Wushuda "olimpik" heyecan

Wushuda "olimpik" heyecan

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC), olimpiyatlarda temsil edilecek spor branşları sayısının 28 ile sınırlandırılması kararını değiştirerek esnekliğe gitmesi, olimpik mücadele veren wushucuları umutlandırdı.

16 Ocak 2015 - 16:48 - Güncelleme: 16 Ocak 2015 - 16:59

Wushuda "olimpik" heyecan
Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC), olimpiyatlarda temsil edilecek spor branşları sayısının 28 ile sınırlandırılması kararını değiştirerek esnekliğe gitmesi, olimpik mücadele veren wushucuları umutlandırdı.

Wushu Federasyonu İcra Kurulu Başkanı Abdurrahman Akyüz,  yaptığı açıklamada, IOC kararıyla 2020 Tokyo'dan başlamak üzere yaz oyunlarının olimpik programında 28 branş sınırlamasının kaldırılıp, uygulamaya 10 bin 500 sporcu ve madalya dağıtılan 310 etkinlikle devam edileceğini söyledi.

Akyüz, branş konusunda olimpiyatları düzenlemeye aday ülkelere inisiyatif verildiğini ifade ederek, "Bu karardan oldukça memnun olduk. Böylelikle olimpiyatlara dahil olduğumuzu düşünüyorum. Örneğin wushunun ana branş olduğu Çin'de, wushu, olimpiyat programına dahil edilebilecek. IOC'nin bu kararı alması çok önemli" diye konuştu.

Olimpiyatları hak ettik

Akyüz, Antalya'da düzenlenen dünyanın önde gelen spor konferanslarından SportAccord Convention 2014 toplantısında IOC Başkanı Thomas Bach ile görüşmelerinde wushunun olimpiyatlara dahil olması için konuştuklarını da anlattı.

Wushunun olimpiyatları hak ettiğini belirten Akyüz, sözlerine şöyle devam etti:

"Bach, Çin'in Nanjing kentindeki Gençlik Olimpiyatları'nda müsabakalarımızı izleyip, sporculara ödüllerini takdim etti ve 'bu olimpiyatlara sadece wushu karşılaşmalarını izlemeye geldim' dedi. Wushuyu bu denli önemsemesi bizim için çok önemli. Wushunun olimpiyatlara yer almasını hak ettiğimizi kendisine ilettik. Bach da bu konuda bizi desteklediğini ve çalışmalara devam ettiklerini belirtti. İşte bu alınan son kararın wushu için alındığını gösteriyor. Biz bu şekilde değerlendiriyoruz." 

Akyüz, Gençlik ve Spor Bakanlığının alınan bu kararı nasıl değerlendireceğini merak ettiğini ifade ederek, wushuya olimpiyat sporu gözüyle bakılması gerektiğini vurguladı. 

Karar neticesinde wushunun olimpiyatlara girmesinin "kesinleştiği" yorumunu yapan Akyüz, "Bu branş sınırlamasının kaldırılacağını biliyorduk. 2024'de de wushunun olimpiyatlara katılmasına kesin gözüyle bakıyoruz. Wushu için verdiğimiz mücadeleler adım adım hedefine ulaşıyor" diye konuştu.

 

Olimpiyatlarda yeni dönem


IOC, 2020'den başlamak üzere olimpiyatlarda temsil edilecek spor branşlarının sayısının 28 olmasını öngören kuralı kaldırdı.
 
MONACO

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) toplantısında, 2020 Tokyo Olimpiyatları'ndan başlamak üzere oyunlarda temsil edilecek spor branşlarının sayısının 28 olmasını öngören kural kaldırıldı.

Monaco'nun Monte Carlo kentinde düzenlenen 127. IOC Toplantısı'nın ilk gününde, başkan Thomas Bach'ın "Olimpiyat gündemi 2020" adını verdiği 40 maddelik reform paketi tartışıldı.

Toplantıda, 2002 yılının Kasım ayında Meksika'da yapılan 114. IOC Toplantısı'nda alınan "Olimpiyatlarda temsil edilecek spor branşlarının sayısının 28 ile sınırlandırılması" kuralının kaldırılmasına karar verildi. Karar doğrultusunda yaz oyunlarının olimpik programı, artık 28 branşla değil 10 bin 500 sporcu ve madalya dağıtılan 310 etkinlikle sınırlandırılacak.

Kış olimpiyatlarına da 2 bin 900 sporcu kotasının getirildiği oylamaya göre, aday kentler, bir veya daha fazla yarışmanın programa dahil edilmesini de teklif edebilecek.

Oylamada ayrıca olimpiyatları düzenlemeye aday kentlere, bazı yarışmaları ülke ya da şehir dışında düzenlemesi hakkı gibi adaylık sürecini kolaylaştıracak ve maliyetleri düşürecek kolaylıklar getirildi.

Değişiklikle beyzbol-softbol, karate, paten sporları, dağcılık, squash, wakeboard ve wushu gibi olimpiyat programında yer almayan spor dallarının, oyunlarda yer alma şansının yükseleceği tahmin ediliyor.

Bu haber 11204 defa okunmuştur.

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x