Nerde kalmıştık?
Ayhan  KISRURE

Ayhan KISRURE

Nerde kalmıştık?

20 Şubat 2018 - 00:24

 

Mücadele sporlarının geçmişten bu güne en önemli sorunlarından biri yazılı ve görsel medyada gerektiği ciddiyette sessini duyuramaması ve kamuoyu oluşturamamasıdır.

Geçmişte birkaç spor dergisi dışında ciddi bir medya gücü bulunmayan Türk Mücadele Sporları günümüzde de TV ekranlarında ve internet dünyasında da gerektiği gibi temsil edilememektedir. Kaya Muzaffer Ilıcak ismi bu eksikliği geçmişten bugüne kendi şahsi çabaları ile gidermeye çalışan Türk sporunun çilekeş bir markasıdır.

Şahsım bu sporların bir emekçisi ve sevdalısı olarak Kaya Muzaffer Ilıcak ismi ile geçmişte birçok faaliyette bulunduğum gibi. Bugün yine mücadele sporlarına hizmet aşkı ile kaldığımız yerden BEYAZKUŞAK ismi altında hizmete devam kararı aldık.

Kaldığımız yer yâda duraksadığımız yer Mücadele Sporların’da yaşanmamış ilkleri ve hizmetleri gerçekleştirmekti ve o kaldığımız yerden şimdi yeniden vira Bismillah diyerek devam edeceğiz inşallah.

Kaya Muzaffer Ilıcak önderliğinde Efsane olarak tarihe geçmiş olan Karakuşak dergisi, bir çok TV kanalında maddi ve manevi gayretlerle gerçekleşen spor programları, uyuşturucu ile mücadele başlığı altında profesyonel Muay thai ve Kıck boks galaları ve günümüz teknolojisine ayak uydurmuş internet sitesi Beyaz kuşak ile Türk mücadele sporlarını medyada temsil etmeye devam etmektedir.

Aksakallılar projesi

2000 yıllık geçmişi 16 imparatorluk gerçeği 400 devlet ve sayısız beylik kurmuş Türk tarihinin en önemli satırbaşlarındandır Aksakallılar ismi. (İhtiyarlar, bilginler, güngörmüşler, gizli olarak yönetenler, her şeyin doğrusunu bilenler, istişare heyeti) Tarih boyunca mistik ve efsanevi bir realite olarak üzerine binlerce tez hazırlanan Aksakallılar sonuç olarak Türk dür türkün töresidir.

Bu gerçeklerden yola çıkarak 2017 yılında Beyaz Kuşak ekibi olarak “AKSAKALLILAR” adı altında bir proje gerçekleştirme kararı aldık. Türk mücadele sporlarının yaşayan tarihi çınarları ve yaşları 65 üzerindeki isimlerini Aksakallı unvanı ile onurlandırmak istedik. Böylece Türk Mücadele Sporlarının bu yaşayan efsanelerin önderliğinde soyağacını ve gerçek tarihi ile birlikte şeceresini belgelendirmek projemizin temel amacını oluşturdu.

Bu projenin içinde yer alacak isimleri ciddi bir organizasyon ile onurlandırmak ve onların kıymetli isimleri ile Türk mücadele sporlarının Aksakallı heyetini oluşturmak için hazırlıklara başladık. Ancak 2017 yılında yaşanan hain kalkışma ve ülkemizde yaşanan peşi sıra sıkıntılar bizim bu projemizi bu yıla ertelememize neden oldu.

Türk Mücadele Sporlarının’’ Aksakallı’’ unvanına yakışacak yaşayan efsaneler olduğuna inanıyoruz. Bugün federasyon ve resmiyet çatısı altında faaliyetlerini devam ettiren birçok branşın büyük zorluklar ve hatta çilelerle kurulduğunu, kurucu ustalarla birlikte talabelerininde nasıl sıkıntılar içinde sporlarını yaşattıklarını ve bugünlere getirdiklerini ve sonuç olarak bu hikâyelerinin resmileşmeside ideallerimizin arasında.

Beyaz Kuşak ismi altında birçok yeniliğe imza attığımız gibi bu onursal projeyide inşallah kısa zamanda hayata geçireceğiz. Bizi takip edin.

Her şey Türk mücadele sporları için.

 

Bu yazı 777 defa okunmuştur .

YORUMLAR

Son Yazılar