Toplumda  spor bilinci,
Ahmet Kerim KULÇAK

Ahmet Kerim KULÇAK

Toplumda  spor bilinci,

28 Nisan 2018 - 11:58

 

Geçen ayki yazıma gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim.

Bir önceki yazımda toplumdan her yaştan insanların spora yönlendirilmesi gerektiğini belirtmiştim.

Peki bu nasıl olacak? Son yıllarda beyaz yaka dediğimiz çalışan grupları bu işi çok ekonomik olarak çözmeye başladılar. Çeşitli firmalar tarafından desteklenen koşu grupları oluşturuldu. İstanbul ‘da Caddebostan, Bebek ve Fenerbahçe gibi sahil kesimlerinde topluca koşan gruplar var. Bu oluşumlar aynı zamanda sosyalleşmeyi de beraberinde getirdi. Türkiye’nin pek çok yöresinde uluslar arası boyutlara taşınan organizasyonlar yapılmaya başladı. Bunların en önemlisi de kıtalararası bir yarış olan ve gelenekselleşen İstanbul maratonu.

Farklı bir çalışmada şirketlerin çalışanlarına sabah mesai öncesi veya öğlen tatilinde profesyonel spor eğitmeni eşliğinde spor yapma imkanı sunması. Şu ana kadar çok yaygın bir yöntem olmasa da orta vadede çalışan verimliliğini arttırdığı için birçok kurumun tercih edeceği bir yöntem olacaktır.

Türkiye’de yaş ortalaması sürekli artıyor ancak beslenme ve spor kültürümüz olmadığı için sağlıksız yaşlanıyoruz.

Ekonomik olarak belli bir düzeydeki genç ve orta yaşlı kesim özellikle akıllı telefon ve saatlerle beslenme ve spor hakkında gerekli pek çok bilgiye kolayca ulaşabiliyor. Ergenlik yaşındaki çocuklarımız ise neyin doğru neyin yanlış olduğunu bazen doğru tespit edemiyor. İleri yaşlardaki vatandaşlarımız ise kulaktan duyma bilgilere inanıyor.

Okullarda beden eğitimi dersleri halen diğer derslerdeki eksikleri gidermek için boş zaman olarak görülüyor. Çocuklar için ise serbest oyun oynama zamanı gibi değerlendiriliyor.

Bu tespitten sonra iki grup için daha aktif çalışmalar yapmamız gerektiği ortaya çıkıyor.

Çocuklarımız ve yaşlılarımız. Çocuklarımıza sporun sadece futbol olmadığını, yaşlılarımıza ise sporun mutlaka yarışma için yapılmadığını anlatmamız gerekiyor.

İşimiz çok kolay değil ama vakit kaybetmeden bir yerden başlamak gerekiyor.

Herkese bol sağlıklı ve bol spor dolu günler dilerim.

Ahmet Kerim Kulçak

Bu yazı 529 defa okunmuştur .

YORUMLAR

Son Yazılar