Uluslararası Atlı Okçuluk ve Cirit yarışması

Sivas´ta 6 ülkenin katılımıyla düzenlenen Uluslararası Atlı Okçuluk ve Cirit Müsabakaları sona erdi.

Uluslararası Atlı Okçuluk ve Cirit yarışması
A+ A-

 
     Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Sivas Atlı Spor ve Cirit kulübünün girişimleri ile Türkiyede ilk kez düzenlenen uluslar arası Atlı Okçuluk ve Cirit Müsabakaları Sivas Valiliği, Belediye Başkanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası'nın da desteğiyle Sivas Paşabahçe Piknik Alanı yolu üzerindeki cirit alanında yapıldı.
 
 

     2 Gün süren müsabakalar ve gösterilerde Sivas Halkı Ciritçileri ve Okçuları yalnız bırakmadı. Gençlik ve Spor İl Müdürü Salim KILIÇ, 6 ülkeden 19 sporcunun karşılamalara katıldığını, Güney Kore Atlı Okçuluk Federasyonu Başkanı Kim Young Sup ve İngiltere Atlı Okçuluk Birlik Başkanı Neil Payne'nin de katıldığı bu organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

        Salim KILIÇ, kendilerine destek veren kuruluşlara da teşekkür etti. Etkinliğin Türkiye'de ilk, dünyadaki üç organizasyondan biri olduğu belirtilirken, müsabakaların ilk bölümüne Türkiye, Macaristan, Güney Kore, İran, İngiltere,Polonya ve Almanya'dan yarışmacılar katıldı.Müsabakaların İlk gününde Memluk ve Kabak stillerinde yarışmalar yapıldı.
 
 
           Yarışmaları, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu da izledi. Kabak sitilinde, 3'üncü olan Alman sporcu Fatima Schrade ödülünü BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu verdi. Yarışmaların son günün de sporcular memluk ve kabak stili dallarında yarışarak dereceye girmek için ter döktü. Müsabakaların sonunda memluk ve kabak sitilinde dereceye giren sporculara ödül olarak "hilat" giydirildi.
 
 
Memluk stilinde yarışan sporcular dörtnala giden at üzerinden üç hedefe 3'er kez ok atışı yaptı.

Kabak stilinde, yarışmalar da ise Dörtnala giden at üzerinden Atın boynuna yatarak(eğilerek) 10 metre yükseklikte direk üzerinde duran hedefe sporcular 3'er kez ok atışı yaptı.

Yer okçuluğu, gösterilerinde ise Toplu halde seyircileri de selamlayan sporcular, gösteri amacıyla hep birlikte ayakta ve oturarak konulan hedefe ok attı.

 
      Müsabakaların 2.gününde ise Okçuluk gösteri ile Gruplarda Birinci olarak Türkiye Şampiyonasına katılma hakkı kazanan Sivas Atlı Spor ve Cirit Kulübü ile Erzurum Atlı Spor Kulubü Cirit Müsabakaları yapıldı.

       Müsabakanın 2.yarısında ise Takımlar, Macaristan, Güney Kore, İran, İngiltere,Polonya ve Almanya'dan gelen sporcularla birlikte karma cirit müsabakası ile sona erdi.

 
 
       Organizasyonda Güney Koreli sporcuların at üstünde okla yaptıkları ''Moga'', Macar sporcuların ise "kamçı" gösterilerine de yer verildi.

        

       2 gün süren Uluslararası Atlı Okçuluk ve Cirit Müsabakaları'nın sonunda yarışmalarda dereceye giren sporcular ödüllendirildi. Memluk ve kabak stillerinde dereceye giren sporculara ödülleri Sivas Valisi Ali Kolat, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Vali Yardımcısı İsmail Koşum, Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Çimen, Ömer Faruk Çınargil ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç tarafından verildi.
 
Hilat:Hükümdarların taltif için başarılı kimseye verdikleri elbise. İslam devletlerinde çok eski olan bu adet Osmanlılarda da devam etti.Kazanılan büyük zaferlerde verilir.  http://www.bibilgi.com/