Çocuk Koruma Politikası
 Hayrettin HAMURCU

Hayrettin HAMURCU

 Çocuk Koruma Politikası

03 Mayıs 2018 - 15:23

 

 Biz Antrenörler olarak sporcuların sağlık ve refahını korumak için teknik heyet, yönetici ve kulüp personeli Sporculara karşı her zaman saygın davranışlar göstermeliyiz, teknik heyet Sporculara performansları ile ilgili gerçekçi geribildirim vermelidir, verdiğimiz bilgiler hassasiyetler gözetilerek ve spor hakkında olmalıdır. Sporcular hakkında halka açık şekilde küçük düşürücü eleştiriler yapılmamalı, Şakalar, lakaplar tarifler vs olmamalı.

 Sporcuların diğer antrenör ve yetkililerden bilgi alma hakları olduğunun olmalı.  Sporcuların özel bireyler olduğunun bilincinde olmalıyız bu sebeple, kulüp dışında kalan onların özel hayatlarına karışmamalıyız.

 Sporcuları, performansları ile değerlendirmeliyiz. Cinsiyet, Irk, din, atletik yetenekleri, sosyoekonomik durumu, ailesi, durumu eşitlik ilkesine etki etmemeliyiz. Hitabetimiz başkalarının birey olarak hak ettiği saygınlığı göstermek olmalı. Sporda adaletsiz ve ayrımcı ortamlar oluşturmamalı görmezden gelmemeliyiz.

İLKE; Her insan saygınlığı hak eder ve kıymetlidir.

Sporculardan bazılarını daha değerli bazılarını da daha değersiz his ettirmemeye özen göstermeliyiz (ırk, sosyal statü, ekonomik durumu, yetenek, yeteneksiz, din, ailesi)

Her sporcunun çıkarını kollamak ve saygınlığını korumak için adımlar atmalıyız (kariyeri ile ilgili danışılmaya, bilgilendirilme ve beraberce karar verme hakları olmalı.)

 Sporcuların hepsi ile haysiyetini koruyabileceği şekilde iletişim kurmalıyız.

 Antrenörler, yetkililer, sporcu ve ailelerle dayanışma ortamı inşa etmeli.

 Antrenörlerimiz, katılımcıların insanlık haysiyetine saygı duymalı.

  Sporcuların kendi davranış ve performanslarının sorumluluğunu bilerek otokontrol yapması için yönlendirmeliyiz.

  Sporcularınızı etkileyecek kararlar verirken onların istek ve fikirlerini göz önünde bulundurmalıyız.

  Antrenman ve performans standartlarıyla ilgili fikirleri aktarmalıyız.

Bilgi Sahibi Olmak Sporcuların hayat ve kariyeri hakkında verilen kararlarla ilgili kendilerine bilgi verilip fikri alınmalı. Sporcuların ailesi ile onların performans ve gelişimi ile ilgili bilgi vermeliyiz.

 Sorumlu antrenörler görev ve sorumlulukları ile ilgili katılımcı ailelere yeterli bilgi vermelidirler.

 Sporcular için hassasiyeti olan konuları bilmekte ve gizli tutmalıyız.

Sporcu ortamlarında bireyler arasında bir dayanışma geleneğini başlatıp desteklenmelidir. Yardımsever olmaları için onlara örnek olmalıyız. Sürdürülen Saygınlık Sporcuların birbirlerine saygı duyması gerektiği ve kişi olarak herkesin saygıyı hak ettiği ilkesini herkesin bilmesi gerekir.

Bu konudan asla taviz vermemeliyiz..

SAYGIN ORTAMLAR HERKES İÇİN OLUMLU SONUÇLARI OLAN, KİŞİLİĞİN VE BEDENLERİN SAĞLIKLI GELİŞTİĞİ YERLERDİR. Sloganı nı kullanmalıyız.

Amaç kazanmak değil Herkese spor yaptırmak olmalı. Bu anlamda sporcularımızın üzerinden kazanma baskısını kaldırmalıyız.

Bu oyunu severek oymamalarını hedeflemeliyiz. Ailelerle yapacağımız veli toplantılarında bu konunun üzerinde hassasiyetle durmalı ve onlarında çocuklara baskı uygulamalarının önüne geçmeliyiz.

Bir sonraki yazıda Görüşmek üzere Allaha Emanet olun.

 

Hayrettin HAMURCU

Türkiye Karate Federasyonu

Siyak kuşak 7.Dan

5.Kademe Teknik Direktör

Bu yazı 1297 defa okunmuştur .

YORUMLAR

Son Yazılar