Prizren Judoyu tanıdı

7 -11 Kasım günleri Kosova´nın Prizren şehrinde, Filizler Türk Kültür Sanat ve Spor Derneği, Atatürk Haftası etkinlikleri düzenledi.

Prizren Judoyu tanıdı
A+ A-

 
 
KOSOVA PRİZREN’DE TÜRK ÇOCUKLARI JUDO İLE TANIŞTI
 
 
            7 -11 Kasım günleri Kosova’nın Prizren şehrinde, Filizler Türk Kültür Sanat ve Spor Derneğince düzenlenen Atatürk haftası etkinliklerine Türkiye Aydınlar Ocağı Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ERKAL ile birlikte Aydınlar Ocağı İlim ve İstişare Kurulu Üyesi de olan Judo, Karate, Kuraş, Aikido, Vuşu-Kungfu Federasyonu eski başkanı, Olimpian Derneği Eşbaşkanı ve TMOK Üyesi  Prof. Dr. İbrahim ÖZTEK ile bazı üyeler de davet  edildi.
 
 
 ÖZTEK, TOKİLLA VE ÖĞRENCİLER

           Etkinlikler içinde; Türk Taburu, Kosova’lı Türk bakan Sayın Mahir YAĞCILAR, Türk Milletvekilleri, Belediye Başkanı, Dernekler, okullar ve tarihi yerlerin ziyaretleri yanı sıra her akşam düzenlenen İstiklal Marşı ile Atatürk’ün gençliğe hitabı şiir yarışmaları, Folklör gösterileri, oratoryum, Türk halk ve sanat müziği, Ankara’dan gelen Altındağ Halk Eğitim Merkezi Seymen ve müzik ekiplerinin gösterileri ile konuşmalar ve açık oturumlar yer aldı.
           ÖZTEK, Kosova’da bulunduğu günler, ayrıca İlköğretim spor öğretmen ve öğrencileri ile de bir araya gelerek onlara spor kültürü, spor bilinci konularında ve judo dersleri verdi. Daha önce judo sporunun hiç yapılmadığı ve bilinmediği Prizren’de Türk öğrenciler, judo sporuna aşırı ilgi gösterdiler.
          Öğrenciler atlet ve şortları ile katıldıkları çalışmada, gösterilen teknikleri büyük bir heves ve beceri ile uygulamada hiç zorluk çekmediler. Birkaç parça jimnastik minderi üzerinde kendilerine gösterilen oyunlarla birbirlerine oyun uygulayıp, düşürürken büyük bir haz içindeydiler. Bu imkansızlıklar tüm Balkan’lardaki Türk toplulukları çocukları için geçerlidir. Kardeş federasyonlar, belediyeler veya kardeş kulüpler bu problemi çok rahat çözebilirler. Oralardaki soydaşlarımızın çocuklarına değişik mücadele sporları, güreş ve Aba Güreşi kursları verilerek, malzeme yardımı yapılarak, onların da uluslar arası alanda yarışmacı olmaları ve oralardaki kulüplerle Türkiye’deki  kulüplerin birlikte çalışma ve yarışma imkanları sağlanabilir. 
    
 
 
 ÖZTEK VE ÖĞRETMEN ŞEREF TOKİLLA
 
 
 
 ÖZTEK TARAFINDAN O-SOTO-GARİ TEKNİĞİ ÖĞRETİLİRKEN
 
          Prizren’deki karate çalışmaları ile de ilgilenen ÖZTEK, Şotokan sitilinde çalışmalar yapan iki karate antrenörünün de yersizlik, okul salonlarında çalışma için seans verilmeyişi, öğrencilerin özel koşullarda ücret ödeyecek güçlerinin bulunmayışı, ve mücadele sporlarına yönelik malzemenin olmayışı şeklindeki problemlerini dile getirdiklerini belirtti. 
           
 
KATA ÇALIŞAN VE TOPLU HALDE KARATE ÖĞRENCİLERİ