SPORDA MOTİVASYONUN ÖNEMİ
Dr. Nuhi  HEKİMOĞLU

Dr. Nuhi HEKİMOĞLU

Dr. Nuhi HEKİMOĞLU

  SPORDA MOTİVASYONUN ÖNEMİ

21 Mart 2019 - 15:28

                                         

       Motivasyon Latince ‘’MOVERE’’hareket ettirme, hareketlendirme anlamına gelir. Antrenmanlarda ve bilhassa maç yaparken önemi büyüktür.Bir sporcu kaybedeceği bir maçı iyi bir motivasyonla kazanabilir.Kurt Dereli Mehmet pehlivanın ‘’Güreşirken bütün Türk milletini arkamda hisseder ve onun şerefini korumak için her şeyi yapardım’’deyip mindere çıkıp şampiyon olması buna iyi bir örnektir.

        Motivasyon içsel ve dışsal bir GÜDÜ’dür.İçsel motivasyon sporcunun hedefini düşünüp ona ulaşma isteği ve çabasıdır.Dışsal motivasyon ise çevresel faktörlerin kişiyi hedefine yöneltmesidir.Kısaca motivasyon ORGANİZMAYI BELLİ VE DÜZENLİ BİR DAVRANIŞA YÖNLENDİREN UNSURLARINTOPLAMIDIR.

Elimizden gelenin en iyisini yapabilmemiz motive olmamıza bağlıdır. Kendini motive eden sporcu GELİŞMEYE AÇIKTIR. Motivasyon başarı için şarttır ama yeterli değildir. Tembel olmamak,eyleme geçmeye gerek vardır.Çalışmayan sporcu motive olsa da başarı sağlayamaz.Branşında ilerlemek isteyen bir sporcu ilk önce HEDEFLERİNİ BELİRLEMESİ gerekir.Sonra da bu hedefler doğrultusunda YETENEKLERİNİ GELİŞTİRMESİ lazımdır. Sportif yüksek performansın elde edebilmesi için sporcunun uzun ve yoğun antrenmanlara katlanması, ulaşmış olduğu performansı değişik hava koşulları altında rakip ve seyirci etkisine rağmen sergileyebilmesi onun motivasyonu ile ilgilidir.

        Yeterli motivasyon için sporcunun fizyolojik ve psikolojik açıdan yarışmaya hazır olması gerekir. Yetersiz motivasyonu olan sporcu keyifsizdir, kendini yorgun hisseder, yarışmayı bırakma eğilimi vardır. Aşırı motivasyon durumunda ise sporcu sinirli ve telaşlıdır.Davranışlarında kontrolsüzlük vardır.

 Motivasyonda antrenörler önemli bir rol oynar. Zira sporcusunu iyi tanır. Bazen konuşarak, bazen de korkutarak veya ödüllendirerek motivasyon  sağlayabilir. Sporcunun limitlerini bilir ve bunu anlamasını sağlar. Motivasyon antrenmanlarda başlar.Takımı ile iyi ilişki kurabilen bir antrenör takımını iyi yerlere getirebilir. Konfüçyüsün sevdiğim bir öğretisi vardır. Yaşlı devlet adamlardan biri ona ‘’İnsanları nasıl ciddi ve sadık kılabilirim ki hevesle çalışsınlar’’diye sorduğunda Konfüçyüs şöyle der.’’ONLARA BAŞKANLIK EDERKEN SAYGINLIĞINI EKSİK ETME Kİ CİDDİ OLSUNLAR. BABACA ŞEFKATLİ OL Kİ,SADIK OLSUNLAR.İYİYİ TEŞVİK ET,ACEMİYE ÖĞRET Kİ HEVESLİ OLSUNLAR’’.

          Motivasyon eksikliğine etki eden bir çok faktör vardır. Bilinç bulanıklığı,yetersiz beslenme,yetersiz uyku,yetersiz protein alınımı,psikolojik takıntılar,aşırı kafein tüketimi,çalışma ortamının kötü oluşu gibi şeylerdir.

Sporcuların motivasyonunu   yükseltmek için sporda kaybetmenin her şey olmadığı öğretilmelidir. Sporcunun kişisel hedefleri olmalıdır. Yaptığı spordan zevk almalı ve yeteneğini daha fazla geliştirmeye çalışmalıdır. Sporcu mutlaka kendi limitlerini bilmeli ve gerçekçi hedeflerini belirlemelidir.kendi belirleyecekleri motivasyon hepsinden etkili bir yoldur.Sporcuları belirledikleri hedefe götürmede daha etkin rol oynayacaktır.Böylece meydana gelen GÜVEN DUYGUSU ,hem bireysel,hem de takımlar için güçlü bir motivasyon sağlar.

   Sonuç olarak, yeterli motivasyon olmadıkça en yetenekli bir sporcu bile hedefine ulaşabilmesi zordur. Bunun için bir İTME GÜCÜ gerekmektedir. Bu da MOTİVASYONLA olur.

UNUTMAYALIM. MAÇLARDA MOTİVASYONU DAHA İYİ OLAN KAZANIR.

 

                                                                                           Dr. NUHİ HEKİMOĞLU

 

Bu yazı 149 defa okunmuştur .

YORUMLAR

Son Yazılar