Okullarda, Uyuşturucuya Dikkat!
 Hayrettin HAMURCU

Hayrettin HAMURCU

Okullarda, Uyuşturucuya Dikkat!

19 Kasım 2014 - 22:22


  
Ülkemizde hergecen gün cığ gibi büyüyen bir konuya parmak basmak istiyorum.
Merkezi Ankara’da bulunan Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolle Mücadele Federasyonu (UBAM), bağımlılar üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçlarını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.
Araştırmaya göre %90 uyuşturucu bağımlısının tamamı esrar ve ecstasy isimli hapı denerken, %80’i ise bonzai isimli maddeyi denemiş. 
UBAM’ın 100 bağımlı üzerinden gerçekleştirilen araştırmasında en küçük yaş 10.
Yapılan araştırmanın sonuçları gerçekten de ürkütücü. Gençler tehlikeli bir yola doğru gidiyor. 
Tehlike hergün biraz daha  büyüyor. Uyuşturucu kullanma ıçın ise yaş sınırı,10 civarıdır.
Uyuşturucuyla mücadele konusunda Türkiye, genelinde Emniyet Jandarma birimleri var güçleriyle mücadele ediyorlar. Yapılan operasyonlar da bunun göstergesi. Uyuşturucuyla mücadelede tek başına güvenlik güçlerinin çalışmaları yeterli mi derseniz, sorunun cevabı elbette hayır.
Bu konuda başta Aileler sonra kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere birey olarak herkese görevler düşüyor. 
Mücadele top yekun olmadığı sürece çocuklarımızı ve gençlerimizi bu tehlikeden uzak tutma noktasında başarılı olamayız.
 
Çeşitli olumsuzluklarla karşı karşıya kalabiliriz. Unutmayalım ki her cocuk kayıp giden bir yıldızdır,Bugün başkasının cocuğunun başına gelen yarın bizim çocuğumuzunda başına gelir.
 O yüzden herkes bu konuda üzerine düşen sorumluluğu mutlaka, yerine getirmelidir.
 
Herbirimizin dikkatli olması gerekiyor. Okul önlerinde uyuşturucu tacirleri tarafından çocuklarımıza ve gençlerimize kurulan tuzaklara karşı mutlaka tedbir almalıyız.şüpheli şahısları mutlaka yetkililere bildirmeliyizki gerekli önlemleri almalarına katkı sağlamak adına adımlar atılsın.
 
Aileler çocuklarının okul giriş ve çıkış saatlerini mutlaka takip etmeli. Özellikle çocuklarının kiminle arkadaşlık ettiğine dikkat etmeliler. Okullarda şüpheli her durumda mutlaka 155 aranarak polis merkezine bilgi verilmesi gerekir.
Uyuşturucuyla mücadelede emniyet güçleri de okul önlerinde gerekli önlemleri alıyorlardır yinede dikkatli olmak lazım.
Bildiğim kadarıyla bu konuda bazı çalışmalar yapılıyor. Okullarda güvenliğin üst seviyeye çıkartılması her okulda belki mümkün olamayabilir ama, özelikle  bazı merkezlerde mutlaka  sivil ve resmi polislerin görevlendirilmesi, uyuşturucuyla  mücadelede etkin rol oynayacaktır.
 
Üstde de belirttiğim gibi çocuklarımızın ve gençlerimizin uyuşturucu batağına çekilmesine engel olmak için bu konuda hepimiz, üzerimize düşen sorumluluğu mutlaka yerine getirmeliyiz.
Aksi takdirde sonrasında hem birey olarak hemde Aile olarak çok üzülürüz.


 

Bu yazı 1565 defa okunmuştur .

Son Yazılar