WTA Championship İstanbul 2011

Teniste İstanbul´un 25-30 Ekim tarihlerinde ev sahipliği yapacağı WTA Championships İstanbul 2011´in hazırlıkları sürüyor.

WTA Championship İstanbul 2011
A+ A-

TENİSİN KALBİ İSTANBUL’DA ATACAK
İstanbul’da 25-30 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan WTA Championships İstanbul 2011 hazırlıkları tüm hızıyla devam ederken, Tenis Federasyonu Başkanı Ayda Uluç, turnuva boyunca tüm dünyanın gözünün bir kez daha Türkiye’nin üzerinde olacağını söyledi. Dünyanın ilk sekiz sırasında bulunan bayan tenisçilerin bir hafta boyunca İstanbul’da mücadele edeceğini belirten Uluç, “Böyle bir turnuvayı Türkiye’ye getirmenin gururunu yaşıyoruz. Ülke olarak her zaman olduğu gibi yine kusursuz bir organizasyon yapacağız” dedi.
 
 
 
Teniste İstanbul'un 25-30 Ekim tarihlerinde ev sahipliği yapacağı WTA Championships İstanbul 2011'in hazırlıkları sürüyor.
Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Ayda Uluç, federasyon yönetim kurulu üyesi ve PTT Genel Müdürü Osman Tural ile federasyonun asbaşkanı Cengiz Durmuş'un da katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, dünya tenisinin bayanlarda en üst düzey turnuvası olan WTA Championships'in hazırlıklarıyla ilgili bilgi verdi.
TÜRKİYE’NİN AYDINLIK YÜZÜ
Uluç, 4 yıl önce başladıkları sıkıntılı dönemin sonuna geldiklerini ve 6 aydan kısa bir süre sonra çok önemli bir organizasyonu düzenleyeceklerini söyledi.
Organizasyonun ''Ellerinde büyüyen bir çocuk'' gibi olduğunu vurgulayan Uluç, ''Böyle bir turnuvayı Türkiye'ye getirmekten gurur duyuyoruz. Geceli gündüzlü çalışarak kusursuz bir turnuva hedefliyoruz. 6 Haziran'da bir tanıtım lansmanı gerçekleştireceğiz. Bu tanıtıma Jelena Jankovic, Vera Zvonarevka ve Viktoria Azarenka da katılacak. Tüm dünyanın gözü üzerimizde olacak. Türkiye'nin aydınlık yüzünü göstermekten mutluluk duyacağız'' diye konuştu.
SALONA YENİ DİZAYN
Ayda Uluç, eylül ayında dünya sıralamasındaki ilk 8 sporcunun belli olacağını ve bu sporcuların WTA Championships İstanbul 2011'de sahne alacağını ifade ederken, Sinan Erdem Spor Salonu'nda organize edilecek turnuvada seyirci sıkıntısı yaşanıp yaşanmayacağı konusundaki salonda yeni bir düzenlemeye gideceklerini söyledi. Uluç, ''Bu konuda büyük planlarımız var. İlk zamanlar kaygı duyduk. Sinan Erdem Spor Salonu 16 bin 700 kişi kapasiteli. Burayı bu şekilde doldurmak zor. Ancak salonu 6 bin 500 veya 7 bin kişi olacak şekilde düzenleyeceğiz'' diye konuştu. 
Tenis Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve PTT Genel Müdürü Osman Tural ise yıl boyunca 4,9 milyon kişinin turnuvaları yerinde izlediğina dikkati çekerek, ''Federasyon olarak misyonumuz tenise ilgili halkımız dışında herkesin WTA Championships'te yer alması yönünde. Bu amaçla da okullarla ve üniversiteler başta olmak üzere birçok kurumla ortak çalışma yürütüyoruz. WTA Championships'i ülkemizi kazandırırken amacımız gelir kazanmak değil, Türk gençlerini tenise kazandırmaktı'' dedi.
DÜNYA YILDIZLARI İSTANBUL'DA 
Dünya tenisinde kadınlarda sezon sonu turnuvası olan WTA Championships, 3 yıl boyunca İstanbul'da düzenlenecek.
Teklerde kortların en başarılı 8 kadın tenisçinin, çiftlerde de en iyi dört takımın kozlarını paylaşacağı turnuvanın ilki 25-30 Ekim 2011 tarihlerinde Sinan Erdem Spor Salonu'nda organize edilecek.
Toplam ödülü 4 milyon 500 bin dolar olan organizasyonda sporseverlerin dünya sıralamasında ilk 8 içinde yer almaları halinde Caroline Woznaicki ve Kim Clijsters'ın yanı sıra tenis sporunun diğer yıldızlarını izleme fırsatı bulacak.