Türk ekolü oluşturmalıyız
K.Muzaffer ILICAK

K.Muzaffer ILICAK

Türk ekolü oluşturmalıyız

03 Mart 2018 - 16:17

     Mücadele sporlarının birbirinden değerli hocaları. Yol gösterin köstek olmayın. Türkiye’de artık ekol yaratmak her hangi bir dalda Türk ekolu kurmanın zamanı çoktan geçti geç kalındı. Kendi ata sporlarımızın uzantısı olduğunu dünyanın kabul ettiği Mücadele Sporlarının artık yabancı isim ve abuk subuk dillerde genç insanlarımıza öğretmenin bize ne faydası olabilir. bunu gördük.

Her dalda 10-larca dana sahip hocalarımız türedi.

Bu enerjiyi Türk ekolu yaratmaya çalışan bir iki federasyonumuzu eleştirilerle tüketmeyin harcamayın. Ki Türk Mücadele Sporları yeşersin ve dünyaya pazarlayalım. Dünya insanları bizlerden daha hoş görülü ve önce bakıyor gelişimine sahip çıkıyor beğenirse katılımları ile sahipleniyor. Sözüm ona Büyük ustaların yapması gerektiğini bir kaç yürekli insan yapıyorsa moral bozmayın.

Türkiye adından kullanılmasından rahatsız olmayın. Biri spor bakanlığının kabul ettiği aynı derneklerle kurulan spor kulüpleri ekolleri. Nasıl kabul edildiğini de ve nasıl tescil edildiğini de sizler daha iyi biliyorsunuz. Onları federasyon! Kabul eden zihniyet. Aynı dernekler statüsündeki kulüplerle ve İç İşleri bakanlığının onayı ile kurulan federasyonlara nasıl benimsemezler ben 50 senedir anlamam biri bana anlatsın. Türkiye’de Karate, Judo, Tekvando ve diğerleri dünyada 100 ler ce var olan dünya federasyonlarından birine bağlı. Oysa bağlı bulunulan federasyonların kendi ülkelerinde 100 lerle sayılabilecek federasyonu var...

Tekvandonun, karatenin, wushu nun kendi ülkesinde ve diğer ülkelerde benim bildiğim en az 60/70 özel federasyonu var.

Olimpiyatlar, dünya şampiyonaları ve uluslar arası maçlarda birleşirler ve ülkelerini temsil ederler. Bizde olimpik olan ve eğer olimpik değilse bir şekilde kapağı bakanlığa atmış federasyonların dışında hiç bir ekol temsil edilemez ve danı hakemliği ve antrenörlüğü Spor Bakanlığında yoktur.

Oysa çok benimsediğimiz Avrupa ve Dünyada olduğu gibi Federasyonların çoğalmasından korkmayalım. Şu anda Spor bakanlığına bağlı 60 a yakın federasyon var.

Bu sayı Kore’de ki gibi 600 olsun, Amerika’da olduğu gibi 1000 den fazla olsun, Avrupa’yı sayamazsınız 1000 lerce çeşitli dallarda ekol ve federasyonu var. Ancak bu federasyonlar devlet tarafından denetlenir kuralları vardır. Maliye denetler kimse kafasına göre hareket edemez.

Eğer Ulusla arası organizasyona katılım yapılacaksa bunun kuralını kaidesini Spor bakanlığı belirler ve ülkesini temsil edecek milli takımını seçer.

Bu yol çok mu zor. Şimdi ise yeni moda başladı federasyonlarda ekolleri bile aynı olmayan zihniyeti elbisesi yolu yordamı bile farklı olan dalları bir federasyon altında toplama modası. Bir anlamada o ekollerin sporcuları yanlış yerde olsa da sahip çıkılıyor ancak bu doğru değil. Ancak bu sporlara yol gösterenler emek verenler o federasyonun kapısına bile yaklaşamazlar. Bu mudur demokratik olan.

Ata Sporumuz olduğunu söylediğimiz Güreşin bile Ana Federasyonu Avrupa’da bir ülkedeyken,

Aba güreşi bütün çabalara rağmen destek görmezken,

Karate dünyada sportif hale gelip temas olmadığından kan kaybederken,

Judo yerdeki teknikleri tuhaf bir şeklide değiştirtip aba güreşinde dönmüşken, bırakın birileri Dünya ülkelerinde Türk sporlarını tanıtsın ekol yaratsın.

Türk Mücadele Sporları ekolleri yaratmaya çalışan arkadaşlara yardım etmeyeceksek bari köstek olmayalım.
 

Bu yazı 1063 defa okunmuştur .

YORUMLAR

Son Yazılar