Türkiye Judo Şampiyonası

Kayseri´de başlayan Türkiye Büyük Erkek ve Kadınlar Judo Şampiyonası´na 47 bölgeden 500 dolayında sporcu katıldı. Çekişmeli geçen müsabakalarda favoriler kolay kazandı.

Türkiye Judo Şampiyonası
A+ A-

JUDODA REKOR KATILIM

 Kayseri’de başlayan Türkiye Judo Şampiyonası kıran kırana maçlara sahne oluyor. 47 bölgeden 500 e yakın bayan ve erkek sporcunun mücadele ettiği şampiyona Kadir Has Spor Salonunda yapılıyor. İlk gün olması sebebi ile seyircilerin fazla ilgi göstermediği şampiyonada olimpiyat yolunda ilerleyen milli sporcuların katılmadığı şampiyonayı, milli takımların başına getirilen Hollandalı çalıştırıcı Willem Visser de izledi. Sabah başlayan eleme müsabakalarının ardından saat 14 de açılış töreninin yapıldığı Türkiye Judo Şampiyonası’nda dereceye giren sporcular milli takım kampına alınacak.

 


Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal judonun son dönemlerde başarıları ile Türkiye’nin gündemine oturduğunu belirterek 2011 yılında gerek bayan gerek erkek milli takımların daha büyük başarılar elde edeceğini söyledi. Türkiye Şampiyonası’nda kilolarında ilk üçe giren sporcuların yanı sıra teknik komitenin seçeceği isimlerim milli takım kampına davet edileceğini söyleyen Ünsal, ‘’ 2011 yılında Avrupa Judo Şampiyonası İstanbul’da yapılacak şubat ayında ise Fransa’da çok önemli Gran Prix turnuvası tertip edilecek bu turnuvaya güçlü bir takımla katılarak, Avrupa Şampiyonası’nı iyi bir provasını yapacağız dedi. Türkiye Judo Şampiyonasına Gençlik Ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Yaşar Kaptan Başaran’da seyretti.

 


WİLLEM’LE KONTRAT
judo Federasyonu tarafından milli takımların başına baş anternör olarak getirilen Hollandalı teknik direktör Willem Visser ile 2012 yılının eylül ayı sonuna kadar mukabele imzalandı. Kayseri’deki Türkiye şampiyonasını büyük bir dikkatle izleyen Visser, müsabakalarla ilgili dikkatli bir şekilde not alırken milli takım ve kulüp antrenörleri ile tanıştı.

 

 Türk judosunun potansiyelinin çok iyi olduğunu ifade eden Visser Türkiye Şampiyonası sonrası kulüp antrenörleri milli takım çalıştırıcıları ve federasyon yöneticileri ile bir araya gelerek Avrupa Şampiyonası ve 2012 Londra olimpiyatlarına yönelik program yapacağı öğrenildi . Visser’in milli takımların başına getirilmesi olumlu bir gelişe olarak değerlendiren erkek milli takım antrenörü Hüseyin Özkan ve diğer çalıştırıcılar Türk judosunun Wisser ile büyük bir gelişme içine gireceğine inandıklarını söyledi.

 

 

İLK GÜN SONUÇLARI

 

48 kilo

 

1) Sümeyye Akkuş İst. BB

2) Ayşe Saadet Anja Kocaeli Kağıt spor

3) Derya Çiğdem Galatasaray

3) Esma Dadademir Edirne

 

52 Kilo

 

1) Burcu Gökhan İst. B. EWvler

2) Kübra Cengiz İst. Sarıyer

3) Bahar Nas Kocaeli kağır Spor

3) Kevser Çelik İst. BB

 

57 Kilo

 

1) Nazlıcan Özerler İst BB

2) Ümmühan Kabak Antalya

3) Dilara İncedayı İst. BB

3) Derya Bulut İst. Bahçlievler

 

60 Kilo

 

1) İskender Özkanoğlu Kocaeli Kağıt Spor

2) Veysi Göz İzmir Büyükşehir

3) Murat Doğan Kocaeli Kağıt Spor

3) Mertcan Akçay Ordu

 

66 Kilo

 

1) Mahnmut Durmaz Kocaeli kağıt Spor

2) Halil İbrahşim Uzun Kocaeli Kağıt Spor

3) Fatih terim Karagücü

3) Yavuz Yaralı Kocaeli Kağıt Spor

 

-100 Kilo

 

1) Mahmut Sarı Kocaeli Kağıt Spor

2) Burhan Kaçar Kocaeli Kağıt Spor

3) İsmail Can Tez Manisa

3) Erhan Bekir Orhan Ankara

 

+100 Kilo

 

1) Ali Şahin Bilgiç Kocaeli kağıt Spor

2) Remzi Kocatürk İzmir Büyükşehir

3) Vehbi Özdemir Rize

3) Mustafa Akpınar İstanbul Büyükşehir

 Türkiye judo Şampiyonası yarın yapılacak diğer sıklet müsabakaları ile sona erecek.