Tarih yazan Judocu

Ekim ayında Antalya´daki Dünya Takımlar Judo Şampiyonası´nda Fransa karşısında 2-2´lik skoru aldığı galibiyetle 3-2´ye çeviren Belkıs Kaya, spor yaşantısında büyük hedeflere kilitlendi.

Tarih yazan Judocu
A+ A-

TARİH YAZAN JUDOCU!...

 Takım arkadaşları ve camia içinde kendisine “tarih yazan judocu” şeklinde hitap edildiğini belirten Judo Milli Takımı’nın +78 kilodaki başarılı ismi Belkıs Kaya, Türkiye’ye bu onuru yaşatmasından dolayı çok mutlu…

 

Ağır sıklet maçlarının sona bırakılmasından dolayı kendisi gibi bu sıklette yarışan sporcuların daha stresli olduğunu, belirten Belkıs Kaya, Türkiye adına judo tarihinde bir ilke imza atan takımın bir parçası olmaktan büyük gurur duyduğunu ifade ediyor…

 

 

1984 İstanbul doğumlu olan ve judoya 11 yaşında Haydarpaşa Demirspor Kulübü’nde Zarife Yıldırım’ın hocalığında başlayan Belkıs Kaya, spordaki hedeflerinin çok büyük olduğunu belirtiyor.

FRANSIZ FOBİMİ YENDİM

 

Antalya’da yapılan Dünya Takımlar Judo Şampiyonası’nın hem kendileri hem Türk judosu açısından çok büyük sonuçlar doğurduğunu söyleyen Belkıs Kaya, elde edilen zaferin ardından tüm takım arkadaşlarında müthiş bir özgüven oluştuğunu söyledi.  Fransa ile yapılan üçüncülük maçında skorun 2-2’ye geldiğini ve en son olarak da kendisinin mindere çıktığını anlatan Kaya, o günleri hayatı boyunca unutamayacağını belirtti. Kilosundaki Fransız judocuyla daha önce iki defa karşılaştığını ve her iki maçı da kaybettiğini hatırlatan Belkıs Kaya, üçüncü bir karşılaşmanın Türkiye’de ve kendi seyircimiz önünde yapılmasının kendisini çok büyük bir stresse soktuğunu söyledi.

 

 

Takım arkadaşları ile hocalarının maç öncesi kendisini rahatlatmak için müthiş bir çaba gösterdiğini anlatan Kaya, “Arkadaşlardım ve hocalarım bana bir şeyler anlatıyordu ama hiçbirini duymuyordum. Bir an gözlerimi kapadım ve kendi kendime “bu defa o yeneceksin” diye telkinde bulundum. İsmim anons edilmişti ve minderdeydim. Maçın başlamasıyla artık kendime gelmiştim. Hiçbir heyecan emaresi yoktu ve ne yaptığımı biliyordum. Süre bittiğinde galip gelen taraf bendim. Aldığım galibiyetle hem Fransız fobimi yendim hem de Türkiye’nin dünya üçüncüsü olmasını sağladım. Arkadaşlarımla sevinç yumağı olmuştuk. Böyle bir duyguyu yaşadığım ve yaşattığım için Allah'ıma şükrettim” diye özetledi.

DÜNYA SIRALAMASINDA YİRMİNCİ

 

2010 yılı içinde katıldığı birçok turnuva ve şampiyonada başarılı sonuçlara imza atan Belkıs Kaya, +78 kiloda dünya sıralamasında 90. sıradan 20. sıraya kadar çıkarak 2012 Londra Olimpiyatları öncesi kota şansını üst sıralara taşımış.  2011 yılındaki Avrupa şampiyonası ile dünya kupası ve Grand-prıx turnuvalarında ayrı başarıları tekrarlamak için yoğun bir çalışma programı içine giren Belkıs Kaya, özellikle yeni yılda İstanbul’da yapılacak Avrupa şampiyonasında altın madalyayı hedeflediğini söyledi.

 SU BENİM HAYATIM

 

Yüzmeyi ve duş almayı çok sevdiğini belirten Belkıs Kaya, en büyük zevklerinden birisinin de yemek yemek olduğunu belirtiyor. 6 yıl Marmara Üniversitesi BESYO’da okuyan ancak mezun olamayan ve kaydığını bu defa Kocaeli Üniversite’ne aldıran Belkıs Kaya, 11 yıllık bir öğrenci olmasına rağmen okuldan bir türlü mezun olamadığına hayıflanıyor. Maç, kamp ve antrenman programları yüzünden derslere zaman ayıramamaktan yakınan Belkıs, bu sene okuldan mezun olmayı kafansa koymuş.

 KAMPIN NEŞESİ

 

Milli takım kamplarında takım arkadaşlarına anlattığı fıkraların yanı sıra güzel sesiyle konser veren Belkıs Kaya, 1996 yılında Müjdat Gezen tiyatrosundan oyunculuk teklifi aldığını ancak ailesinin izin vermemesi üzerine spora yöneldiğini söyledi. Kitap okumak ve müzik dinlemekten büyük keyif aldığını belirten Belkıs Kaya, basının amatör spora olan ilgisizliğinden ise dert yanıyor.

SPOR KARİYERİ

 

2000 Ümitler Avrupa Şampiyonu- Romanya
2004 23 Yaş altı Avrupa Şampiyonu- Slovenya
2005 Akdeniz Oyunları Şampiyonu- İspanya
2007 UNIVERSIADE ikincisi - Tayland
2009 UNIVERSIADE üçüncüsü- Sırbistan
2010 Dünya Takımlar Üçüncüsü- Antalya