Sporda Performans
Dr. Nuhi  HEKİMOĞLU

Dr. Nuhi HEKİMOĞLU

Dr. Nuhi HEKİMOĞLU

   Sporda Performans

13 Kasım 2018 - 14:58

                                             

    Performans kısaca VERİM demektir. Yani sporcunun yapacağı fiziksel aktivite için gereken FİZYOLOJİK, BİYOMEKANİK ve Psikolojik verimine PERFORMANS denir.Sporcuda amaç müsabaka sırasında kendisini en yüksek verimliliğe ulaşmasıdır. Günümüzde spor milyarlarca dolarlık  dev bir sektör haline gelmiştir. Bu yüzden kulüpler ve ülkelerin başarısının önemi daha artmıştır.

    Performans sadece sporda değil her konuda kendini gösterir. Yaşantımızda,iş hayatımızda başarılı olmamız için yine performansa ihtiyaç vardır. Performans bir çok öğenin bir araya gelmesi ile oluşur.İnsanın vücut yapısı, genetiği, motor becerileri, kondüsyonu, ruhsal durumu, çalıştığı ortamı, kullanılan teknolojiler, kişiye yapısına göre uygun spor,doğru beslenmesi,sağlık durumu,iyi eğiticiler v.s hepsi birden performansa etki eden faktörlerdir. Bir de yaş durumu önemli bir faktördür. Motor değişiklikler 16-17 yaşına kadar gelişerek değişiklik gösterir. bu yüzden belli spor dallarında belli yaş guruplarında yüksek performans göstermek mümkündür. Örneğin 30 yaş üzeri jimnastikçi az görülürken, bu yaşlarda bisikletçiler, maratoncular görülürler. Zira 30 yaşları ile birlikte SEMPATİK TONUS AZALIR.Bunun sebebi de LAKTİK EŞİĞİN ve TOLERANSIN yükselmesidir.

       Farklı spor dallarında yarışan sporcuların, birbirinden çok farklı vücut ağırlığı, boy, kas kitlesi, yağsız vücut kitlesi, yağ yüzdesine ve hatta vücut proporsiyonuna sahip olduğu ve bununla birlikte vücut kompozisyonunun performansla ilişkili olduğu bilinmektedir.

Astrand ve Rodalh’a göre performansı oluşturan öğeler : 1) ENERJİ OLUŞUMU 2) SİNİR-KAS İLETİSİ 3) MOTİVASYON.

Sportif performansın artırılması için sportif performans testleri uygulanırken hem çevikliği arttırıcı egzersizler hem de çevikliğin artmasını sağlayan dinamik denge özelliğini de geliştirici egzersizler öneme sahiptir.

 

 Dr. NUHİ HEKİMOĞLU

 

Bu yazı 177 defa okunmuştur .

YORUMLAR

Son Yazılar