TMOK´tan olimpiyat yalanlaması

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi´nden (TMOK) yapılan açıklamada, bazı gazetelerde yer alan 2012 Londra Olimpiyat Oyunları biletleriyle ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

TMOK´tan olimpiyat yalanlaması
A+ A-

Açıklamada, TMOK'un müsabakalar için bilet temin etmeyi unuttuğu iddialarının hiçbir şekilde gerçek olmadığı belirtilerek, “TMOK'un, Olimpiyat Oyunları için bilet alma gibi bir görevi yoktur. TMOK, oyunlara katılacak kafilemizin ve Bakanlık yetkililerinin gerekli olan akreditasyonlarının düzenlenmesini sağlar. Kafile, oyunların yapılacağı yere varınca da biletler organizasyon yetkililerinden teslim alınır” denildi.

Türkiye'ye tanınan seyirci bilet kotalarının ise Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile yapılan anlaşma uyarınca 2012 Londra Olimpiyat Oyunları için yetkili kılınan TÜRSAV'a verildiği kaydedilen açıklamada ayrıca şu görüşler aktarıldı:
“Talep toplama yöntemi ile yapılan bu uygulama iki yıl önce başlatılmış ve sonlandırılmıştır. Bu arada, TMOK tarafından IOC ile herhangi bir bilet görüşmesi yapılmamış ve IOC'den 'Afrika ülkelerinden bilet temin edebilirsiniz' şeklinde bir yanıt alınmamıştır. Ayrıca bu konuda TMOK yetkililerinden herhangi bir talepte de bulunulmamıştır. Yayınlanan bu haberin TMOK kaynaklı olmadığını da belirtmek isteriz. TMOK, oyunları izleyecek Türk sporcular, yöneticiler ve basın mensupları için gerekli akreditasyon başvurularını hazırlayarak görevini her açıdan eksiksiz yerine getirmektedir.”