Muaythai´den açıklama

Çok Kıymetli Muaythai´ci kulüpyöneticileri, antrenörler, hakemler ve sporcular ´´bugün aslında çok fazla önemi olmayan bir haber üzerine yönetim sorumluğu ve bilinci ile saygı değer camiamıza bir açıklama yapma gereksinimi duyduk

Muaythai´den açıklama
A+ A-

FANATİK GAZATESİ HABER İLE İLGİLİ AÇIKLAMA;


             Çok Kıymetli Muaythai’ci kulüp yöneticileri,  antrenörler, hakemler ve sporcular ''bugün aslında çokfazla önemi olmayan bir haber üzerine yönetim sorumluğu ve bilinci ile saygıdeğer camiamıza bir açıklama yapma gereksinimi duyduk

Aslında tümajanslara servis edilen ancak açıklamamızdan sonra diğer ajanslar tarafındanciddiye alınmayan sadece Fanatik Gazetesi tarafından yapılan Haber’de DoğuAvrupa Kupasına listesinde olan bir sporcumuz (Ali SARI’nın) usulsüzgötürüldüğünü, lisansının olmadığının ve milli yapıldığı ve belge verildiği iddiasıbirileri tarafından yaptırıldığını bilmekteyiz.


            Kıymetliarkadaşlar öncelikle kısaca şunu açıklayayım.  Ali SARI; ÜniversitelilerMuaythai Türkiye Şampiyonalarının yapılabilmesi için öğrenci liderliğindeçalışmalara katılmış bir çok Üniversite Topluluklarını teşkilatlandırmış ve2010 Yılında ilk Üniversiteliler Türkiye Şampiyonasının Kütahya'da yapılmasınakatkı sağlamış yarışmaya katılmıştır. Yarışmada Türkiye ÜniversitelilerMuaythai Şampiyonası  81 Kg Erkekler 3. sü olmuştur. Üniversitenden okulöğrenci lisansı 25 Mart 2010 tarihi itibarı ile 06-041037645 nolu ÜniversiteSporları Federasyonunda Lisansı yerinede olan Spor kartı mevcuttur. Ünv. Şampiyona talimatı:http://www.muaythai.gov.tr/index.asp?haber_id=308

2010 Yılı Ünv. Şamp Sonuçlar:


http://www.muaythai.gov.tr/dosyalar/2010hbr_uni_samp_sonuc.xls 


    Sizlerinde bildiğiniz gibi Bu yıl Yönetim Kurulu Üniversite SporlarındaMuaythai sporunun gelişmesi için tüm imkanları zorlayarak 2011 YılındaÜniversiteliler Türkiye Şampiyonasında 1. olan sporculardan oluşanlar  ileTeknik Kurulunun belirlediği 2011 yılında Almanyada düzenlenen Avrupa kupasındasikletlerinde 1. olan Yahya GEYLANİ, Rıdvan YAYLA ile  2010 yılında Muay Thai ÜniversitelilerŞampiyonasında 81 Kg’ da 3. olan ve Muay Üniversiteler şampiyonalarında üstüngayretlerinden dolayı Ali SARI 91 Kg. takıma dahil edilerek müsabakayagötürülmüştür.


           Şüphesizböyle bir haber yapılması halinde Gazete’yi Gazeteciyi, iddiayı yapan kişileri Zveya buna sözde usulsüz delil sunanlar kanunun gerektiği şekilde dava edilecektir.Çünkü bu haber çamuru at izi kalsın politikasıdır.


           Böyle bir haberin bize Federasyonyöneticileri olarak Hukuken hiç bir tesiri olmayacaktır. biz haber karşısındahukuki olarak gerekli davalar açacağız. Amaç 2 senedir katılımın artarakdevam ettiği Muay Thai Üniversiteler Türkiye şampiyonası ve Kupalarda derecelerledönen Muaythai Türk Milli Takımını yıpratma politikalarından başka bişeydeğildir.


Şahsiemelleri için; Federasyon ve Yönetimi zor duruma düşürülebilirmi? mantığı ilehaber yaptırma arzusuna MUAY THAİ CAMİASININ TEPKİSİZ KALMAYACAKTIR. BU ŞEKİLDE ÜLKE SPORUNA ZARAR VERMEK İSTEYEN VE BU ŞEKİLDE BELDEN AŞAĞI VURGULAR YAPANARKADAŞLARA EN İYİ CEVABI MUAY THAİ CAMİASININ VERCEĞİNDEN HİÇ ŞÜPHEMİZ YOKTUR.  


BİZ BEŞ YÜZBİN TL BÜTÇE İLE BEŞ MİLYONLUK İŞ YAPAN FEDERASYONUZ, YAPTIKLARIMIZ ORTADA, www.muaythai.gov.trİZLENEBİLMEKTEDİR


 


TEKZİP YAZISI


14 Ağustos 2011 PAZAR GÜNÜ FANATİK GAZETESİNİN 5747 SAYILIYAZISINDA YER ALAN GİTTİ, YENİLDİ MİLLİ YAPTILAR


 


Fanatik Gazetesinin yazarlarından X  isimli şahıs Federasyon Başkanı Halil DURNA’yıbirkaç kez arayarak Doğu Avrupa Kupasına giden Kafileden Ali SARI’nın kafileyenasıl dahil edildiğini sormuş;

Halil DURNA ise; Doğu Avrupa Kupasına giden Kafilenin 2011yılı içerisinde Üniversiteler Türkiye Şampiyonasında 1. olan sporcular veTeknik Kurulun belirleyeceği kişilerden oluşacağını belirtmiştir.


17.07.2011tarihinde teknik kurulun almış olduğu kararda;

28 31 Temmuz 2011 tarihleri arasında Letonya’nın Liepajakentinde yapılacak olan Doğu Avrupa Kupasına 2011 yılı Üniversiteler Türkiyeşampiyonasında 1. olan sporcuların götürülmesine  bunların yanı sıra ceza ve disiplin kurulunasevk edilen üç sporcumuzun kadrodan çıkartılmasına yerlerine Avrupa Kupasıbirincileri Yahya GEYLANİ, Rıdvan YAYLA, ile 2010 yılında Üniversitelerşampiyonasından beğenilen sporcu Ali SARI’nın kadroya alınmasına kararverilmiştir.

Gazetede çıkan Muaythai Federasyonunun 2011 yılında lisansçıkarttığı Ali SARI isimli sporcusunu 25 gün sonra Avrupa Kupasına götürdüğü veardından milli sporcu belgesi verdiği haberine istinaden,

Lisansı federasyonçıkarmaz, kişiler lisanlarını çıkartmak için Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinegiderek hangi sporunu yapacağını beyan ederek , lisans için istenilen evraklarıtamamlayarak istediği dalda, istediği kulüp adına lisansını çıkarır,

Doğu Avrupa kupasına giden kafilenin kulüp lisansıylaherhangi bir ilişkisi yoktur. Sporcunun lisans çıktısında görüldüğü üzere 25Mart 2010 yılında Üniversiteler Federasyonu spor kartına sahip olduğu,şampiyonada yarıştığı ve üçüncü olduğu, 17.07.2011 tarihinde teknik kurulunkararına istinaden kafileye dahil edildiği görülmektedir.

Kişinin sikletinde 1 kişi vardı iddiasına yanıt, sikletine birkaç sporcu daha mı eklemek lazımdı, Uzakdoğu sporlarında Muay Thai sporu dahil kişinin sikletinde 1 kişi olup , dünya ve Avrupa şampiyonları da birinci olmuşlar vardır. 

Milli sporcu belgesine sahip olansporcuların Kredi ve Yurtlar Kurumu GenelMüdürlüğü ile Spor Genel Müdürlüğü’nün başarılı sporculara sağladığı burstan yararlanabildiği yazılmıştır.

Cevap; Gidilen Müsabaka Dünya, Avrupa şampiyonası ve Dünya Avrupa Kupası düzeyinde değildir.Bir kıtanın bölgesel müsabakası sayıldığından Uluslar arası müsabaka düzeyinde(C) millik belgesi verilmiştir. Usulune uygun verilmiştir.  Ali Sarı Gazi Ünv. BSYO 4 sınıfta zaten okumaktadır, Camiamız tarafından konunun bilinmesini isteriz.  


Ayrıca bizim girişimlerimizle İlk defa Uluslar arası ArenadaMuaythai Üniversite Milli takımıyla temsiller gerçekleştirildi bu girişim WMC,IFMA ve EMF ve diğer ülkeler tarafından takdir ve tebrik ile karşılandı.

Hedefimiz İlk Dünya Üniversiteliler Şampiyonasını Türkiye’deyapmak.

(WMC) Dünya Muaythai Konseyi. http://www.wmcmuaythai.org/


(IFMA) Uluslararsı Muaythai Amatör Federasyonu:


http://www.ifmamuaythai.org/html/11_0815_Europ.php

 (EMF) Avrupa Muaythai Federasyonu:

 http://www.euromuaythai.eu/69-turkish-university-national-team/


 Saygılarımla

Halil DURNA

Türkiye Muaythai Federasyonu Başkanı