Türkiye'de Profesyonel Kick Boks yapılanması
Cengiz PANK

Cengiz PANK

Türkiye'de Profesyonel Kick Boks yapılanması

01 Mart 2018 - 03:46

Türkiye’de Profesyonel Kick Boks yapılabilmesi için hukuki alt yapı ve Medyadaki Durumu nedir?  Sorunların çözümü nasıl olmalıdır.

Türkiye Kick Boks Federasyonu Başkanlığı bünyesinde resmi ve hukuki zemini olan profesyonel şube başkanlığı icra kurulu ve profesyonel hakem kurulu başkanlığı bulunmaktadır.  Türkiye de yapılacak olan profesyonel organizasyonlar en az 15 gün önceden matbu yazılı bir dilekçe ve menajer tarafından ile ilgili evrakları Türkiye Kıck Boks Federasyonu başkanlığına göndererek başvuruda bulunur. Evraklar incelendik ten sonra uygun ise Türkiye Kick Boks Federasyonu Başkanlığı izin yazısı verilir.

Söz konusu izin yazısından sonra profesyonel hakem kurulu çalışmalarını yapar, federasyon başkanına çalışma sonucunu bildirir. Federasyon başkanın gerekli incelemeyi yaptıktan sonra görevlendirilecek hakemlerin onayını verir, ayrıca federasyon temsilcisi olarak bir kişi görevlendirir. İzin yazısında organizatörün ve görevlendirilen personelin yapacakları görev bellidir.

Türkiye de Profesyonel Türkiye şampiyonası resmi olarak ve Özel olarak da iki şekilde organizasyonlar yapılmaktadır.

Türkiye Kıck Boks Federasyonu Bünyesinde Profesyonel Kick Boks organizasyonları; profesyonel müsabaka talimatı, profesyonel hakem talimatı ve menajer talimatı çerçevesin de yapılır.

TELEVİZYON VE MEDYADA PROFESYONEL KICK BOKS ORGANİZASYONLARININ DURUMU NASIL? SORUNLAR VE ÇÖZÜMÜ VARMI?

Profesyonel Kick Boks organizasyonları maliyeti büyük olan yalnız spor tanıtımına, teşvik olması bakımından gençlere, çok büyük kitlelere ulaşan, seyirci talebi ve televizyonlardaki reyting incelendiğinde 7 den 70 bay ve bayan herkesin seyrettiği heyecanlı program olduğu çok açıktır.

Yıllarca bu iş ile ilgili tecrübeme dayanarak ifade ediyorum. İnsanın doğasında eski tarih den günümüze kadar gelen güç gösterisi ve sonrasında centilmenlik, saygı, spor başarısı hep takdir görmüştür.

Devletler bugün olimpiyatlarda başarılı olup ne kadar çok madalya aldıklarını gururla ifade ediyorlar. Tabiî ki bunun nedeni bütün dünyaya spor aracılığı ile güçlerini ifade etmek.

Özel yapılan profesyonel kick boks organizasyonları maliyetin büyük olması tamamen sponsor, bilet satışı, yada televizyondan alınacak gelirlerle karşılanması durumunda yapılabilmektedir.

Maalesef günümüzde ülkemizde Bilet almak alışkanlığı yok, bilet satışı çok az olmakta ve televizyonlardan yapılan 2.5 saatlik yayın süresi için organizatöre üçret ödenmemekte ve hatta bu yayın için televizyonlara para ödenmektedir.

 Oysaki televizyonlar tamamen maddi olarak konuyu ele almaktadır. Medya kuruluşları kick boks organizasyonlarından para alırken, televizyonda yayınladıkları

 1 saatlik dizilere büyük miktarda para ödemektedir. Yayın saati bu açıdan büyük anlam taşımaktadır.

Televizyonlar kick boks organizasyonlarının gençleri spor salonlarına yönlendirme ve spora teşvik olması, gençlerin kötü alışkanlıklarını önleme açısından konuyu ele almamaktadır.

Sportif faaliyetlerin televizyonlarda yayınlarına kolaylık getirilmesi gece 11.00 dan sonra yayınlanması gibi kuralların daha makul saatlere çekilip spora teşvik edici yayın saati uygulanmalıdır.

Sorunların makul çözümü yetkili makamların konuyu tüm yönleri ile ele alıp değerlendirmesi ile mümkündür.

Ana problem günümüzde spora sadece futbol olarak bakılmaması diğer spor dallarına yer ayrılması, topluma faydalı gençlerin yetiştirilmesinde en önemli faktör olan sporun teşvik edilmesinin yanı sıra nasıl uygularız sorusunun cevabını bulmaktır. Uzak doğu sporları ferdi spor olduğundan herkesin yapabileceği ve aynı zamanda gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutabilecek bir spor dallarıdır.

 

 

 

Cengiz PANK

T.S.K Emekli Paraşütçü Dağ Komando

Kıck Boks Federasyonu Profesyonel Hakem Kurul Başkanı Ve Milli Takım Antrenörü

 

Bu yazı 1458 defa okunmuştur .

YORUMLAR

Son Yazılar