Tuğba Zehir Avrupa Şampiyonu

Bosna Hersek´in Saraybosna kentinde başlayan 23 Yaş Altı Avrupa Judo Şampiyonası´nın ilk gününde 52 kg.´da mindere çıkan milli judocu Tuğba Zehir rakiplerini tek tek yenerek altın madalyaya uzandı ve Avrupa Şampiyonu oldu.Feyyaz Yazıcı ise bronz madalya kazandı.

Tuğba Zehir Avrupa Şampiyonu
A+ A-

 
 
 
Bosna Hersek’in Saraybosna kentinde başlayan 23 Yaş Altı Avrupa Judo Şampiyonası’nın ilk gününde 52 kg.’da mindere çıkan milli judocu Tuğba Zehir rakiplerini tek tek yenerek altın madalyaya uzandı ve Avrupa Şampiyonu oldu.

Tuğba ilk turu bay geçtikten sonra karşılaştığı Belarus’lu rakibi Alesia Staraverava’yı, ikinci maçında ise Fransız rakibi Laura Holtzinger’i yenerek yarı final maçına kaldı.
 
 Yarı finalde de Belçika’lı judocu Hanne Van Bossele’yi mağlup eden Tuğba Zehir adını finale yazdırmış oldu. Artık altın madalya almaya bir adım kala, müthiş bir performans gösteren milli sporcumuz, Polonya’lı rakibi Kuban Marta’yı da saf dışı bırakarak Avrupa Şampiyonu oldu.

Tuğba, geçtiğimiz yıl Antalya’da yapılan 23 Yaş Altı Avrupa Judo Şampiyonası’nda da gümüş madalya kazanmıştı.

Günün diğer maçlarında mindere çıkan milli judoculardan Mehmet Durmaz (66 kg) müsabakalara iyi başlamasına rağmen üçüncülük maçında Polonya’lı rakibi Tomasz Kowalski’ye şanssız bir şekilde yenilince şampiyonayı beşinci sırada tamamladı.

Diğer sporculardan Sümeyye Akkuş (48 kg), Nazlıcan Özerler (57 kg) ve Onur Akgün (60 kg) ilk maçlarında yenilince şampiyonaya erken veda eden isimler oldular.

Şampiyonanın ikinci gününde Milli Sporcularımız Batuhan Efemgil (81 kg), Büşra Katipoğlu (63 kg), Şeyda Bayram (70 kg) ve Hasan Vanlıoğlu (73 kg) madalya mücadelesi verecek.

*
 
19-21 Kasım 2010 tarihleri arasında,Bosna Hersek’in Saraybosna kentinde yapılan 23 Yaş Altı Avrupa Judo Şampiyonası sona erdi.

40 ülkeden 115 bayan, 160 erkek olmak üzere toplam 275 sporcunun katıldığı şampiyonanın ilk gününde yarışan milli judocu Tuğba Zehir (52 kg)’in altın madalya kazanarak Avrupa Şampiyonu olmasının ardından bir iyi haber de milli judocu Feyyaz Yazıcı’dan geldi.

100 kg.’da mücadele eden milli judocu Feyyaz Yazıcı, şampiyonanın üçüncü gününde mindere çıktı.

Birinci turu bay geçen Feyyaz, ikinci turda ilk maçında Slovenyalı Jan Ratej’i yenmesine rağmen bir sonraki maçta şampiyonanın ikincisi olan Polonyalı Tomasz Domanski’ye şanssız bir şekilde yenildi. Bu dakikadan itibaren madalya heyecanını repesaj maçları ile birlikte üçüncülük için yaşayan Feyyaz, burada da ilk maçında Karadağ asıllı Vulevic Nikola’yı, ardından Moldovalı Stanislav Cernega’yı saf dışı bırakınca bronz madalyanın sahibi oldu.