çıkmaması ise boks otoriteleri tarafından korktuğundan maça çıkmadığı şeklinde yorumlandı.   

  

EROL CEYLAN İKİNCİ KEZ ALMANYA’NIN EN İYİ ORGANİZATÖRÜ

Gecenin organizatörünün de Türk olması bizlere ayrıca gurur verdi. Bir Avrupa kemeri ve bir de dünya kemerinin olduğu ve ayrıca sıralama maçlarının yapıldığı bu önemli geceyi düzenleyen de bir Türk’tü…  Bu Türk Erol Ceylan…  Yozgatlı bir ailenin ikinci kuşak evladı…  Gözü pek ve aynı zamanda bir o kadarda dürüst bir isim ve saygın bir iş adamı Erol Ceylan’ın yapması gururumuza gurur kattı.

Yetmedi, aynı zamanda Erol Ceylan’ın Boks kulübü var. Bu kulübün de baş antrenörü yine bir Türk Bülent Başer… Ekip o kadar iyi ki; sporcularla birlikte iyi bir aile ortamı oluşturmuşlar. Büyük yatırımlar yapılmış, Spor salonu mükemmel, Ayrıca önceliğin sporculara olduğu ve halka da açık bir otel yaparak müsabakaya gelecek sporcular için yer sıkıntısından kurtarılmış. Alman boksör Dünya Şampiyonu Mario Daser ve daha birçok şampiyon boksör Erol Ceylan ile çalışıyor.   

Organizasyonda hiçbir sıkıntı yaşamamak için güvenlik üst düzeyde… Boksta 2-3 ayda bir müsabakalar yapılıyor…  Erol Ceylan, Almanya’da çok saygın bir iş adamı. Buna rağmen spora gönül vermiş bilmiyorum belki de gençlik yıllarında boksta yapmış olabilir.  Erol Ceylan Almanya’da ikinci kez üst üste en iyi boks organizatörü seçilmiş. Ödülünü de gecede takdim ettiler. Bu geceye dünyanın en önemli boks otoritelerini getirmiş, Kısacası muhteşem bir gece yaşattı bizlere…

 

YAŞAYAN EFSANE DON KİNG’İN ELİNDE TÜRK BAYRAĞI

Erol Ceylan geceye Don King’i getirmiş… Yaşayan efsane… Bilmeyenler için Don King’i tanıtayım. Dünyaca ünlü boks organizatörü. 87 yaşında ve 10 saat uçak ile Almanya’ya gelebilecek kadar dinç ve aklı başında, yasayan efsane... Muhammed Ali, George Foreman, Sugar Ray Leonard, Larry Holmes, Evander Hollyfield, Mike Tyson gibi Dünya Şampiyonlarına maç organizasyonu yapan kişi. Sadece O’nun bu gece gelmesi ayrı bir olay. Tüm Alman televizyonları ve gazeteleri röportaj yaptı, seyirciler resim çektirmek için bir birleriyle yarıştılar. Don King’e eline Türk Bayrağını verip sallatmak hiç mümkün değil ama Erol Ceylan bunu başarmış biri. Tebrikler Erol Ceylan ve tebrikler Bülent Başer ve tüm ekibe…

 

KEMER AFRİN KAHRAMANLARINA

Boks Türklerde özellikle Sinan Şamil Sam’ın profesyonel boksa geçmesinden sonra büyük ilgi görmeye başladı, Sinan Şamil Sam’ın Avrupa Şampiyonu olmasından sonra Fırat Arslan Avrupa ve Dünya Şampiyonu, Eyüp Can Avrupa Şampiyonu, Erkan Teber Avrupa Şampiyonu ve Kıtalararası Şampiyon. Selçuk Aydın Avrupa ve Kıtalararası Şampiyon, Ali Eren Demirezen Avrupa Şampiyonu olması hiç de tesadüf değil…

Elbette sporcuların yetenekleri ve güçleri var. Ancak bu yeteneği iyi kullanamazsan hiçbir faydası yok. Ayrıca masa başında da ortada giden maçı kaybedebilirsin.

Artık hem antrenörümüz var, hem de organizatörümüz dünya çapında olmuşlar,

Ama bugünden sonra Türklerin de ismi dünya ringlerinde ve organizasyonlarında olacak. Hem de öyle olacak ki; boksörlerimiz, organizatörlerimiz ve hocalarımızla bu sahnede biz de varız demeye başladık.

Yeni öğrendim. Erol Ceylan söyledi, Ali Eren Demirezen Avrupa Ağır Sıklet Şampiyonluk kemerini hocası Bülent Başer, Basın Danışmanı Vedat Alyaz ve ekibiyle birlikte Afrin’deki kahramanca savaşan askerlerimize götürecekmiş.

Ne diyelim…

Ellerinize olduğu kadar, yüreğinize de sağlık diyorum… 

 

Bu yazı 2386 defa okunmuştur .

YORUMLAR

Son Yazılar